5 tipů na efektivní cvičení doma

Kdo chce zhubnout nadbytečná kila, ten by měl počítat s tím, že bez pohybu a změny jídelníčku to prostě a jednoduše nepůjde. Jenže, zatímco chroupat celer s mrkví nám až tak nevadí, k cvičení se musíme velmi často nutit. A to dokonce i k tomu, které probíhá doma. V dnešním článku vám proto prozradíme, jaké si vybrat a hlavně – jak se k němu donutit.

Určitě se vám to už někdy stalo. Chcete vyladit formu, dáte si neprůstřelné předsevzetí…A nic. Proto si příště koupíte novou láhev na pití, boty a sportovní úbor. A zase nic. Příště si možná koupíte i permanentku do fitka, kterou nakonec použijete dvakrát, nebo třikrát. A protože už je to poměrně citelný zásah do vašeho rodinného rozpočtu, rozhodnete se, že od teď už to dáte. Jen s tím rozdílem, že začnete cvičit doma.

Hned na začátku se ale nabízí hned několik otázek. Je cvičení doma bezpečné? Liší se nějak domácí cvičení pro ženy od domácího cvičení pro muže? A kdo dohlédne na to, že děláte všechny cviky správně? 

Na tyhle a další otázky vám dáme odpověď v následujících několika sekcích.

Domácí cvičení

pexels li sun 2475878 scaled

Domácí cvičení není vůbec žádná novinka. V různých podobách se mu věnovali už lidé ve 20. století, kteří si přáli mít vysportovanou postavu a být za každých okolností fit. Jakmile však přišel boom posiloven, skupinových lekcí a fitness studií, najednou jsme začali mít pocit, že cvičení doma je tak trochu “pro socky”, které nemají na to zaplatit si trenéra. 

Hodně z nás navíc nemá dostatečnou vůli na to vydržet. Zacvičíme si jednou, dvakrát a příště dáme přednost lenošení u televize, nebo setkání s kamarády v kavárně. Přitom, kdyby jste v sobě našli dostatek motivace, s domácím cvičením byste hravě dosáhli své vysněné postavy. Jak to ale udělat?

Jak se k němu donutit?

Tato otázka je kupodivu i odpověď. Naprostým základem je to, abyste se do cvičení nemuseli nutit. Toho dosáhnete ale jedině tak, že vyzkoušíte pár různých typů cvičení a nakonec skončíte u toho, které vás bude bavit nejvíce. Nikdo navíc neříká, že nemůžete druhy pohybu libovolně střídat. (Tím předejdete situaci, kdy vás už daná činnost nebaví.) Co se týče lekcí, těch je plný internet. Stačí, abyste otevřeli YouTube a našli na něm lektora, který vám přijde být sympatický a jeho video lekce vám budou dávat smysl. (Taky na to ale můžete jít postaru a cvičit doma s nářadím.)

5 nejlepších cvičení

Jóga

pexels elly fairytale 3823039 scaled

Pokud vás bolí záda, potřebujete zlepšit svoji pohyblivost nebo najít pomalejší cvičení, během kterého zrelaxujete svoji mysl, vyzkoušejte jógu. Jde o východní umění, které vám pomůže zlepšit vaši psychiku i zdravotní stav. 

Méně majetné potěší i to, že k němu prakticky nic nepotřebují. Pouze klidné místo, trochu času a pohodlný oděv. (Někdo nedá dopustit ještě na měkkou sportovní podložku.) Oproti jiným typům cvičení vám jóga pomůže vytvarovat dlouhé štíhlé svaly.

HIIT

Pokud si chcete dát pořádně do těla a spálit hodně tuku, v tom případě vyzkoušejte HIIT, který bude určitě bavit i muže. (Dokonce i lidi, kteří nemají na cvičení čas. Jedna lekce trvá totiž jen 10-30 minut.) Jde o intenzivní intervalový trénink, během kterého provádíte několik jednoduchých cviků, které však střídají svou intenzitu. (Může jít například o běh v kombinaci se skákáním přes švihadlo a podobně.) Lekce může vypadat tak, že několik minut skáčete pomalu přes švihadlo a pak zhruba 30 vteřin začnete skákat jako o život. Celé kolečko se běžně opakuje 4-6x.

pexels william choquette 1954524 scaled

Cvičení s gumou

Pokud už jste trochu vytrénovaní, ale máte pocit, že posilování vahou vlastního těla už u vás není příliš efektivní (a na drahý stroj nemáte finance), začněte cvičit s posilovací gumou. V obchodě se sportovním vybavením ji budou mít v různých barvách a o rozličné síle odporu. Z toho důvodu je vhodná jak pro vypracované sportovce, tak pro lidi, kteří prodělali úraz a potřebují se dostat zase zpátky do formy.

Jumping

V posledních několika letech se stal populární jumping. Můžeme si ho představit jako jedno z boxerských cvičení, kdy provádíme jumping jack. (Při mírném výskoku roztahujeme ruce a nohy do písmene X.) 

Skákat ale můžeme i z podřepu (squatu), nebo po kliku. (Uděláte klik, stoupnete si, skočíte a přejdete zase dolů do kliku.) Náročné, ale účinné.

Při provádění skoků však myslete i na své sousedy, kteří nejspíš nebudou chtít poslouchat nárazy linoucí se od stropu. Proto je určitě vhodné, abyste si pořídili speciální pěnovou podložku, která tlumí nárazy.

Spinning

A nakonec tu máme notoricky známý spinning. (Ke kterému ale už potřebujete nějakou tu profesionálnější výbavu.) Pokud se nespokojíte jen s pomalým šlapáním, ale odhodláte si dát trochu do těla, podpoříte jím svoji sílu, spálíte poměrně dost kalorií a posílíte svůj kardiovaskulární systém. Z našeho pohledu bychom se mu ale nevěnovali každý den. (Časté cvičení jedné části těla je postupem času méně efektivní. Tělo si na něj totiž zvykne.)

Závěr

Správně vybrané domácí cvičení vás bude konečně bavit. Což je skvělý předpoklad pro to, abyste u něj už zůstali. Není ale od věci střídat i několik druhů pohybu, podle toho, na co máte zrovna náladu. Nejdůležitější je si ale zapamatovat, že jen cvičení, které vás činí šťastnými vás může někam posunout.

 

Napsat komentář