Lahůdkové droždí: Jak ho používat + benefity pro vaše zdraví

Když se řekne droždí, většina z nás si okamžitě vzpomene na kostku ve stříbrném obalu, která se používá při výrobě kynutého těsta. Někteří lidé také kupují droždí v sáčku. Existuje ale i speciální lahůdkové droždí, které se dá používat při každodenním vaření. Co vše byste o něm měli vědět?

O lahůdkovém droždí jste už možná něco slyšeli, ale pravděpodobně jste se o něj dále nezajímali. V poslední době ale zažívá tato na pohled nenápadná ingredience velký boom. S klasickým droždím toho ale nemá mnoho společného.

Jediné, o čem se dá v tomto ohledu hovořit, je společný kmen kvasinek a částečně způsob jeho výroby. A to je asi tak všechno.

Lahůdkové droždí

Obsahuje lahůdkové droždí nějaké vitamíny? Kde se dá koupit? A co se s ním dá dělat?

Co je lahůdkové droždí?

Lahůdkové droždí (také se mu někdy říká LSD), se používá při klasickém vaření. Především jako ingredience pro dochucování, protože má chuť, která připomíná sýr parmazán. Někomu jeho chuť může připomínat dokonce i oříšky.

Lahůdkové droždí si také získalo značnou oblibu ve veganské kuchyni. Především kvůli tomu, že má velmi zajímavé nutriční hodnoty.

Co v sobě skrývá?

V lahůdkovém droždí najdete proteiny, vlákninu a vitamíny skupiny B. (Mimo vitamín B12.) Také v něm objevíte železo a chrom.

Benefity pro zdraví

Lahůdkové droždí a benefity pro zdraví

Vegani a vegetariáni si dopřávají lahůdkové droždí kvůli tomu, že obsahuje důležité živiny. V některých případech je obohaceno i o již zmíněný vitamín B12, kterého mohou mít lidé, kteří nejedí maso a živočišné výrobky, nedostatek. (Vždy si ale přečtěte složení, nebo se na to zeptejte na zákaznické lince výrobce.)

Mezi jeho další výhody patří:

  • Obsah antioxidantů
  • Podpora imunitního systému
  • Potenciál snižovat cholesterol

Tady se dá koupit

Lahůdkové droždí se dá koupit v obchodech se zdravou výživou a na internetu. Při menším průzkumu jsme zjistili, že ho prodávají i některé internetové drogerie a lékárny. Jak tedy vidíte, lahůdkové droždí je velmi dobře dostupné všem, kteří mají o jeho použití zájem.

Jeho cena se různí v závislosti na velikosti balení a výrobci. Obvykle ale dáte za 100 g lahůdkového droždí okolo 60,-.

Tipy, jak ho použít

Lahůdkové droždí tipy, jak ho použít

Aby vám lahůdkové droždí vydrželo, mělo by se skladovat na místě, kde je sucho, chladno a temno. Jen díky tomu se vám podaří zajistit, aby nepřišlo o svou výživnost. Také by mělo být v dobře těsnící nádobě, protože mu nedělá dobře ani vlhkost. Pokud ho skladujete správně, můžete prodloužit jeho životnost až na dva roky.

Pokud nevíte, jak s ním naložit, zkuste:

  • Jím poprášit popcorn
  • Ho zamíchat do polévky
  • Ho používat do veganských “sýrových” omáček
  • Jím zahušťovat omáčky

Velikost porce se liší v závislosti na výrobci. Obecně se ale doporučuje konzumovat 1-2 lžíce.

Také myslete na to, že i když je lahůdkové droždí lidmi velmi dobře snášené, někteří ho nemohou jíst vůbec. Typicky jde o jedince, kteří mají alergii na jiný typ droždí.

Máte rádi lahůdkové droždí? Pokud ano, kde všude ho používáte?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/nutritional-yeast – Vše o lahůdkovém droždí (anglicky)

Napsat komentář