Záhada emočního přejídání: Jak se ho zbavit?

Stalo se vám někdy, že jste měli špatný den, tak jste si dopřáli kbelík plný zmrzliny, několik zákusků, chipsy nebo jiné jídlo, které vás trochu uklidnilo? Pokud se to stává jenom občas a jinak žijete zdravě, není to tak hrozné. Co když se ale s emočním přejídáním setkáváte běžně?

Lidské tělo je opravdu obdivuhodné. Ačkoliv si to nechceme připustit, náš tělesný stav do velké míry závisí na tom, jak jsme na tom psychicky. Psychika může způsobovat průjmy, zvracení a další zažívací potíže. Případně i nechutenství. (Určitě to znáte. Když jste nervózní, máte stažený žaludek a nepozřete ani jedno malé sousto.)

Velký problém představuje i takzvané emoční jedení, které je v dnešní době bohužel dost rozšířené.

emočního přejídání

Co to je? Co ho způsobuje? A dá se mu nějak zabránit?

Co je emoční přejídání?

Všichni lidé jsou v průběhu života vystaveni stresu. Může jít o stres, který pramení z nekvalitních sociálních vztahů. Můžete mít ale i problémy v práci, problémy se zdravím či problémy s penězi. Tento stres, který způsobuje pocity nepohody, pak musíme něčím kompenzovat. Mezi nezdravé způsoby patří nadměrné pití alkoholu a emoční přejídání. (Na které trpí hlavně ženy.)

Důvodem, proč lidé utíkají k jídlu je to, že se mohou cítit prázdní a jídlo je dokáže (alespoň na chvíli) naplnit.

emočního přejídání

Jak to zastavit?

V první řadě je důležité si uvědomit, že tento problém máte. Z toho důvodu je vhodné se nějakou dobu sledovat. Pokud máte špatný den, nebo se cítíte špatně, jdete do ledničky? A jdete tam proto, že máte hlad? Pokud ne, máte na danou věc chuť a dokáže vás uspokojit v obvyklém množství? I když to může být těžké, když na tento problém myslíte, bude pro vás mnohem jednodušší si uvědomit, že právě procházíte stresem a ve skutečnosti vaše tělo nepotřebuje jíst. Tím pádem by pro vás mělo být jednodušší vystoupit z kruhu.

Stres ale nezmizí. Případně si bude žádat jiný způsob kompenzace. Co se tedy hodí vyzkoušet?

Místo cesty do ledničky zkuste:

  • Sportovní aktivitu
  • Psaní deníku
  • Čtení knihy
  • Meditaci
  • Zdravý jídelníček
  • Psychoterapeuta, nebo psychologa
  • Pracovat na svém sebevědomí

emočního přejídání

Naopak je naprosto nevhodné spadnout do poruchy příjmu potravy. I když to tak nevypadá, pokud už k emočnímu přejídání dojde, kvůli výčitkám nechoďte na toaletu a nepokoušejte se již zkonzumované jídlo vyzvracet.

Také je nevhodné začít kouřit a pít alkohol. Velmi destruktivní je i hromadění věcí, které souvisí se závislostí na nakupování a promiskuitní chování.

Tipy, jak předcházet emočnímu přejídání

Emočnímu přejídání se dá naštěstí celkem snadno předcházet. V první řadě dbejte na to, abyste byli po duševní stránce v naprosté pohodě. (To jde ruku v ruce s tím, že si nebudete brát tolik věcí osobně atd.) Také nemůžete sníst to, co nemáte doma. Proto nenakupujte nic, co by vás mohlo svádět.

Mezi další triky patří:

  • Dobře nastavený pitný režim
  • Pohyb
  • Prevence nudy
  • Mindfulness
  • Redukce popíjení alkoholu

Abyste se cítili dobře, je vhodné také pracovat na sobě a svém sebevědomí. Štve vás práce? Možná přišel čas na to ji změnit. Nejste ve vyhovujícím vztahu? Zkuste poradnu, nebo se rozejděte. Nelíbíte se sami sobě? Začněte cvičit, zajděte si ke kadeřníkovi a zkuste obnovit svůj šatník. (Jde to i za pár korun.) Nudíte se? Naučte se nový jazyk, nebo zkuste nějaký online kurz. Možností, jak změnit svůj život, existuje spousta. Tak se toho nebojte a posuňte se z místa.

Trápí vás emoční přejídání? Pokud ano, máte nějaké triky, jak mu předcházet?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/emotional-eating – Emoční přejídání (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-prevent-stress-eating-when-youre-stuck-at-home – Prevence emočního přejídání (anglicky)

Napsat komentář