Mléčná dieta: Je opravdu účinná?

Zajímáte se o nové trendy v dietách? Pokud ano, možná jste už někdy narazili na mléčnou dietu. Málokdo si ale umí představit, jak funguje, co se během ní pije a jí a zda je pro nás bezpečná. Proto se na tyto body podíváme v našem dnešním článku.

Kdo chce mít štíhlou linii, ten je schopen pro ni udělat prakticky cokoliv. Třeba si několik týdnů vařit tukožroutskou polévku, nebo se vzdát všech sacharidů ve stravě. (Ano, máme tím na mysli keto dietu, která dnes zažívá obrovský boom.) 

Pokud vás něco podobného zrovna neláká, možná se budete pídit po jednodruhových dietách (viz jablečná dieta), mezi které částečně patří i mléčná dieta.

pexels adonyi gábor 2064359 scaled

Na jakém principu funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody vám dáme vědět v následujících několika odstavcích.

V čem spočívá mléčná dieta

Možná se budete divit, ale mléčné diety jsou dvě. Zatímco jedna (GOMAD, nebo-li Gallon of whole milk over the course of a day) jde na ruku především bodybuilderům, kteří chtějí v dohledné době vybudovat větší množství svalové hmoty, ta druhá pochází z našich luhů a hájů a má za cíl vám pomoci s hubnutím. (Což je právě ta varianta mléčné diety, na kterou se zaměříme dnes.)

Za českou mléčnou dietou stojí obezitolog Rajko Doleček, který vymyslel 13denní výživový plán. Během celého programu se jí pětkrát denně jídlo bohaté na bílkoviny (primárně na ty mléčné) a hodně se při ní dbá i na dostatečný pitný režim.

Je zdravá pro tělo?

Mléčná dieta není už ze své podstaty vhodná pro lidi, kteří trpí alergií, nebo intolerancí na mléko. (Které běžně přispívá ke zhoršení jejich zdravotního stavu.) Vyhnout by se jí měly i těhotné a kojící ženy, děti a staří lidé, kteří ke svému prospívání vyžadují kompletní spektrum živin. Klasická mléčná dieta nebude vyhovovat ani sportovcům. Ačkoliv je ve stravě pocházející z mléka hodně bílkovin a tuku, mohou jim chybět některé látky, které jsou důležité pro regeneraci. (Místo toho mohou vyzkoušet zmíněnou GOMAD mléčnou dietu, kdy se pije sklenice plnotučného mléka po jídle.) S lékařem by ji měli konzultovat i dlouhodobě a chronicky nemocní.

Patrně nejvhodnější je pro lidi, kteří si přejí zhubnout, nemají extrémní životní styl a netrápí je žádné zdravotní problémy.

Výhody a nevýhody mléčné diety

Mezi nesporné výhody mléčné diety patří skutečnost, že je velmi jednoduchá na pochopení. Také od vás nevyžaduje kupování exotických, nebo jiných speciálních ingrediencí. (S čímž se mohou potýkat třeba lidé na low carb a keto dietě.) Zároveň ji to dělá cenově velmi dostupnou. 

V případě, že se držíte výživového plánu, alespoň trochu sportujete a dbáte na správný pitný režim, lze s mléčnou dietou doopravdy zhubnout. 

pexels kaboompics com 6420 scaled

Nevýhodou je ovšem to, že stejně jako u mnoha jiných diet budete mít hlad. Také tělo připravíte o vitamíny, stopové prvky a minerální látky. Nadměrná konzumace vápníku může vést i k většímu riziku vzniku kostních výrůstků a k problémům s trávením. Velký pozor by si na ni měli dát i lidé, kteří trpí onemocněním ledvin, které by mohly být zatížené zvýšeným přísunem bílkovin.

Zakázané potraviny

V jídelníčku mléčné diety nenajdeme žádné pečivo. Také v ní chybí masné výrobky (párky, salámy…), přílohy (rýže, brambory, těstoviny…), alkohol a sladké šťávy a káva. (I když, ta je povolená v hodinách, kdy se má pít mléko.) 

Povolené potraviny

Mezi povolenými potravinami je libové maso, ovoce a zelenina (vše, podle vaší vlastní chuti), jogurty, čaj, tvaroh, vejce. Ve stravě se objevuje i zakysané mléko a další alternativy zakysaných mléčných výrobků. (Ty jsou důležité i normálně, protože se starají o zdraví naší střevní mikroflóry.)

pexels jéshoots 3688 scaled

Vzorový jídelníček

Jednotlivé porce se konzumují vždy v 7, 10, 13, 16 a v 19 hodin.

Pondělí: 250 ml mléka; 250 ml mléka; 250 ml mléka; 250 ml mléka; 250 ml mléka

Úterý: 1 termix; 150 g tvarohu; 150 g uvařeného kuřecího masa; 150 g zeleniny; 2 vejce a 250 ml čaje

Středa: 100 g ovoce; 100 g zeleniny; 100 g libové šunky; 250 ml mléka; 150 g vařeného hovězího masa

Čtvrtek: 1 termix; 250 ml mléka; 100 g zeleniny; 100 g zeleniny; 100 g libové šunky a 250 ml čaje

Pátek: 2 vejce a 100 g zeleniny; 100 g zeleniny; 150 g tvarohu; 100 g ovoce; 100 g zeleniny a 250 ml kysaného mléka

Závěr

Předtím než se rozhodnete mléčnou dietu vyzkoušet, ujistěte se, že se těšíte dobrému zdraví. Také není vhodné si pro tyto dny plánovat náročnější program s větší zátěží. Jinak hrozí, že nebudete mít dostatek energie na to ho dokončit.

 

Napsat komentář