Hubnutí chůzí: Snadný způsob redukce váhy pro každého

Chůze je jedním z prvních druhů pohybu, kterému se člověk v dětství naučí. Není tedy divu, že ji považujeme za samozřejmost a nepřipisujeme jí žádné valné účinky. Co kdybychom vám ale řekli, že chůze vám pomůže shodit přebytečná kila, se kterými se trápíte už od Vánoc? Jak na to jít správně si povíme v našem dnešním článku!

Chůze je základní způsob přesunu z bodu A do bodu B a její pokročilejší variantou je běh. Zatímco o prospěšnosti jejího rychlejšího tempa (tedy běhu) nikdo příliš nepochybuje, u chůze máme tendence se domnívat, že je nám téměř k ničemu.

To je ale obrovský omyl. Pravda je taková, že chůze má blahodárný vliv na tělo každého člověka. Když se navíc dělá správně, je velmi šetrná, takže se do ní mohou pustit i lidé s vyšší nadváhou, kterým by se při běhu nadměrně zatěžovaly klouby. 

pexels freestocksorg 191034 scaled

Jaký má chůze vliv na hubnutí a jak (nebo čím) se motivovat k pravidelnému chození pěšky si prozradíme v následujících několika odstavcích.

Chůze a hubnutí

I když to tak na první pohled nejspíš nevypadá, i během chůze se může člověk pořádně zapotit. Vše je závislé na tom, kolik toho přes den ujdete a jaké nasadíte tempo. (Je jasné, že pobíhání po obchodním centru bude méně náročné, než třeba celodenní pěší túra po horách.) 

Pomalejší chůze může být dobrá k protažení, nebo k pozvolnému rozehřátí těla. Z rychlejší se pak může stát celkem slušné kardio. (A jak víme, kardio pomáhá se spalováním tuku.) Na druhou stranu, nic se nemá přehánět. V ideálním případě byste měli mít na ruce sportovní náramek, který vás upozorní na to, že jste (v závislosti na rychlosti vašeho tepu) vystoupili z aerobní zóny.

Kolik km ujít denně?

pexels sebastian voortman 663437 scaled

Běžně se udává, že aby tělo nevypadlo ze cviku a mohlo těžit z prospěšných účinků chůze, měli byste každý den ujít okolo 10.000 kroků. Této mety ale nemusí být snadné dosáhnout. Zvlášť, pokud máte sedavé zaměstnání a jediným pohybem je pro vás chůze ke kávovaru, nebo k tiskárně. 

Z toho důvodu bychom vám doporučili na to jít trochu jiným způsobem. V případě, že je pro vás 10.000 kroků nerealistických, zkuste se zaměřit na chůzi z hlediska časové dotace, která by měla být alespoň 2,5 hodiny týdně. Jednoznačnou výhodou je pak rychlejší tempo chůze, které vám vydrží alespoň 30 minut

Jak tedy vidíte, žádná doporučená hodnota, kolik km ujít denně prakticky neexistuje. (Čím víc to ale bude, tím lépe pro vás. Po 30 minutách rychlé chůze urazíte mezi 2,5-3,3 km.)

Každý pohyb se počítá

Vždy je potřeba někde začít. Pokud nejste jako rybičky a trápí vás bolesti kloubů, nebo nadváha, úspěchem pro vás bude i trochu pomalejší progres. Tím může být chůze do schodů, venčení psa, chození pěšky na nákup, nebo výstup z MHD o pár zastávek dřív

Hodně lidí na to zapomíná, ale hýbeme se i v průběhu úklidu. (Jeho výhoda je o to větší, že se během něj zapojuje celé tělo. Zvlášť, když se dělá důkladně.) Jak tedy můžete vidět, kdo chce, hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody.

pexels lisa fotios 744912 scaled

Důvod k chůzi si najdete vždy!

Nyní se v rychlosti podíváme na to, jaké má chůze pozitivní účinky na naše celkové zdraví. Pokud jste se o to nikdy nezajímali, věříme, že budete koukat.

Chůze prospěje:

  • Zdraví srdce
  • Snížení krevního cukru
  • Zdraví kloubů
  • Síle imunitního systému
  • Dobré náladě
  • Kráse nohou

Pravidelná chůze se dokonce spojuje s kreativnějším myšlením, větším množstvím energie a delším životem. Důvod, proč začít chodit, si tedy najde téměř každý.

Závěr

Výhodou chůze je to, že k ní není vůbec nic potřeba. Nemusíte se zapisovat do kurzů, ani si kupovat speciální výbavu. (Leda kvalitní boty, nebo hůlky na nordic walking, pokud už jste starší a máte problém s rovnováhou a s koordinací pohybu.) Uvidíte, že když se do tohoto experimentu s vlastním tělem pustíte, brzy uvidíte první pozitivní výsledky.

Zdroje informací

https://www.verywellfit.com/how-long-should-you-walk-to-lose-weight-3432706 – Jak moc bychom měli chodit, abychom ztratili na váze? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/benefits-of-walking – 10 zdravotních výhod chůze (anglicky)

 

Napsat komentář