Nízkosacharidová dieta (low-carb dieta)

Jedním z největších trendů dneška je low-carb dieta. Kromě toho, že se dá provozovat dlouhodobě dietářům přináší spoustu zajímavých výhod, kvůli kterým se vyplatí o ní začít přemýšlet. V dnešním průvodci nízkosacharidovou dietou si zkusíme odpovědět na všechny důležité otázky, které by vás v souvislosti s ní mohly zajímat. 

Lowcarb dieta, low-carb nebo také nízkosacharidová dieta je stravovací směr, který se soustředí na cílené snižování sacharidů a škrobů ve stravě. Vzhledem k tomu, že jsou pouhým zdrojem energie a nemají pro naše těla prakticky žádnou výživovou hodnotu je nahrazuje kvalitní zeleninou, tuky a různými typy bílkovin.

pexels photo 141815

I když je jídelníček nízkosacharidové diety trochu štědřejší, než je tomu u podobně oblíbené keto diety, lidem, kteří jsou zvyklí na neustálý příjem čokolády, pečiva a dortíků může způsobit menší šok.

Vyplatí se zatnout zuby a vydržet? 

Znáte nízkosacharidovou dietu?

pexels photo 3375263

Jak už bylo řečeno v úvodu, hlavním pravidlem jídelníčku nízkosacharidové diety je vyškrtnutí sacharidů a škrobů a jejich náhrada zeleninou, bílkovinami a v neposlední řadě zdravým tukem. Kromě toho, že vaše tělo získá vitamíny a minerální látky, které jsou obsažené v mase a v rostlinné stravě nepřijde o aktivní svalovou hmotu.

Tím, že tělu nedáváme škroby a cukr ho navíc nutíme k tomu, aby začalo využívat uložené zásoby a tím pádem přispělo k odbourání tuku. Řada lidí se k jídelníčku nízkosacharidové diety obrací i proto, že může mít vliv na prevenci, či úpravu některých zdravotních problémů. 

Její přínos pro naše tělo

Nízkosacharidová dieta skutečně může upravit některé procesy v těle a tím pádem vylepšit kvalitu lidského života. (Na druhou stranu to neznamená, že nemá žádná rizika.)

Low-carb dieta se nejčastěji spojuje s:

  • Redukcí pocitu hladu
  • Poměrně rychlým hubnutím (minimálně v prvních fázích programu)
  • Efektivnějším hubnutím břicha
  • Vyšší hladinou dobrého cholesterolu v krvi
  • Redukcí krevního cukru
  • Možným poklesem krevního tlaku
  • Možným snížením špatného cholesterolu v krvi
  • Prevencí obezity

V některých případech se k nasazení low-carb diety přistupuje i při léčbě některých poruch v mozku. Vzhledem k jejímu velkému, avšak dosud neprobádanému potenciálu aktuálně probíhají studie, které se snaží zjistit všechny její účinky. Ty by mohly být vítanou podporou léčby Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

photo 1588580261949 f17eacb905c9

Výhody a nevýhody

Kromě hubnutí a prevence některých civilizačních chorob můžete těžit i z dalších možných účinků, které dodržování nízkosacharidové diety na vaše tělo má. Někteří lidé tvrdí, že se jim po vysazení sacharidů a škrobů vylepšila pleť. Další zase uváděli, že se jim podařilo zlepšit časté migrény

Na druhou stranu, musíte se dlouhodobě vzdát svých oblíbených pochoutek a začít se v jídle trochu hlídat. Úplně na začátku se budete nejspíš potýkat i s keto chřipkou, během které tělo vyžaduje svůj pravidelný příjem cukru. Zvýšený obsah bílkovin ve stravě také způsobuje špatný dech, nebo zácpu. Do ničeho se nepouštějte ani v případě, že jste těhotná, nebo kojící žena, dítě, senior či chronicky nemocný člověk. (Nadměrný příjem bílkovin může v některých případech negativně ovlivnit zdraví vašich ledvin.)

Vzorový jídelníček na 7 dní

photo 1547496502 affa22d38842

Jídelníček nízkosacharidové diety je velmi pestrý. A to i přesto, že v něm dochází k omezení některých typů potravin. O tom se můžete ostatně přesvědčit v níže přiloženém jídelníčku na týden, kterým se můžete inspirovat ve vašem běžném životě.

Pondělí: Nízkosacharidové smoothie s borůvkami; Cuketový salát s vlašskými ořechy; Nízkosacharidová musaka

Úterý: Nízkosacharidová ovesná kaše; Vaječná omeleta s rajčaty, olivovým olejem a bazalkou; Gratinovaná brokolice a květák s klobáskou

Středa: Frittata se špenátem; Tuřínové karbanátky s avokádem; Cuketové špagety s krémovou omáčkou a lososem

Čtvrtek: Nízkosacharidový kokosový krém s jahodami; Salát s kuřecím masem; Krevety v krémové omáčce na toskánský způsob

Pátek: Houbová omeleta; Salát s brokolicí a se smaženou kapustou; Lilková pizza

Sobota: Lilková směs s bylinkami s volským okem; Cuketové lodičky s mletým masem a sýrem; Krémové rizoto s květákem a houbami

Neděle: Nízkosacharidové palačinky s borůvkami a šlehačkou; Sýrová omeleta; Low-carb lasagne

Řada lidí si místo snídaně oblíbila neprůstřelnou kávu, do které přijde trocha másla. Kdo potřebuje sladit, ten může sáhnout po umělých sladidlech Xylitol a Erythritol, které dokáží plnohodnotně nahradit běžně používaný cukr.

Máte s nízkosacharidovou low-carb dietou nějakou vlastní zkušenost? Budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.

 

Napsat komentář