Paraxan: Podvod, před kterým varuje i SÚKL

Znáte rčení, které říká, že pokud něco zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, tak to pravda s největší pravděpodobností nebude? Tak nějak by se dalo hovořit i o mnoha nabídkách na internetu. A mnohé z nich jsou dokonce nelegální. Právě to je případ něčeho, co si říká Paraxan a před čím varuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.

V době, kdy na nás ze všech stran vyskakují informace o tom, že tělo se musí při hubnutí detoxikovat, nebo že za problémy může stát nějaká parazitární infekce, tak je jasné, že se toho mnoho lidí chytí a začnou (obvykle bez důkazů, že by něčím takovým trpěli) hledat přípravky, které jim pomohou se těch domnělých parazitů zbavit.

Problém je v tom, že těchto obav vyloženě zneužívají podvodníci, kteří mají zájem na tom obrat důvěřivce o těžce vydělané peníze. A to bez adekvátního protiplnění. A ještě větší potíž pak spočívá ještě navíc v tom, že řada těchto výrobků je uvedena na seznamu SÚKL, který mapuje nelegální přípravky, kterým by se měli lidé při nákupu vyhnout velkým obloukem. A jedním z nich je právě Paraxan, který je na černé listině od 1. srpna 2023.

paraxan súkl

Jelikož to mnohé čtenáře samo o sobě bohužel nepřesvědčí o tom, že nemají tento produkt kupovat, níže se podíváme na další důvody, proč je Paraxan podvod. Tak pojďme na to!

Co je Paraxan

paraxan podvod

Paraxan je výrobek, který na oficiálních stránkách (s velmi zvláštně vypadající URL adresou) uvádí, že působí proti cizopasníkům a odstraňuje z těla toxické látky. Co je už samo o sobě problematické je pak sdělení, že jeho účinnost má být klinicky potvrzena. Vzhledem k tomu, že se proti této nabídce vymezuje SÚKL, který je jednou z nejvyšších autorit, která reguluje trh s léky a doplňky stravy, a také se stará o to, aby někdo nevydával něco za něco jiného, čím to ve skutečnosti není, pak jde o velmi odvážné tvrzení, u kterého bychom dali ruku do ohně za to, že nebude pravdivé.

Tlak na kupující

Jako řada jiných prodejních stránek, i Paraxan se snaží hned vzápětí vzbudit v lidech strach z toho, že i oni by mohli být vystaveni parazitické infekci, o které třeba vůbec nevědí. Kromě výčtu nejrůznějších možných příznaků tu najdeme například informaci o tom, že infekce parazity patří mezi nejčastější současné problémy.

paraxan podvod

Když k tomu ještě vezmeme v potaz, že se prodejce velmi usilovně snaží tlačit na to, že výrobek nabízí po určitý čas, který brzy vyprší, s výraznou slevou, tlak na kupujícího, který si nejprve důsledně nezmapuje terén, je o to větší.

Níže pak kromě dalších nepodložených tvrzení vidíme na pozadí produktu něco, co má vzbuzovat představu, že má tento výrobek nějaký certifikát. Jelikož ale není čitelný a nedá se ani přiblížit, ve skutečnosti to může být naprosto cokoliv, co s výrobkem nijak nesouvisí. Certifikáty vidíme i níže na stránce, ale vůbec nejdou přiblížit. Opět se z nich tedy nedozvíme nic konkrétního a mohou se týkat čehokoliv jiného.

Jako naprosto alarmující pak vyhodnocujeme fakt, že tento nelegální přípravek je na stránkách uváděn jako vhodný pro děti od 6 let. V žádném případě nedávejte sobě, natož dětem, něco, co SÚKL vyhodnotí jako nelegální.

paraxan podvod

Třešničkou na dortu je pak jakési prohlášení, že tento výrobek schvalují nějaké nekonkrétní klinické studie. A nepodařilo se nám najít ani údajné European Center Of Health. Zato víme jistě, že existuje European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) nebo The European Centre for Environment & Human Health. A z toho to nebude ani jedno.

paraxan podvod

V neposlední řadě, před Paraxan důsledně varují i lékárníci poradny Dr. Max, do které občas přijdou na tento přípravek dotazy. A nechybí tu ani fiktivní autorita, která má zvyšovat důvěryhodnost výrobku, a kterou tak rádi používají i další podvodníci.

paraxan podvod

Co dalšího je na tom špatně?

Třeba recenze fiktivních zákazníků, které jsou na české stránce psány jazykem, kterým většina z nás nemluví.

paraxan recenze

Velmi podezřele probíhá i samotný prodej výrobku. Do formuláře máte zaznamenat své jméno a další údaje. Poté ale nepůjde proces objednávky dokončit, protože vás bude muset kvůli dokončení nákupu (poněkud nestandardně) kontaktovat operátor.

paraxan podvod

Vzhledem k tomu, že takto nákupy po internetu obvykle neprobíhají, z celého (komplikovaného) procesu je jasné, že jde o nějakou levárnu. Podvodníci ale často zkoušejí, jaký důvěřivec se chytí na pochybnou praktiku, takže nás to zas až tolik nepřekvapuje. Horší je, že lidí, kterým tento postup připadá být normální, existuje hodně. Často jde o skutečně nemocné lidi či o seniory, což je činí vůči těmto predátorským praktikám skutečně zranitelné.

Už jste se někdy chytli na podobný podvod, nebo všechny nabídky důkladně prověřujete?

Napsat komentář