Prášky na hubnutí: Jsou opravdu spolehlivé?

Lidé, kteří trpí nadváhou se mnohdy chytají posledního stébla, ve kterém vidí naději. Tím stéblem jsou obvykle “zázračné” koktejly a prášky na hubnutí. Bohužel, ne všechny jsou účinné a pro uživatele bezpečné. Proto se dnes na toto důležité téma zaměříme trochu blíž.

Důvodů, které vám brání v hubnutí, existuje spousta. Zatímco někdo se do stavu obezity propracuje nezdravým životním stylem, u jiného jde o následek nemoci. (Namátkou bychom si vzpomněli například na onemocnění štítné žlázy, která ovlivňuje hormony.)

Většina lidí však získá vyšší číslo na váze z mnohem prostších důvodů. Tím je nezdravý životní styl, nekvalitní strava, stres (který může u některých vyvolat touhu ho všechen zajíst) a nedostatek pohybu. Častým viníkem bývá i pomalejší metabolismus (který zleniví vlivem stárnutí) a tomu neodpovídající příjem a výdej.

headache pain pills medication 159211

Ve finále je ale docela jedno, jak se ke své vyšší váze dostanete. Prakticky ve všech případech budete jednoho dne stát před zrcadlem a přemýšlet, co se s ní rozhodnete dělat. Lidé, kteří mají silnou vůli si najmou výživového poradce a osobního trenéra a najedou na zdravější životní styl. Ti, kteří si nevěří (nebo prostě chtějí jen výsledky bez práce), ti sáhnou po prášcích na hubnutí.

Je užívání prášků na hubnutí pouze černobílé? Kdy si na ně dát pozor? A jsou pro uživatele bezpečné? Čtěte dál a my vám přineseme odpověď.

Kdy brát prášky na hubnutí

Prášky na hubnutí nejsou bonbony. Proto byste je neměli zobat jen tak zbůhdarma. Hodně taky záleží na tom, jakým způsobem se k jejich užívání rozhodnete přistoupit. 

Pokud jste aktivní sportovec a potřebujete trochu vylepšit své spalování během, nebo krátce po svém výkonu, můžete si pořídit volně prodejné spalovače tuku. Ve své podstatě jde o doplňky stravy, které mají za cíl maximalizovat efekt vašeho fyzického vydání. V případě, že si je kupujete od prověřených výrobců a dodržujete pokyny uvedené na etiketě, je jejich použití bezpečné.

Kdo trpí obezitou, kterou dlouhodobě řeší se svým lékařem, ten může mít prášky na hubnutí na předpis. (Adipex, Xenical…) Oproti volně prodejným potravinovým doplňkům mají větší účinnost a dají se sehnat jen po předložení receptu v certifikované lékárně. Stejně, jako u volně prodejných preparátů je extrémně důležité, abyste se řídili předepsaným dávkováním. (To může být lékařem, nebo lékárníkem upravené propiskou na obalu.) 

Mezi lidmi je hodně poptávaný lék na hubnutí Meridia, ale ten u nás není k sehnání. Proto, pokud na něj někde narazíte (bez receptu a mimo ověřený zdroj), patrně se bude jednat o padělek.

Nejúčinnější prášky na hubnutí

pexels fotografierende 1793035 scaled

Jak vidíte, je velmi důležité rozlišovat volně prodejné léky na hubnutí a spalovače a léky na hubnutí na předpis. Obě varianty mají svá pro a proti, takže není vhodné některou z nich považovat za lepší, či za horší.

Volně prodejné doplňky stravy na podporu hubnutí jsou:

A spousta dalších. Sportovci mohou investovat i do spalovačů tuku, na jejichž výrobu a prodej se většinou specializují obchody se sportovní výživou. 

Léky na hubnutí na recept pak jsou:

  • Adipex
  • Mysimba
  • Orlistat Sandoz
  • Xenical
  • Saxenda

Tyto léky obvykle působí na hormonální a nervový systém, čímž zrychlují pocit sytosti a mohou blokovat pocity hladu. Vzhledem k jejich síle a možným vedlejším účinkům se většinou nedají dlouhodobě užívat.

Zkušenosti uživatelů

V případě, že jde o volně prodejné potravinové doplňky na hubnutí, jejich ohlasy v populaci bývají různé. Jelikož mívají ve složení bylinky, nemusí působit na každého totožně. Zatímco u někoho mohou mít uspokojivé výsledky, někdo další na sobě nemusí ani po dlouhodobém pozorování vidět jakýkoliv rozdíl. Proto je možné, že budete muset vystřídat několik preparátů než nakonec najdete ten pravý. 

Co se týká léků na hubnutí, které jsou na předpis, jejich nasazení bývá u pacientů úspěšné. (Oproti bylinným přípravkům obsahují látky, které cíleně ovlivňují některé fyziologické procesy.) 

Zdravotní rizika

pexels negative space 48603 scaled

V případě, že se rozhodnete užívat volně prodejný potravinový doplněk na podporu hubnutí, nejprve se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Některé byliny mohou mít kontraindikaci k vašim lékům, nebo nemusejí být vhodné pro lidi, kteří trpí nějakou chorobou. (Časté jsou nemoci ledvin, srdce, cukrovka a podobně.)

U léků na předpis zase hrozí závislost. Některé léky mohou také zvýšit krevní tlak, mohou zatěžovat váš cévní systém, způsobovat náhlé bušení srdce, sucho v ústech nebo třesavku. U některých léků pacienti zaznamenali častější nucení na velkou potřebu, průjem nebo nevolnost. Dá se tedy říct, že hubnutí rozhodně nebudete mít ani v tomto případě zcela zadarmo.

Závěr

Z výše uvedeného vyplývá, že ačkoliv mohou být prášky na hubnutí jakousi zkratkou, rozhodně se nehodí je začít užívat bez předchozí konzultace s lékařem. Vždy také dbejte pokynů, jakých se vám dostane. Jinak si můžete i ublížit.

 

Napsat komentář