Sacharidové vlny pro začátečníky: Co to je, proč to funguje a jak na to?

Jaro už je konečně tady a spolu s ním i odhazování teplých svršků. To je jednoznačně pozitivní. Ale jen do doby, dokud nemusíte odhalit nadbytečný tuk, který se vám usadil na stehnech a zadku, nebo na břiše a okolo pasu. Mohly by vás od něj osvobodit sacharidové vlny?

Jelikož se na těchto stránkách věnujeme hubnutí, víte, že existuje nepřeberné množství diet. Některé z nich mají smysl (keto, low-carb), dodržování jiných zase hraničí se ztrátou zdravého rozumu. (Tukožroutská polévka, nebo jablečná dieta.) 

Už jste ale někdy slyšeli o sacharidových vlnách? Pokud ne, patrně vás zajímá, v čem je tento způsob ztráty hmotnosti jiný a zda je vhodný pro všechny.

pexels polina tankilevitch 3872433 scaled

Proto vám na všechny tyto otázky odpovíme níže.

Co jsou to sacharidové vlny?

Metoda sacharidových vln je pro pokročilé sportovce, kteří se dobře orientují v nastavení živin. Ačkoliv všichni říkají, že sacharidy jsou krystalické zlo a měli bychom se jim vyhnout, faktem je, že je naše tělo potřebuje k životu. Používání sacharidových vln se jen snaží najít nějakou rovnováhu v tom, jak si je dopřát, bez toho, aniž by to mělo negativní dopady na výslednou linii. Kdybychom se podívali na 4denní cyklus sacharidové vlny, všimli bychom si, že zatímco dva dny je konzumace sacharidů prakticky mizivá, další dva dny si jich můžeme dopřát, co nám hrdlo ráčí.

Jelikož se tyto dva přístupy střídají, tělo musí být neustále ve střehu. Díky tomu by mělo docházet k optimálnímu spalování tuků.

pexels pixabay 45247 scaled

Jak si pro ně nastavit správný jídelníček?

U sacharidových vln neexistuje jeden správný, nebo preferovaný postup. Jídelníček sacharidové vlny pro ženy by měl obsahovat dostatek pohybu (podle typu zátěže čtyřikrát týdně se třemi dny klidu) a přesně stanovené množství příjmu sacharidů a tuků.

Abychom nemluvili pouze teoreticky, mohlo by to vypadat nějak takto:

 • Pondělí: Cvičení se zátěží, vysoký příjem sacharidů (200 g), nízký příjem tuků
 • Úterý: Aerobik, středně velký příjem sacharidů (100 g), středně velký příjem tuků
 • Středa: Odpočinkový den, nízký příjem sacharidů (30 g), vysoký příjem tuků

Na jak dlouho?

Doba, po kterou lze tento přístup aplikovat, v podstatě neexistuje. Především proto, že se můžeme k sacharidovým vlnám vracet občasně, nebo je můžeme používat po dobu delšího časového úseku. Nastavení délky, včetně živin, je navíc důležité ladit podle konkrétního případu. Každé tělo totiž funguje trochu jinak. Takže to, co je správně v modelovém příkladu nemusí sedět zrovna vám.

Tipy na recepty

pexels grape things 2954924 scaled

Jelikož je většina diet postavená na tom, že se v nich střídají fáze, které platí po trochu delší dobu, můžete se na začátku sacharidových vln cítit trochu ztracení. Ale ne na dlouho. Nabízíme vám tipy na recepty, které můžete vyzkoušet. (Odkaz na ně v angličtině najdete ve zdrojích tohoto článku.)

Pro začátek zkuste (pro nízkosacharidový den):

 • Keto Scramble
 • Hovězí steak s brokolicí a pekanovými ořechy
 • Kuře cacciatore

Dále (pro den se zvýšeným množstvím sacharidů):

 • Ovesnou kaši s brusinkami a ořechy a krůtí klobásou
 • Poke bowl s lososem, nebo s rybou mahi-mahi a jasmínovou rýží
 • Grilované kuře s kaší ze sladkých brambor

Nezapomínejte, že v jídelníčku je prostor i pro nápoje. Ač si to neradi přiznáváme, i ony v sobě skrývají velké množství cukru. Proto dbejte na to, abyste v nízkosacharidových dnech nepili sladké šťávy, slazené čaje, limonády nebo třeba víno. To by mohlo vaše snažení buď prodloužit, nebo dokonce úplně překazit.

Zkoušeli jste někdy hubnutí s pomocí sacharidových vln? Pokud ano, jak to dopadlo?

 

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/carb-cycling-101 – Co jsou to sacharidové vlny? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/carbohydrate-digestion – Trávení karbohydrátů: Absorpce, enzymy, proces a další (anglicky)

https://www.webmd.com/diet/carb-cycling-overview#1 – Jak fungují sacharidové vlny? (anglicky)

https://www.mymetabolicmeals.com/carb-cycling-the-30-day-nutrition-plan-that-actually-works/ – 30denní plán pro sacharidovou vlnu, který funguje (anglicky)

1 komentář u „Sacharidové vlny pro začátečníky: Co to je, proč to funguje a jak na to?“

 1. Já jsem držel vlny sacharidové vlny .měl jsem 33%obezity . To někteří mají obyčejné váhy žádná váha neregistrují.Udaje já mám váhu na tuky 33% obezity jsem měl 18% obezita . Jediný kdo pořídit váhou s obezitou. Kdo drží tuto dietu musí měřit podle tuky a metabolismus mám udaj. Mění se údaj obezita podle me

  Odpovědět

Napsat komentář