Spánek a hubnutí: Jak spolu souvisí?

Spánek je hluboký odpočinek, v průběhu kterého dochází k regeneraci organismu. Věděli jste však, že to, jak kvalitně spíte, může ovlivňovat i něco na první pohled tak nesouvisejícího, jako je vaše tělesná hmotnost? Pokud chcete vědět o tomto propojení spánku a hubnutí víc, v tom případě budeme rádi, když budete pokračovat ve čtení.

Když se začnete zabývat hubnutím, většina odborníků vám řekne, že je celkem jedno, pro jakou dietu se rozhodnete. Klíčové je totiž jenom to, abyste byli v kalorickém deficitu. Ve skutečnosti ale hubnutí ovlivňuje i mnoho dalších faktorů, mezi které patří kvalita vašeho nočního spánku.

Nedostatek spánku se spojuje s psychickými problémy, dlouhodobou únavou, větší nepozorností a se širokým spektrem dalších potíží. Proč má ale vliv i na to, jestli dokážeme zhubnout?

Jak spánek ovlivňuje váhu

pexels andrea piacquadio 3768582 scaled

Ano, je to pravda. Pokud se pokoušíte zhubnout, měli byste věnovat dostatečnou pozornost kvalitě svého spánku. Odborníci totiž potvrzují, že pokud máte každou noc méně spánku, než kolik se doporučuje, kromě zvýšeného rizika zdravotních problémů na sebe berete větší riziko vzniku obezity.

Je to dáno tím, že tělo potřebuje dohnat nedostatek energie tím, že si začnete primárně vybírat kaloričtější jídla. Také budete mít mnohem menší vůli svému pokušení odolat. Kromě jiného, kvůli nedostatku energie nebudete mít náladu na pravidelný pohyb, takže tím vyřadíte z provozu další z pilířů zdravého životního stylu.

Pozitivní vliv spánku na hubnutí

pexels tofroscom 295043 scaled

Když si to tedy shrneme, spánek má při udržování zdravé hmotnosti důležitou úlohu.

Dovede:

 • Regulovat naši chuť k jídlu (nespavost totiž aktivuje hormon hladu)
 • Podpořit naši schopnost vybírat si zdravější potraviny a nápoje
 • Omezit časté buzení a noční přejídání
 • Doplnit energii, kterou využijete při cvičení
 • Regulovat metabolismus

Jak porazit nespavost

pexels andrea piacquadio 3767411 scaled

Možná si říkáte, že je to sice všechno hezké, ale jak máte kvalitně spát, když vám to nejde? Ačkoliv chápeme, odkud pramení vaše vnitřní frustrace, pravděpodobně vám pomůže, když učiníte pár drobných změn, kterých se pak budete držet.

V první řadě se snažte chodit spát v přibližně stejnou hodinu. Nehledě na to, jestli je všední den, nebo víkend. To samé platí o ranním vstávání. V ideálním případě mějte nařízený budík na přibližně stejnou dobu. (Mnohdy se ale stává, že se začnete budit v konkrétní hodinu i bez něj.)

Dále zkuste:

 • Omezit příjem alkoholu a kofeinu
 • Jíst menší, ale nutričně vyváženější večeře
 • Přes den trochu sportovat, nebo se věnovat nějaké fyzické aktivitě
 • Večer omezit svit modrých obrazovek
 • Zklidňující koupel
 • Čtení knihy
 • Relaxační techniky, které vás pomohou zbavit napětí (jóga, mindfulness, meditace…)
 • Aromaterapii (levandule…)
 • Bylinky na spaní (kozlík lékařský, meduňka…)

V neposlední řadě, pokud vás trápí okolní prostředí, zkuste se zamyslet nad výměnou postele/matrace/polštáře/deky. Také se vám bude lépe spát, když snížíte teplotu v ložnici, když si pořídíte kvalitní žaluzie, nebo závěsy, masku na spaní a v případě hluku (z ulice, od sousedů, chrápajícího protějšku…) špunty do uší.

Také vám doporučíme nepít před spaním větší množství tekutin, protože jinak se budete v průběhu noci budit nutkáním jít na toaletu.

Někdy nejde pravidelně spát ani přes všechny tyto změny (máte malé děti, chodíte na noční směny…). V takovém případě se snažte svůj rozhozený rytmus kompenzovat alespoň během dne. (Například se snažte jít spát, když spí vaše dítě a podobně. Úklid, na rozdíl od vašeho zdraví, počká.)

Můžete v noci dobře spát, nebo se vám to zatím moc nedaří?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/weight-loss/the-science-behind-sleep-and-weight-loss – Jak spací návyky ovlivňují tělesnou hmotnost (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/sleep-and-weight-loss – 6 benefitů, jak spánek ovlivňuje hubnutí (anglicky)

Napsat komentář