O klasické low-carb dietě jste už s největší pravděpodobností někdy něco slyšeli. Co přesně si ale máte představit pod pojmem speciální sacharidová dieta, které se občas říká SCD dieta? Pokud vás toto téma zajímá, určitě pokračujte ve čtení.
Speciální sacharidová dieta je výživový směr, který omezuje příjem určitých sacharidů, díky čemuž by mělo dojít k menšímu zatěžování trávení. Tato dieta se používá především u lidí, kteří trpí chronickou zácpou, celiakií, refluxem a dalšími potížemi, které jim znepříjemňují jejich každodenní život.
Kořeny této diety sahají do roku 1951, kdy se začala skloňovat v souvislosti se specifickým jídelníčkem pro celiaky. Dr. Haas, který za touto dietou stojí, navíc zmínil, že určité druhy karbohydrátů mohou způsobovat nerovnováhu střevní mikroflóry. Pokud tedy dojde k jejich vyloučení, mělo by dojít ke zlepšení zažívacích potíží.
Na jakém konkrétním principu speciální sacharidová dieta funguje? A co dalšího byste o ní měli vědět?
Tohle byste neměli jíst
Speciální sacharidová dieta je poměrně dost restriktivní, takže to znamená, že při jejím dodržování budete muset překopat prakticky celý svůj dosavadní jídelníček.
Na seznamu zakázaných potravin najdeme:
- Brambory
- Rýži, quinou, kukuřici…
- Zpracované masné výrobky a maso, které obsahuje jakákoliv aditiva
- Mléčné výrobky, s výjimkou některých sýrů
- Většinu luštěnin mimo předem namočených fazolí a čočky
- Polotovary a zpracované potraviny
- Alkohol
- Slazené výrobky a výrobky s přidaným cukrem
Jelikož má speciální sacharidová dieta velmi přísná pravidla, není v ní prakticky žádný prostor pro nějakou invenci. Pokud tedy toužíte po nějakých změnách, pravděpodobně pro vás nebude úplně vhodná.
Povolené potraviny
Z výše uvedeného seznamu můžete získat dojem, že při speciální sacharidové dietě vám bude hrozit smrt hladem. Ve skutečnosti to ale zas tak dramatické není.
Můžete jíst:
- Ovoce
- Většinu druhů zeleniny
- Čerstvé maso bez přidaných látek
- Vejce
- Domácí fermentovaný jogurt a přírodní sýr
- Drtivou většinu ořechů a semínek
- Bylinky a koření
Komu SCD pomáhá?
Tato dieta byla speciálně vyvinuta pro lidi, kteří trpí Crohnovou chorobou a dalším zánětlivým onemocněním střev. U těchto chorob totiž existuje riziko toho, že určité potraviny zhorší pociťované problémy. Ne na každého ale tato dieta funguje tak, jak její původní autor původně zamýšlel. Kritika navíc dopadá i na to, že k této dietě neexistují žádné studie, které by jasně prokázaly její účinnost při zvládání chorob zažívacího ústrojí.
Potenciální rizika
Speciální sacharidová dieta s sebou přináší i určitá rizika, se kterými musí lidé, kteří se ji rozhodnou dodržovat, počítat. Pokud si dobře naplánujete svůj jídelníček, může pro vás mít tato dieta přínos. Vzhledem k eliminaci některých skupin potravin ale můžete pociťovat nedostatek některých důležitých látek, což by mohlo v delším časovém horizontu způsobovat podvýživu a další vážné potíže.
Určitě bychom vám tedy doporučili, abyste se před najetím na tuto dietu nejprve poradili s odborníkem, který vám poví, jestli je pro vás tato dieta vhodná. A pokud, jakým způsobem máte nahradit chybějící živiny. Tato rada platí speciálně pro lidi, kteří mají nějaké zdravotní problémy, protože by jim mohla tato dieta dokonce i ublížit.
Máte se speciální sacharidovou dietou nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/nutrition/scd-diet – SCD (anglicky)
https://www.verywellfit.com/specific-carbohydrate-diet-89891 – Speciální sacharidová dieta (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/scd-diet – Co je SCD dieta? (anglicky)
https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/crohns-disease/specific-carbohydrate-diet-overview – Vše o speciální sacharidové dietě (anglicky)