Hubnutí po porodu: Jak se vrátit zase zpátky do formy?

Během těhotenství dochází v těle žen k mnoha změnám. Kromě toho, že jim roste břicho se jejich organismus připravuje na období kojení. Řada věcí se po porodu vrátí pozvolna do normálu (třeba hladiny hormonů), na některých dalších je ale nutné začít pracovat. Například na ztrátě poporodních kil. Víte, jak na ně?

Spousta žen chce být po porodu jako proutek. Proto mnoho z nich nelibě nese, že ihned po něm neztratí břicho a nejsou přesně takové, jaké byly dřív. Bojují s rozestupem svalů, se zavinováním dělohy, s jizvou po císařském řezu nebo s větší chutí k jídlu, která jim pomáhá kompenzovat nedostatek energie ze spánku, stres a nutnost většího energetického příjmu během kojení.

Jakmile se žena se svou novou rolí sžije, ráda by i cvičila a zhubla, ale kvůli neustálé starosti o dítě na sebe nemá ani malou chvilku čas. A kruh se pomalu uzavírá.

pexels garon piceli 2100341 scaled

Pokud vás trápí to samé, s těmito tipy a triky hubnutí po porodu hravě zvládnete.

Trápí vás přebytečná kila navíc?

Těhotenství je jiný stav. A to doslova. Jídlo, které jste nemohla dřív vystát jste si dopřávala po kilech a to, které jste měla předtím ráda teď nemůžete ani trochu cítit. Některé ženy přepadl vlčí hlad, které je nutil jíst za dva. A další byly živé o vodě a suchých rohlících, protože jim bylo stále jenom špatně. 

Hned na úvod je třeba říct, že ne všechen váhový přírůstek lze připsat na vrub tuku. Něco váží pomalu rostoucí dítě, zvětšuje se děloha a ve vašem těle je také více vody. (Stačí si vzpomenout, jak vám otékaly ruce a kotníky.)

Tělo si ale samozřejmě ukládá i tuk, který využije během kojení. (Jde o energeticky dost náročnou činnost, takže matka nesmí hladovět.)

Jak zhubnout po porodu

pexels kristina paukshtite 3270224 scaled

Nejprve si uvědomte, že jste byla těhotná bez pár týdnů skoro rok. Bylo by tedy bláhové se domnívat, že po vzoru předních celebrit zhubnete za týden. Samozřejmě, některé ženy k tomu mají predispozice, ale těch je v populaci menšina.

Vzhledem k nastalé situaci si musíte dávat velmi dobrý pozor na to, co se sebou děláte. Tělo může jet v trochu jiném režimu a musíte vyživovat dítě. To znamená, že byste neměla sahat po volně prodejných doplňcích stravy (které nemusí být vhodné pro kojící ženy) a měla byste se vyhnout všem drastickým dietám.

Také myslete na:

  • Realistické cíle
  • Pozitivní vliv kojení
  • Sledování kalorického příjmu
  • Zvýšení příjmu proteinů a vlákniny
  • Vhodný způsob navození pohody (místo sladkostí si dopřejte něco zdravého)

Dieta při kojení

Na ztrátu váhy po porodu může mít pozitivní vliv kojení. Z toho důvodu byste se měla snažit udržet laktaci co nejdéle. (Můžete tak zvýšit svůj kalorický výdej o 500-700 kalorií denně.) 

Co se týče diet při kojení, ty nejsou příliš vhodné. Jelikož jde o náročný proces, optimální příjem kalorií by měl být o cca 450-500 kalorií vyšší než za normálního stavu. Jak u toho ale začít hubnout? Třeba tak, že se zaměříte na podobu svého každodenního jídelníčku. Je jasné, že pokud v něm bude hrát hlavní roli čokoláda, nebo nějaká jiná kalorická pochutina, můžete se stavět na hlavu a stejně neshodíte ani deko navíc.

Když do svého jídelníčku zakomponujete čerstvé ovoce a zeleninu, bílé jogurty, celozrnné pečivo a kvalitní maso a zároveň u toho snížíte objem příloh, které obsahují sacharidy (těstoviny, rýže, brambory…), sníte toho přes den mnohem víc, budete se cítit lépe a začnete hubnout.

Hubněte pozvolna

pexels anna shvets 4672267 scaled

Jak už bylo řečeno, po patrně největším fyzickém výkonu vašeho života nemůžete začít svoje tělo týrat restriktivním chováním. (Kvůli tomu se maximálně zasekne a bude to jen horší.) Na ztrátu kil jděte vhodně zvoleným jídelníčkem a alespoň trochou aktivního pohybu. Ideální jsou procházky s kočárkem, nebo s šátkem, pokud je to pro vás a dítě pohodlnější. Když dítě spí, také se jděte natáhnout, nebo se věnujte krátkému cvičení podle videí, které vám umožní cvičit doma. V případě, že je potomek trochu větší a máte zajištěnou péči, můžete se pomalu přesunout do fitka. Určitě ale zvažte investici do osobního trenéra.

Závěr

Ani těhotenství, porod a kojení vás nemusí dostat z kondice. Je jen důležité respektovat svoje tělo a chápat, že se bude nějakou dobu chovat jinak, než jak jste byla zvyklá. Když to nebudete přehánět, uvidíte, že brzy budete opět ve své kůži.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-after-pregnancy – 16 tipů, jak ztratit poporodní váhu (anglicky)

https://www.livescience.com/53768-how-to-lose-weight-after-pregnancy.html – Nejlepší způsoby, jak ztratit těhotenská kila (anglicky)

https://www.healthline.com/health/parenting/how-to-lose-weight-while-breastfeeding – Jak zhubnout během kojení (anglicky)

 

Napsat komentář