Jak se efektivně zbavit podkožního tuku na břiše

Tuk není náš nepřítel. Ale jen v případě, že je ho v těle přiměřené množství. V opačném případě může být zodpovědný za horší kondici a za těžší průběh mnoha krátkodobých, ale i civilizačních chorob. Jak se zbavit podkožního tuku co nejefektivněji? A lze se zaměřit jen na hubnutí jedné konkrétní partie?

Podkožní tuk pod okem může způsobovat unavený a zanedbaný vzhled. Ani podkožní tuk v podpaží není zrovna projevem mládí. Asi nejvíc diskutovaný je ale podkožní tuk na břiše a v oblasti pasu. Kromě toho, že tuk nám deformuje postavu obklopuje vnitřní orgány a zhoršuje jejich správnou funkci. 

pexels tejasvi maheshwari 4205755 scaled

Hned na začátek vám povíme, že co se týče jeho odstranění, není možné redukovat jen jednu konkrétní část těla. (A to i když se vám výrobci zázračných pilulek a výzev snaží namluvit cokoliv.) Správně nastavený režim ale může přispět k tomu, že začnete ztrácet podkožní tuk rovnoměrně po celém těle.

Jak to ale začít dělat správně?

Co je to podkožní tuk?

V těle najdeme dva druhy tuku. Ten první je ten podkožní. Druhým je viscerální tuk, který je v hlubších vrstvách středu těla. To, kolik budeme mít podkožního tuku je dáno do velké míry naší genetikou. Na ni ale nelze svádět úplně všechno. Regulovat ho lze totiž i vhodným způsobem života a tím, co pravidelně jíme.

Tento typ tuku si naše tělo schraňuje kvůli tomu, že z něj čerpá energii. Také má ochrannou funkci, protože chrání naše kosti před tím, aby se poškodily nárazy. V neposlední řadě reguluje teplotu a procházejí jím nervy, žíly a tepny. Nelze tedy říct, že by byla jeho přítomnost v našem organismu jenom špatná.

Jak se ho zbavit?

pexels bulbfish 1143754 scaled

Nyní přichází na řadu otázka, jak se zbavit podkožního tuku. Protože to nás ostatně zajímá vždycky ze všeho nejvíc. 

V první řadě byste se měli podívat na svůj dosavadní jídelníček. Neznamená to, že byste měli hladovět. Tělo ke svému správnému fungování potřebuje sacharidy, bílkoviny, vlákninu i tuky. Na druhou stranu, to, že je jídlo zdravé neznamená, že ho můžete jíst po kilech. (Leda, že byste měli v oblibě velmi nízkokalorické ovoce a zeleninu, jako je meloun, salátová okurka nebo cuketa.) Pokud z pohledu vašeho BMI potřebujete k udržení váhy 2400 kcal za den, můžete rozumně snížit svůj kalorický příjem na 2000 kcal/den. 

Dalším důležitým bodem je pohyb. Kromě toho, že pomáhá udržovat aktivní svalovou hmotu je dobrým pomocníkem při snížení kalorického příjmu. Není radno cvičit bez pauzy až do naprostého kolapsu. Každodenní (alespoň půlhodinová) chůze, kardio s mírnou až střední zátěží a protahování je ale dobrý způsob, jak s pohybem začít. (Později můžete přidat i několik dní cvičení v posilovně.) 

Redukce a odbourání podkožního tuku

pexels karolina grabowska 4202892 scaled

I když jsme si v předchozím bodě nastínili správný postup, pořád nemáme přesné vodítko, které by nám řeklo, jak na podkožní tuk vyzrát jednou provždy. Nemusíte se ničeho obávat. Při jeho redukci není nutné měnit životní styl ve velkém. Stačí přidat několik cílených zásahů a uvidíte, že váha půjde dolů skoro sama.

K cílové rovince se přiblížíte:

  • Pravidelným kardio a aerobním cvičením
  • Zvýšením podílu aktivní svalové hmoty (kromě posilování potřebuje i bílkoviny)
  • Redukcí denního kalorického přijmu (ale nijak radikálně, jinak vyhladovíte a přijde jojo efekt)
  • Tím, že předejdete inzulínové rezistenci

Pokud si nevíte s nastavením nového životního stylu rady, rozhodně neuděláte chybu, když se obrátíte na certifikovaného nutričního specialistu a na osobního trenéra. Tito dva experti vám pomohou s analýzou vašeho těla (kolik máte tuku, svalů, vody…), s nastavením vhodného (a hlavně udržitelného) jídelníčku a zvolí vám takový typ cvičení, který bere ohledy na vaše zdravotní problémy a nemoci. 

Zároveň vám zodpoví vaše otázky a budou tu pro vás, pokud budete řešit nějakou osobní krizi. Ačkoliv to znamená, že budete muset za tyto služby zaplatit, ve finále se vám tato investice do zdraví opravdu vyplatí.

Jakými způsoby jste se podkožního tuku na břiše a jinde po těle zbavovali vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/subcutaneous-fat – Podkožní tuk: Co to je a jak se ho zbavit? (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319236 – Jak se zbavit podkožního tuku (anglicky)

2 komentáře u „Jak se efektivně zbavit podkožního tuku na břiše“

    • Tělesného celkem, nebo pouze podkožního? Optimální množství tělesného tuku pro ženu je v rozmezí 18-30 %. Záleží však na věku a dalších faktorech.

      Odpovědět

Napsat komentář