Protikvasinková dieta – jak si s ní poradit levou zadní

V těle přebývají přátelské a nepřátelské bakterie a další mikroorganismy, včetně kvasinek. Jak víme z ordinací lékařů, kvasinky se mohou přemnožit a mohou začít způsobovat řadu nepříjemných zdravotních problémů, z nichž podstatnou část znají hlavně ženy. Proto se podíváme, co to je protikvasinková dieta. 

Kvasinky v pivu, nebo v droždí jsou kamarádi mnoha z nás. Když ale přijde na jejich přemnožení v lidském organismu, zas taková sláva to zase nebývá. Problematické jsou kvasinky na kůži, na které mohou způsobit ekzémy a infekce. S kvasinkovými infekcemi se ostatně setkávají i ženy, které je často trápí v oblasti jejich intimních partií. 

Samozřejmě, pokud vás sužuje nějaký zdravotní problém, není moudré se pouštět do hloubkové změny životního stylu bez vědomí lékaře. I tak vám ale zkusíme nastínit, jak může 28denní protikvasinková dieta vypadat.

pexels diana akhmetianova 4721995 scaled

Tak pojďme na to.

Přemnožení kvasinek – candidóza, co to je?

Candidóza je infekce, která je způsobená kvasinkou Candida Albicans. Není ale vyloučené přemnožení i jiných typů kvasinek. Za normálních okolností kvasinky žijí v našem zažívacím traktu a u žen v jejich reprodukčním ústrojí. Někdy se ale může stát, že se zvětší jejich počet, což vychýlí organismus z rovnováhy. Což následně vede k oslabení imunitního systému. Jelikož se přemnožení kvasinek v těle v mnoha případech velmi těžko identifikuje, požádejte svého lékaře o důkladnou tělesnou prohlídku.

Protikvasinková dieta – jak na ni?

O kvasinkách víme, že mají rády cukr a další ne zrovna zdravé složky naší životosprávy. Recepty protikvasinkové diety často vylučují sacharidy, alkohol, lepek a některé mléčné produkty. Nevhodné jsou i potraviny a nápoje, které obsahují hodně přidaných látek. Problém je ale trochu v tom, že i když některé z těchto kroků mohou dávat logiku, chybí nám vědecké důkazy o tom, že je tento postup účinný. 

Někteří lidoví léčitelé také preferují před zahájením samotné diety absolvování candidového detoxu. Ten má fungovat tak, že pijete buď kvalitní vývar z kostí a citronovou vodu, jíte hodně zeleniny (ideálně ve formě salátu, nebo připravenou na páře) a konzumujete jen velmi malé množství proteinů. Opět platí, že pro tento postup neexistují žádné vědecké, ani lékařské studie, o které by se dalo opírat.

pexels lukas 952360 scaled

Jaké jsou vhodné potraviny

Nyní se podíváme na vhodné potraviny pro protikvasinkovou dietu. Z výše uvedených řádků je evidentní, že se budete muset ve svých dosavadních chutích velmi omezit. 

Preferovat byste měli:

 • Limetky a citron
 • Bobulovité ovoce (i když spíš v menším množství)
 • Zelí
 • Brokolici
 • Chřest
 • Cuketu a lilek
 • Vejce
 • Tuňáka
 • Sardinky
 • Kuře a krůtu
 • Avokádo a olivy
 • Ghee, máslo a bílé jogurty
 • Mandle, slunečnicová a lněná semínka
 • Vodu, mandlové mléko, cikorku, bylinkové čaje

pexels pixabay 89778 scaled

Dobrý naopak není v rámci této diety banán, grep a datle. Vyhněte se i margarínům, sójovému a slunečnicovému oleji. Zapovězený je i kečup s veškerými dalšími dochucovadly, sýr, mléko a šlehačka. Rozloučit se musíte i s kávou, energetickými nápoji a s veškerým cukrem. I když je přírodní. (Takže ne agáve, kukuřičnému sirupu, medu…)

Recepty při protikvasinkové dietě

Máte strach, že vám jídlo bez vašich oblíbených složek nebude chutnat? V tom případě se inspirujte některými recepty, na které najdete odkaz ve zdrojích tohoto článku. Začít můžete třeba s mrkvovou kaší, nebo salátem s marinovanou kapustou. Lahodné jsou i burgery se sezamem a lososem, kimči masové koule a skořicové sušenky.

Zkoušeli jste někdy protikvasinkovou dietu? Pokud ano, projevil se nějaký pozitivní výsledek?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Candidóza – Candidóza (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/candida-diet – Candidová dieta pro začátečníky (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/candida-diet-beginners-guide-detailed-food-list-meal-plan/ – 101 informací o proticandidové dietě (anglicky)

https://www.wellandgood.com/making-adult-friendships/ – 12 chutných receptů, které se hodí pro proticandidovou dietu (anglicky)

 

Napsat komentář