Jak zhubnout boky: Známe nejlepší cvičení

Pokud se na sebe čas od času podíváte do zrcadla, nejspíš uvidíte, že se vám začíná usazovat tuk na problematických partiích. Mezi ně nepatří jen břicho a zadeček, ale také boky. Jelikož nikdo z nás netouží po tom, aby mu z kalhot, nebo ze spodního prádla přetékal nevzhledný muffin, dáme vám pár tipů, jak se zbavit madel lásky. 

Kdybychom hledali jeden z nejvíce populárních návodů, který lidé na internetu nejčastěji hledají, pak by jím byl ten, kterým jim radí, jak zhubnout madla lásky. I když mají velmi poetický název, ve skutečnosti nijak přitažlivá nejsou. Obvykle nám lezou ze sukně a z kalhot a jasně ukazují, že naše silueta rozhodně potřebuje vylepšit.

pexels karolina grabowska 6028573 scaled

Jenže, kdyby to bylo tak jednoduché! Jak jistě víte, nejde zhubnout jen jednu konkrétní část těla. A to i kdybychom se o to doopravdy snažili. Samozřejmě, můžete vyzkoušet cviky na madla lásky, ale s velkou pravděpodobností povedou k hubnutí celého těla a nikoliv k tomu, abyste vytvarovali jen jednu vybranou oblast.

Jak tedy postupovat správně? A není lepší se problémům s madly lásky raději zcela vyhnout?

Madla lásky – co je způsobuje?

pexels karolina grabowska 5714260 scaled

Madla lásky jsou tukové polštáře, které se nám usazují na bocích. Pokud by vás zajímalo, odkud se vzal jejich název, tak ten vychází z toho, že právě za tuto část těla se většinou s partnerem držíte během svých postelových hrátek

Za normálních okolností nejsou až tak problematická. Ovšem, to platí jen v případech, kdy nosíte odpovídající velikost oblečení. Pokud máte menší, látka se zařízne někde pod nimi a přebytečný tuk takříkajíc přeteče ven. Čímž se ještě více zvýrazní. 

Na vznik madel lásky má vliv:

 • Specifické ukládání tuku v těle
 • Hormonální činnost (a speciálně pak působení hormonu kortizolu)
 • Spánková deprivace
 • Nedostatek fyzické aktivity
 • Jídelníček s přebytkem tuků, cukrů a vysoce kalorických jídel
 • Zpomalený metabolismus

Jak se zbavit boků

pexels gabby k 7144404 scaled

Jakmile detekujeme problém, máme tendenci ho začít řešit. Ale jak, když se tuk na bocích jeví jako vysoce odolný? V první řadě je potřeba udělat rozsáhlou inspekci svého jídelníčku. Není v něm přebytek přidaných cukrů? A je v něm naopak dostatek zdravých tuků? Pokud jste si v prvním případě odpověděli “ANO”, skrouhněte svůj příjem sladkých pochutin a pečiva. Místo koláčků, sušenek a sladkých šťáv přesedlejte na přírodní sladidla. Ranní ovesnou kaši si ochuťte medem. Případně si kupte sirup z agáve. Absenci zdravých tuků zase vyřešíte tím, že si pravidelně pochutnáte na semínkách a ořechách, nebo třeba na avokádu a tučných mořských rybách.

Dále pomáhá:

 • Zvýšený příjem vlákniny
 • Pohyb (i kdyby šlo jen o cvičení doma, nebo o chůzi)
 • Osvojení si relaxačních technik (hormon kortizol se stresem přímo souvisí)
 • Spánek
 • Zvýšený příjem proteinů
 • Kardio v kombinaci se zvedáním váhy
 • Pitný režim, jehož základem je voda a čaj
 • HIIT
 • Vědomé stravování (vždy se zeptejte sami sebe, proč chcete dané jídlo sníst)
 • Alkoholová abstinence

Nejlepší cviky na boky

Ke spalování tuků vede jakákoliv fyzická aktivita. Takže je jedno, zda se rozhodnete pro online lekci aerobiku, nebo si pořídíte činky. (Nebo se rozhodnete skákat přes švihadlo.) Je ale pravda, že jakmile začnete ztrácet tuk, není na škodu, když zpevníte svaly, které máte ve středu těla. Ty plní funkci korzetu, který vás hezky vyrýsuje a dá vám ony žádoucí sexy křivky.

Dobrým pomocníkem pro posílení těchto svalů jsou ruské otočky (Russian Twists). Ty se dělají tak, že se posadíte na podložku a dáte nohy do vzduchu. Zatáhnete břicho a rukama se dotknete (během otáčení ze strany na stranu) země. Tento cvik lze provádět i se zátěží, pokud se na to cítíte. Dalším posilujícím cvikem na madla lásky je boční prkno (Side Plank). Sednete si na bok s rovně nataženýma nohama, které těsně přiléhají na sebe. Podepřete se loktem o zem a zvednete střed těla (opakovaně) do výšky. Asi není potřeba dodávat, že v rámci zachování proporcí je potřeba pravidelné střídání stran.

Také bojujete s tukem na bocích? Pokud ano, co vám na něj pomohlo?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/what-causes-love-handles – Co způsobuje madla lásky a tipy na to, jak se jich dá zbavit (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/get-rid-of-love-handles – 17 jednoduchých způsobů, jak se zbavit madel lásky (anglicky)

https://www.health.com/fitness/a-10-minute-love-handle-workout – Cviky na madla lásky (anglicky)

 

Napsat komentář