Kegelovy cviky: Posilte své pánevní dno, poradíme jak na to

Lidské tělo je tvořeno širokým spektrem svalů. Z nichž o některých z nich skoro ani nevíme. Zatímco svaly na stehně, nebo na břiše jsou na první pohled vidět, o svalech pánevního dna to zrovna dvakrát neplatí. Přitom, v našich tělech mají velmi důležitou funkci. Na co jsou dobré? A jak se dají posílit? Mohou v tom hrát nějakou roli Kegelovy cviky?

Sami si to často ani neuvědomujeme. Ale skoro všechny předměty, které jste někdy drželi v ruce, mají několik stran. Z nichž jedna je uzavírá zespodu. Úplně stejně je to i s lidským tělem. Ačkoliv jsme živoucí bytosti, v naší břišní dutině se nacházejí důležité orgány, které by bez “uzávěry” zespoda vypadly ven. Což by bylo extrémně nežádoucí.

Právě to je jedna z funkcí pánevního dna. Aby vznikla ze všech stran krytá dutina, ve které se ukryje všechno, co je pro nás životně důležité. Svaly pánevního dna navíc poskytují oporu některým orgánům. Například těm reprodukčním (zvlášť u žen v průběhu těhotenství) a močovému měchýři. Proto, pokud svaly pánevního dna vypovědí službu, může to být pro jejich majitele extrémně nepříjemný problém.

pexels lucas mendes 3094435 scaled

I když se na něj doporučují Kegelovy cviky, společně se podíváme na to, zda jsou opravdu vhodné pro všechny.

K čemu je pánevní dno dobré?

Jak už bylo řečeno, svaly pánevního dna poskytují oporu pohlavním orgánům, análnímu otvoru a močovému měchýři. Většina z nás zná příliš slabé svaly pánevního dna. Existuje ale i opačný problém, kdy jsou svaly pánevního dna příliš stažené. V obou případech se pak hovoří o dysfunkci pánevního dna. Pokud ale nějakým z těchto problémů trpíte, žádný strach. V populaci jde o poměrně rozšířený jev. Takže v tom rozhodně nejste sami.

Že pánevní dno není v nejlepší kondici poznáte podle:

  • Stresové inkontinence
  • Bolesti při pohlavním styku
  • Nechtěného úniku stolice
  • Tlaku
  • Bolestí v oblasti pánevního dna
  • Neschopnosti se vymočit

V některých případech může být problém s pánevním dnem zodpovědný i za hyperaktivní močový měchýř. 

Kegelovy cviky – postup a rady, jak na to

pexels max vakhtbovych 6444256 scaled

Kegelovy cviky jsou relativně jednoduché. Navíc k nim vůbec nic nepotřebujete. Takže si je může dovolit cvičit doopravdy každý. Ovšem, je nutné je pravidelně opakovat. Extrémně důležitá je i správná technika jejich provádění

V první řadě je dobré vědět, kde se svaly pánevního dna nachází. Ženy si mohou pomoci tím, že si vsunou (čistý) prst do vagíny a pokusí se ho stahem svalů obejmout. Svaly, které u toho použijete, jsou svaly pánevního dna, se kterými budete cvičit. Pokud se vám to zdá jako příliš impertinentní, během močení zkuste zastavit tekoucí proud. Taktéž k tomu použijete stejné svaly. U mužů se taktéž doporučuje vysledovat, které svaly se používají při cíleném zastavení proudu moči.

Úplně na začátku se doporučuje cvičit v soukromí. Protože se naučíte lépe zvládat techniku. Posléze můžete cvičit prakticky kdekoliv se vám to zrovna zamane. Při každém cvičení byste měli cvik se stažením a povolením opakovat desetkrát. A raději pomalu než rychle. Při každém stažení byste měli počítat do tří. Do tří počítejte i při povolení.

Kegelovy cviky ženy

Kegelovy cviky se doporučují především ženám. Jsou to právě ony, které během těhotenství nosí (nejen) dítě, ale i nadbytečné kilogramy navíc. (Za které může tuk, placenta, zavodnění atd.) Pro pánevní dno je velmi náročný i porod. Nehledě na to, jak je mu ženské tělo přizpůsobené.

Kegelovy cviky by měly ženám po porodu pomoci s tím, aby se jejich pánevní dno a pohlavní orgány dostaly zpět do formy. Kromě toho, že by jim to mělo pomoci vrátit sebevědomí během intimních chvilek by měly být se svým sexuálním životem i o něco spokojenější. V neposlední řadě by jim měly Kegelovy cviky pomoci s praktickými záležitostmi, jako je nechtěný únik stolice a moči. (Protože, co si budeme povídat. I to jsou negativní dopady těhotenství a porodu, o kterých se příliš často nemluví.) 

Po porodu

Po porodu žena prochází šestinedělím, v průběhu kterého se jí hojí porodní poranění a stahuje se jí děloha. Z toho důvodu bychom vám jejich cvičení v tomto období spíše nedoporučovali. V této chvíli máte mít hlavně klid a máte se šetřit. 

Rozhodně je proto moudřejší vyčkat, až vaše šestinedělí skončí. A následně se o provádění Kegelových cviků pobavily s vaším ženským lékařem, který vyhodnotí, že už jste na tento krok připravená.

V těhotenství

Předtím, než se do Kegelových cviků v těhotenství pustíte, byste se měly o svém záměru nejprve pobavit se svým ošetřujícím lékařem. Ne pro všechny těhotné ženy jsou totiž Kegelovy cviky vhodné. Hovoříme například o těch, které mají rizikové těhotenství a doktor jim zakázal jakoukoliv námahu, která by mohla zapříčinit ztrátu plodu.

To samé platí o ženách, které s cvičením Kegelových cviků začaly, ale z nějakého důvodu při nich pociťují bolest. Jelikož to není normální, doporučuje se s cvičením přestat. Minimálně do doby, dokud lékař nepřijde na její pravou příčinu.

Kegelovy cviky muži

pexels victor freitas 2261477 scaled

Muži si mnohdy myslí, že cvičení Kegelových cviků je čistě ženskou záležitostí. Ale nemohli by být dále od pravdy. Ve skutečnosti z nich mohou těžit i oni. Především proto, že i u nich mohou snížit riziko močové, nebo fekální inkontinence. Dokonce se někdy doporučují na problémy s prostatou. Kegelovy cviky po hysterektomii mohou dokonce přispět k lepší rekonvalescenci. Protože mohou zmírňovat potíže s inkontinencí, která byla způsobená chirurgickým zákrokem. Samozřejmě, cvičit byste neměli okamžitě po zákroku. V tomto ohledu se řiďte tím, co vám doporučí lékař.

Platí přitom to samé, co u žen. Důležitá je pravidelnost a správnost provedení. Pokud cítíte bolest, pak je něco špatně. Buď nezvládáte techniku, nebo máte jiný problém, který vám může pomoci odhalit jen lékař. 

Aby se vám lépe cvičilo a zároveň jste výsledků dosáhli co nejdříve, zkuste:

  • Cvičit po deseti opakováních třikrát denně
  • Si z cvičení Kegelových cviků udělat svůj pravidelný zvyk
  • Cvičit Kegelovy cviky po skončení močení (takže lépe odhadnete, zda vám v měchýři ještě nezůstal zbytek moči)
  • Stáhnout svaly pánevního dna během fyzicky náročnějších aktivit (zvedání těžkých břemen, kýchání atd.)

Pokud máte větší problémy s inkontinencí, sebevědomí vám vrátí speciální inkontinenční prádlo. Spolehnout se dá i na inkontinenční vložky. Věříme ale, že ve svém úsilí vytrváte a s pomocí Kegelových cviků se zase vrátíte do normálního života.

Cvičíte Kegelovy cviky?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/kegel-exercises – Vše o Kegelových cvicích (anglicky)

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/nenechte-ochabnout-svaly-panevniho-dna-40028776 – svaly pánevního dna (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327511 – Dysfunkce pánevního dna (anglicky)

https://www.webmd.com/women/guide/kegels-should-i-do-them – Jak a proč cvičit Kegelovy cviky (anglicky)

https://www.uniprosta.cz/kegelovy-cviky/ – Kegelovy cviky pro muže (česky)

https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/pelvic-floor-exercises – Cviky pánevního dna pro ženy (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/kegel-exercises-when-pregnant – Kegelovy cviky v těhotenství (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/mens-health/in-depth/kegel-exercises-for-men/art-20045074 – Kegelovy cviky pro muže (anglicky)

 

Napsat komentář