Jíst nezdravě a přesto zhubnout? I to jde s pravidlem 80/20

Prakticky každý nováček si myslí, že aby dosáhl vytoužených výsledků, musí se do nového programu pustit na 100 % výkonu. Což mu pak následně může činit problémy. Protože snáze podléhá svodům. A to následně může vést ke zhroucení celého hubnoucího, nebo i cvičebního plánu. Proto vám dnes představíme trik, kterému se říká pravidlo 80/20.

Zdravý životní styl, ve kterém je minimum éček, tuků a přidaných sacharidů je nepochybně žádoucí. Jenže, na světě vedle ovoce, zeleniny a luštěnin existují i sladké koláčky, solené brambůrky a bůček. Které spousta z nás jedla v době, kdy neměli na nějakou úpravu postavy ani pomyšlení. Takže nám tyto laskominy velmi často chybí.

Jsme jenom lidé, takže někdy tomuto volání po nezdravých potravinách během diety podlehneme. Což je pak poměrně často zdrojem výčitek. Které nakonec vyústí v touhu nový hubnoucí program (neúspěšně) opustit.

austin distel WtXcbWXK ww unsplash
Podle Paretova pravidla pramení 80 % důsledků z 20 % příčin.

Co na konzumaci zdravých a nezdravých potravin během změny životního stylu a hubnutí říká pravidlo 80/20?

Co je to Paretův princip 80/20?

O pravidle 80/20 už někdy slyšel skoro každý. Zvlášť, pokud se zajímáte o osobní rozvoj. Paretův princip se dá totiž vztáhnout skoro na všechny lidské činnosti. Podle tohoto pravidla pramení 80 % důsledků z 20 % příčin. Kdybychom se na to podívali z hlediska ekonomiky, jen 20 % produktů obchodu může vygenerovat až 80 % všech příjmů. Co to ale znamená v případě hubnutí?

U diety to funguje tak, že se z 80 % zaměříte na konzumaci zdravých potravin. A ve zbylých 20 % si dopřejete i ty nezdravé, které jsou vaší srdeční záležitostí, nebo se jich nedokážete z nějakého důvodu vzdát. Takže pro vás bude nový způsob života mnohem přijatelnější a příjemnější. Protože nebudete mít pocit, že o něco přicházíte.

Jak funguje hubnutí s pravidlem 80/20?

pexels elif tekkaya 4276336 scaled

Je to vlastně docela jednoduché. Z větší části se zaměříte na to, aby byl váš jídelníček tvořen výživově hodnotnými potravinami. Které jsou navíc minimálně zpracované. Ovšem, čas od času si můžete dovolit trochu hřešit. 

Kdybychom se na to měli podívat v řeči čísel, 80 % týdenní stravy od rána až do večera dělá 17 zdravých jídel a 4 nezdravá. Samozřejmě ale také hodně záleží na tom, kolik nezdravých potravin sníte. Neznamená to, že si můžete dovolit sníst dvojité obědové menu u vašeho oblíbeného fast foodu. Ani konzumaci několika kol pizzy.

Vzhledem k tomu, že se v průběhu konzumace nezdravých potravin necítíte špatně (protože víte, že jde o součást plánu), budete to vnímat jako menší problém, než když jednou, či dvakrát selžete u restriktivní diety. V takových případech mají dietáři větší sklon k tomu své hubnutí vzdát.

Jaký zvolit jídelníček?

pexels ella olsson 1640771 scaled

Jelikož právě čtete tento článek, je vám nejspíš jasné, že každá dieta je úplně jiná. Jinak se bude stravovat člověk, kterého to táhne ke keto dietě a jinak člověk, kterého přitahuje veganská dieta, nebo středomořská dieta

Když se ale zaměříme na normální (ale zdravější) jídelníček, mělo by to vypadat zhruba takto:

  • Budete preferovat celozrnné výrobky
  • Ovoce a zeleninu
  • Libové maso
  • Nízkotučné mléčné výrobky
  • Luštěniny
  • Naopak omezíte nasycené tuky
  • Rafinované cukry, karbohydráty atd.
  • Alkohol
  • Vysoce zpracované potraviny

Co se týče jídel, která se vejdou do 20 % nezdravých potravin, pečlivě si je hlídejte. Jelikož jde o kaloričtější potraviny, pokud se vám utrhne ruka, můžete po čase zjistit, že pro vás pravidlo 80/20 nefunguje. 

V průběhu 80 % zdravých dní byste se měli úplně vyhýbat alkoholu. Raději si ho nechte pro chvíle, kdy si půjdete s přáteli sednout na skleničku. V ideálním případě se informujte o tom, jaká je kalorická náročnost jednotlivých druhů alkoholu. Zatímco Prosecco z toho vychází relativně dobře, tvrdý alkohol, pivo nebo sladký likér může být někde úplně jinde. Sami možná budete překvapení, kolik energie si můžete tímto krokem ušetřit. Což se následně promítne do toho, jak rychle uvidíte první výsledky.

Jste příznivci diety 80/20? Nebo máte strach, že sami sebe neudržíte na uzdě?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Paretův_princip – Paretův princip (česky)

https://www.healthline.com/health-news/does-80-20-diet-actually-help-you-lose-weight – Hubnutí s pravidlem 80/20 (anglicky)

https://www.verywellfit.com/what-is-the-8020-diet-3495281 – Jak funguje dieta 80/20? (anglicky)

Napsat komentář