Příznaky nedostatku hořčíku: Jaké zdroje ho rychle doplní?

Hořčík patří k životně důležitým látkám, kterých potřebuje náš organismus dostatek. Jelikož tomu tak často ale není, podíváme se na to, jaké má nedostatek hořčíku v organismu projevy. Také se podíváme na to, co způsobuje nedostatek hořčíku a na mnoho dalších užitečných informací, které byste měli vědět.

Hořčík je důležitý pro přenos nervového vzruchu a také je důležitý pro normální svalovou kontrakci. Proto můžete vypozorovat, že pokud ho máte málo, mohou vás trápit noční křeče a podobně. Nedostatek vápníku a hořčíku navíc může mít negativní vliv na kvalitu kostní hmoty, což může v dlouhodobém horizontu způsobit i nemoc. (Vážnému úbytku kostní hmoty se říká osteoporóza. V jejím průběhu je člověk náchylnější ke zlomeninám.) Negativní je nedostatek hořčíku u dětí, které potřebují všechny živiny pro svůj správný vývoj.

Existuje na nedostatek hořčíku test? A existuje tabulka hořčíku v potravinách? Pokud chcete vědět víc, to podstatné vám objasníme níže.

Příznaky nedostatku hořčíku

pexels lisa fotios 1358389 scaled

Nedostatek hořčíku je poměrně běžným, avšak ignorovaným problémem. V mnoha případech se na to přijde až ve chvíli, kdy se začnou projevovat vážnější projevy tohoto nedostatku, které se navíc ukazují ve chvíli, kdy je jeho množství v těle kriticky nízké.

Mezi nejčastější příznaky tohoto jevu patří:

 • Křeče ve svalech
 • Zhoršení psychické pohody
 • Osteoporóza (což je strašák i kvůli tomu, že hodně lidí má nedostatek vitamínu D a K)
 • Únava
 • Svalová slabost
 • Vysoký krevní tlak
 • Astma
 • Nepravidelný tlukot srdce

Jelikož některé z těchto příznaků jsou dost nespecifické, navíc, některé z nich se nemusí dlouhou dobu nijak projevovat (například řídnutí kostí, kterého si všimnete až ve chvíli, kdy je na světě zlomenina), je velmi důležité, abyste dbali na zdravý životní styl a správnou vnitřní výživu.

Je možné se předávkovat hořčíkem?

Při doplňování živin do organismu je také potřeba se informovat o tom, jestli vám nemůže hrozit předávkování. To totiž může být stejně nepříjemné, jako nedostatek živiny v organismu.

V tomto ohledu je dobré vědět, že nadbytek hořčíku v těle může být pro člověka nebezpečný. Jde ho ale poznat podle doprovodných příznaků, které může tento negativní jev na váš organismus mít.

Předávkování hořčíkem se může projevit například:

 • Letargií
 • Průjmem
 • Zvracením
 • Depresí
 • Nízkým krevním tlakem
 • Retencí moči
 • Nepravidelným tlukotem srdce
 • Křečemi v břiše 

Tyto příznaky mohou být buď mírné, nebo opravdu dost vážné. Vše závisí na tom, kolik je hořčíku v organismu nad normální stav. U zdravých jedinců se ale jedná o spíše výjimečnou komplikaci. (To ale neplatí v případě, že užíváte vysoké dávky doplňků stravy s jeho obsahem a podobně.)

pexels bruno scramgnon 938699 scaled

Diagnostika nedostatku hořčíku

Stejně jako v mnoha jiných případech, kdy lékař potřebuje zjistit hladinu nějaké určité látky v organismu, se používá speciální krevní test. Podle výsledků, které lékaři při testování vyjdou, vám může říct, ať se pokusíte jeho hladinu vhodným způsobem doplnit.

Hořčík v potravinách – tabulka

Potravina Obsah hořčíku (ve 100 g)
Dýňová semena 947 mg
Chia semínka 506 mg
Pohanka 236 mg
Slunečnicová semena 128 mg
Špenát (vařený) 123 mg
Černé fazole (vařené) 94 mg
Čočka (vařená) 56 mg
Ovesná kaše 50 mg
Syrová cibule 10 mg

Další zdroje hořčíku

Hořčík objevíte i v mnoha dalších potravinách a nápojích, a to dokonce i v těch, do kterých byste to na první dobrou vůbec neřekli.

Mezi jeho dobré zdroje patří například:

 • Kvalitní hořká čokoláda
 • Avokádo
 • Tofu
 • Celozrnné výrobky
 • Banány

Jak tedy vidíte, se všemi výše uvedenými potravinami, které jsou bohaté na hořčík, dokážete sestavit kvalitní a pestrý jídelníček. Nemusíte se tedy bát hladovění nebo jídel bez nápadu a bez chuti.

pexels lisa fotios 918327 scaled

Co má na nedostatek hořčíku v organismu negativní vliv?

V neposlední řadě se zaměříme na to, co má na nedostatek hořčíku v organismu negativní vliv. Díky tomu můžete svou situaci mnohem lépe ovládat.

V prvním případě má na nedostatek hořčíku v těle negativní vliv hladovění. A to například i to úmyslné. Z toho důvodu můžete trpět nedostatkem hořčíku při poruchách příjmu potravy nebo v průběhu hodně drastických redukčních diet, které se rozhodnete držet delší dobu.

Dále má na hladinu hořčíku v těle negativní vliv akutní nebo chronický průjem, který je rizikový i z toho důvodu, že tělo v sobě neudrží vodu a další přijaté živiny. Rizikovým faktorem je i operace štítné žlázy, operace gastrického bypassu a užívání některých léků, včetně chemoterapie, která je jedním z pomocníků při zvládání nebezpečné a život ohrožující rakoviny.

Jak vidíte, s některými příčinami nemůžete nic moc dělat, další ale máte zcela pod kontrolou. Je tedy na vás, aby měl váš organismus vše, co potřebuje ke svému normálnímu prospívání.

Trpěli jste někdy nedostatkem hořčíku, nebo vás tento problém nikdy netrápil?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Dysbalance_hořčíku – Dysbalance hořčíku (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323349 – Předávkování hořčíkem (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/10-foods-high-in-magnesium – 10 potravin bohatých na hořčík (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321735 – Nedostatek hořčíku (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-deficiency-symptoms – 7 příznaků nedostatku hořčíku (anglicky)

Napsat komentář