Sirtfood dieta: Vše, co o ní potřebujete vědět

Pokud se alespoň trochu zajímáte o dění ve světě celebrit, určitě jste se setkali s pojmem sirtuinová dieta. Ta je trochu delším názvem pro nám více známou sirtfood dietu, se kterou hubnou i velmi slavní lidé. Víte, na jakém principu sirtfood dieta funguje a zda je pro nás zdravá?

Díky internetu máme neustálý přísun novinek. Prakticky okamžitě víme, která celebrita má tajný vztah (i s kým), kdo se vydal na dovolenou a dokonce i to, kdo začal hubnout. Není proto divu, že se k nám tímto způsobem dostávají i informace o nových stravovacích směrech, které hýbou světem.

pexels pixabay 51372 scaled

Jedním z těch posledních je sirtfood dieta, které udělala nejlepší reklamu uznávaná zpěvačka Adele. Jak víme, ta byla už od počátku své kariéry trochu při těle. V poslední době na sobě však začala hodně pracovat a veřejnosti při každé příležitosti ukazuje své nové štíhlé tělo. 

Pokud byste chtěli následovat její příklad, nejprve si přečtěte, jaký má sirtfood dieta jídelníček a zda je pro vás bezpečná.

Co je to sirtfood dieta

Sirtfood dieta je aktuálně nejmódnější způsob diety. Její popularitu jí vynesl seznam sirtfood potravin, ve kterém nacházíme málo doporučované položky, jako je čokoláda a červené víno

A kdo za sirtfood dietou stojí? Pokud si myslíte, že zkušení lékaři, budete vedle jak ta jedle. Jejími autory jsou výživoví poradci celebrit, kteří v Anglii provozují své soukromé fitness. Podle nich by měly sirtfood potraviny stimulovat “hubený gen”, který vám pomůže redukovat nadbytečný tělesný tuk. Také prý pomohou předcházet civilizačním nemocem. (Toto tvrzení se opírá o průzkum sirtuinů, které mají vliv na metabolismus a na zánětlivé procesy.)

pexels breakingpic 3044 scaled

Mezi tyto potraviny (a nápoje) patří: Kapusta, červené víno, jahody, cibule, sója, petržel, olivový olej, hořká čokoláda, matcha, pohanka, kurkuma, vlašské ořechy, rukola, Piri-Piri (druh čili papričky), libeček, datle, červená čekanka, borůvky, kapary, káva

Je zdravá?

Potíž se sirtfood dietou je ta, že se neopírá o příliš mnoho odborných studií. Ačkoliv může mít její dodržování na tělo jisté účinky, skuteční odborníci ji lidem příliš nedoporučují. I z důvodu, že během ní dochází k extrémnímu omezení kalorického příjmu. (V prvních dnech diety jíte 1000 kalorií denně. Další dny je povolených 1500.) Velmi málo informací máme i o její skutečné efektivitě. Není tedy jisté, zda tato dieta funguje stejně na všechny a zda vám pomůže s dlouhodobým udržením váhy. 

Výhody a nevýhody

Z předešlých řádků je už možné udělat si alespoň malou představu o tom, jaké jsou její výhody a nevýhody. I tak ale zkusíme udělat jejich podrobnější souhrn, který vám pomůže se rozhodnout, zda je pro vás opravdu to pravé.

Mezi výhody sirtfood diety patří:

  • Možnost jíst a pít to, co máte rádi
  • Ztráta hmotnosti
  • Skutečnost, že některé uvedené potraviny patří mezi antioxidanty

pexels suzy hazelwood 1258264 scaled

Mezi její nevýhody naopak řadíme:

  • Extrémně nízký energetický příjem
  • Malou komplexnost (chybí v ní bílkoviny a další důležité látky)
  • Zátěž pro zuby (ve sirtfood dietních receptech je hodně džusů a šťáv, které mohou při dlouhodobém popíjení ničit zubní sklovinu)

Proměna zpěvačky Adele

Většina lidí se ke sirtfood dietě dostane na základě důvěry v Adele. Kdyby nebyla bezpečná a nefungovala by, tak by si ji přece nevybrala. Nebo ne? (Podle zahraničních zdrojů si jí dokonce oblíbila i sestra vévodkyně z Cambridge, Pippa Middleton.)

Aby však mohla uspět a ztratit velké množství váhy, musela v první fázi (která trvá 3 dny) popíjet tři sirtfood šťávy denně. K tomu si mohla dovolit sníst jedno sirtfood jídlo. Celkový energetický příjem v tyto dny nesměl přesáhnout 1000 kalorií. 

Následující čtyři dny pila dvě sirtfood šťávy a počet sirtfood pevných jídel zvedla na dvě. Celková kalorická hodnota se v tomto období zvedla na 1500 kalorií za den. Hned poté se přesunula do druhé fáze, která trvala dva týdny, během kterých jedla tři sirtfood jídla a pila jeden sirtfood džus. V průběhu toho zpěvačka cvičila a patrně řešila podobu jídelníčku po čase diety. (Žádný neexistuje, takže se člověk musí spolehnout sám na sebe.)

Ukázka krabičkové diety na 7 dní

pexels lisa fotios 918327 scaled

Nakonec se podíváme, jak může vypadat týdenní jídelníček po vzoru sirtfood diety.

Pondělí: Kapustová omeleta; Salát z rokety s tuňákem, rajčaty, okurkou a olivovým olejem; Sirtfood smoothie; Celer a hummus

Úterý: Cereálie s bílým jogurtem a borůvkami; Sirtfood smoothie; Káva; Grilovaná ryba s pohankovým salátem

Středa: Sirtfood smoothie; Pikantní tofu s vegetariánskou omáčkou dochucenou Piri-Piri; Vlašské ořechy; Kuře s nudlemi soba

Čtvrtek: Ovocný koktejl s ovesnými vločkami a sójovým mlékem; Sirtfood smoothie; Tofu burger s celozrnným chlebem a salátem; Čerstvé ovoce

Pátek: Kapustová omeleta; Pikantní kuřecí kari s hnědou rýží; Hořká čokoláda, Sirtfood smoothie

Sobota: Cereálie s bílým jogurtem a borůvkami, Sirtfood smoothie; Salát z kapusty s fazolkami a červenou cibulkou s trochou olivového oleje; Grilovaná ryba s pohankovým salátem

Neděle: Sirtfood smoothie; Tofu hamburger s celozrnným chlebem a salátem; Hummus s celerem; Pikantní kuřecí kari s hnědou rýží

Napsat komentář