Pokud nevíte, jak máte začít s hubnutím, existuje poměrně velké riziko, že na to půjdete od základu špatně. A tím sami sobě uškodíte. Co když je ale přirozená změna jídelníčku nad vaše schopnosti? Pak by vám možná mohl pomoci výživový poradce.
O věcech, které děláme každý den, máme tendenci si myslet, že je dokážeme zvládat. Dobrým příkladem je třeba čištění zubů (nad jehož technikou a provedením by lomil rukama nejeden dentální hygienista), nebo strava.
Všichni víme, že když jíme málo, tak hubneme. Nebo ne? Možná, ale mnohdy svým urputným snažením shazujeme jen vodu a svaly. A po návratu k normálu se dostaví jojo efekt, který jen poukazuje na to, že jste si zpomalili metabolismus. Často máme navíc problém u svých diet vydržet.
Aby k takovým omylům a přešlapům nedocházelo, někdy je výhodnější si hned na začátku objednat služby výživového poradce.
Jak to chodí u výživového poradce
Výživový poradce je člověk, který vám pomůže se zdravým hubnutím. (Nepleťte si ho s nutričním terapeutem. Ten musí mít zdravotnické vzdělání.) Během první návštěvy by vás měl vyzpovídat. Obvykle se zajímá o váš věk, choroby, stravovací návyky, fyzickou aktivitu, které se věnujete mimo práci a podobně. (Před návštěvou možná bude chtít i detailně vedený deník, co během dne pijete a jíte.)
Následně by měl provést měření tělesného tuku. Pokud používá pokročilejší metody, může vám v programu vypočítat biologický věk, procentuální zastoupení vody a svalů v těle a další údaje, které ukáží, jak si stojíte. V závislosti na všech těchto informacích by vám měl sestavit jídelníček a případně i harmonogram cvičení, které je nutné dodržovat proto, aby se u vás nastartovalo hubnutí. Jeho prací je i průběžná kontrola výsledků.
Výhody a nevýhody
Mezi jednoznačné výhody najmutí výživového poradce patří skutečnost, že jde o experta na hubnutí a na stravování. Oproti vám si tedy dokáže mnohem lépe poradit se skladbou vašeho jídelníčku, s objemy i s tím, aby vám nechyběly žádné důležité živiny. Také vás dovede motivovat k tomu, že hubnutí tentokrát doopravdy zvládnete. Právě již zmíněnými kontrolami, během kterých se zajímá o průběžné výsledky a o dodržování sestaveného plánu.
Nevýhodou ale je, že si ho budete muset zaplatit. Také na vás nemusí být vždycky milý. Zvlášť, pokud o sobě víte, že nejste důslední, nebo máte sklon porušovat pravidla. V neposlední řadě také budete muset nejspíš vhodného kandidáta nějakou chvíli hledat. Jelikož výživoví poradci nepotřebují zdravotnické vzdělání, může tento obor přitahovat nezkušené jedince, kteří vám mohou svými rozhodnutími ublížit.
Kdy o něm přemýšlet?
Možná sami sebe neustále přesvědčujete o tom, že podobnou pomoc nepotřebujete. Ale sami víte, že často je to jenom lhaní si do kapsy.
Výživový poradce vám může prospět, když:
- Se vám nedaří delší dobu zhubnout
- Nemáte motivaci, nebo ji snadno ztrácíte
- Nevíte, kudy kam
- Potřebujete průběžnou kontrolu
Výživový poradce je zároveň člověk, který vám poradí v dalších otázkách, které se týkají udržování hmotnosti. Může vás inspirovat ke zkoušení nových (zdravějších) receptů, může vám poradit, jakým způsobem lze nahradit složku potravy, která vám způsobuje alergie, nebo jak znovu nastartovat hubnutí, když došlo k jeho zpomalení, nebo k úplnému zastavení. Investice do něj má tedy smysl.
Byli jste někdy u výživového poradce? Pokud ano, jak jste byli spokojeni s výsledky?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hubnutí – Hubnutí (česky)
https://www.health.com/celebrities/6-things-you-should-know-about-working-with-a-nutritionist-dietitian – 6 věcí, které byste měli vědět o výživových poradcích (anglicky)
https://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/3-benefits-of-hiring-a-nutritionist.html – 3 benefity spolupráce s výživovým poradcem (anglicky)