Rychlé hubnutí: Na co si dát pozor?

V prosinci se spousta lidí utrhne ze řetězu a dopřává si víc kalorií než obvykle. Tu nám do pusy přiletí dva kousky cukroví, během posezení s rodinou si dáme nějaký ten svařáček a na návštěvách nás čeká několik kol řízků s bramborovým salátem. Není proto divu, že se mnoho lidí začne chytat za hlavu a zjišťovat, jak zase rychle zhubnout. Je to ale bezpečné?

Celý prosinec je pro nás zatěžkávací zkouškou, která poměrně jasně ukáže, jak moc se dokážeme ovládat. Mnoho lidí jí ale bohužel neprojde. Od začátku měsíce si dopřávají čokolády a cukrovinky od Mikuláše, mají minimální pohyb a vše pak zazdí tučnými a kalorickými pokrmy během vánočních svátků a Silvestra. (Hodně lidí to svádí jen na ně, ale ruku na srdce. Za čtyři dny nikdo nepřibere tři až pět kilo.) 

pexels marco fischer 115740 scaled

V lednu proto všichni přemýšlejí o tom, jak co nejrychleji zhubnout. Někdo se s vrcholným entuziasmem zapíše do fitka. Jiný zase propadne nezdravým redukčním dietám (jako je zelná, nebo mléčná dieta, či tukožroutská polévka), které slibují ztrátu i několika kilo za pár dní. 

I když to může vypadat pro nejednoho z nás doopravdy lákavě, povíme vám, jaká má rychlé hubnutí rizika. Také se zaměříme na to, jak by se to mělo dělat správně.

Jak rychle zhubnout?

Všichni se díváme jen na ručičku na váze, ale pravdou je, že ta může být (i přes vyobrazené hodnoty na číselníku) poměrně abstraktním pojmem. Místo toho vám povíme, že jeden kilogram tuku má zhruba 7 700 kcal. Což je obrovské množství energie. Zvlášť, když vezmeme v úvahu, že kalorický příjem člověka se denně pohybuje okolo 1500-2000 kcal za den. (Je to ale hodně individuální, záleží to na pohlaví, fyzické aktivitě a věku. Konkrétní hodnoty vám stanoví BMI kalkulačka.) 

To znamená, že je nutné optimalizovat svůj denní kalorický příjem. Případně ho nechat na hodnotě, na které už je, ale začít více cvičit. Snížením kalorického příjmu však nemáme na mysli hladovění (kvůli kterému se vám akorát zadře metabolismus), ale rozumně provedené změny. Pokud jste zvyklí pít čaj, nebo kávu s cukrem, přestaňte sladit. Místo plnotučného mléka začněte kupovat polotučné. Chipsy si nedávejte každý den, ale třeba jenom jednou za týden. A podobně. Také nezapomeňte na pohyb. Pokud trpíte obezitou, nebo máte zdravotní problémy, vyzkoušejte chůzi. A jakmile uvidíte první výsledky, přidejte další druhy aktivit.

pexels marta longas 3143082 scaled

Na co si dát pozor při rychlém hubnutí

Naše tělo si s námi občas zahrává. Po drastické redukční dietě se sice tváři hubeněji, ale neznamená to, že vám tahle váha zůstane. Dokonce to neznamená ani to, že jste zhubli tuk. A rozhodně si nemyslete, že je to pro vaše tělo bůh ví jak zdravé.

Rizika rychlého hubnutí jsou:

  • Ztráta svalové hmoty (což je ten objem a ztráta kg)
  • Pomalejší metabolismus
  • Únava
  • Nedostatek vitamínů, stopových prvků a minerálních látek (takže vás může trápit slabší imunita, vypadávání vlasů, nebo větší lámavost nehtů)
  • Dehydratace
  • Přejídání
  • Psychické problémy
  • Poruchy příjmu potravy

U žen je také velkým rizikem ztráta menstruace. Tělo se v důsledku nedostatku hormonálně aktivního tuku uspí. (Protože by pro něj mohlo být potenciální těhotenství obrovským nebezpečím.) Ženy, které si tímto prošly uvádějí nepravidelnou a poruchovou menstruaci i v budoucnu. 

Pozor na jojo efekt

pexels pixabay 434295 scaled

Tělo nadměrně zatěžuje i jojo efekt, který obvykle provází nevhodně navrženou dietu. Jde o to, že lidé, kteří drží hladovku, se po ztrátě hmotnosti vracejí ke svému původnímu způsobu stravování. Jelikož mají ale pomalejší metabolismus, ztratili svaly místo tuku a ani neprovedli žádnou změnu jídelníčku, tuk se začne nabalovat na tuk a v konečném důsledku váží ještě mnohem víc.

Jojo efekt má negativní dopady i na celkové zdraví. Dietáři hrozí:

  • Ztučnění jater
  • Cukrovka
  • Onemocnění kardiovaskulárního systému
  • Vyšší krevní tlak

Také nemluvíme o tom, že to má negativní vliv na vaše sebehodnocení. Proto je vždy lepší přistupovat k pomalejšímu, ale zato zdravějšímu hubnutí.

Jakým způsobem jste zvyklí hubnout vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/losing-weight-too-fast – Je špatné hubnout příliš rychle? (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322345 – Jak rychleji zhubnout: 9 vědeckých metod, jak na to (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/yo-yo-dieting – 10 rizik jojo efektu (anglicky)

Napsat komentář