Které bylinky pomáhají na hubnutí?

Na světě patrně neexistuje člověk, který nijak neřeší svoji váhu. Zatímco část lidí nepřibere po konzumaci čehokoliv ani gram, jiní nabírají doslova i ze vzduchu. Právě druhá jmenovaná kategorie hledá cesty, jak by si mohla od nadbytečných kil alespoň trochu pomoci. Mohou v tom hrát nějakou roli bylinky?

Bylinky máme ve většině případů spojené s tradiční lidovou medicínou. Když ještě neexistovala moderní léčba, v každém společenstvu se našla osoba znalá přírodních léčiv a jedů, které mohly mít pozitivní, ale i negativní účinky na lidské zdraví. 

pexels burst 374147 scaled

Řada národů používá přírodní medicínu i dnes. Například lidé v Asii, nebo společenstva, která ještě stále preferují tradiční způsob života. (Tím máme na mysli různé exotické kmeny.) Uchylují se k ní také lidé z chudších oblastí světa, kteří nemají naše možnosti. Ani lidé na západě však návrat k bylinkám zcela nezavrhují. Mnohdy po nich saháme, když nás trápí nachlazení, nebo chceme posílit imunitní systém.

Můžeme však sílu bylin nějak využít i během hubnutí?

Usnadní bylinky hubnutí?

pexels maksim goncharenok 4815898 scaled

Ano, dá se říct, že v některých případech bylinky napomáhají k redukci tělesné váhy. Je ale důležité si z nich pečlivě vybírat. V rámci snižování hmotnosti se hodně mluví o kofeinu, který má v určitých případech mírně zvyšovat metabolismus. (Proto si hodně lidí oblíbilo pití zelené kávy.) Poměrně populární jsou i pálivé papričky, které mohou mít taktéž pozitivní vliv na rychlost metabolismu. Některé látky v bylinkách mají také vliv na vylučování přebytečné vody z těla. Což nám také dovede dost ubrat.

Bylinky na podporu hubnutí

V tomto modulu se podíváme na to, kterým bylinkám byste měli věnovat svou zvýšenou pozornost. 

Na hubnutí může mít pozitivní vliv:

  • Pískavice
  • Kajenský pepř
  • Zázvor
  • Oregano
  • Ženšen
  • Kurkuma
  • Černý pepř
  • Skořice
  • Kmín
  • Kardamom

pexels cottonbro 4503747 scaled

Jak ale tyto dary užívat? Aby mohly odvádět svou práci a neublížily vám na zdraví, můžete je přidávat jako koření během vaření. Případně si obstarejte některý z volně prodejných doplňků stravy, který je má ve složení. Jiný způsob užívání nemusí být bezpečný.

Bylinky na spalování tuků

V případě, že chodíte cvičit a chtěli byste zlepšit svoje výsledky, můžete vyzkoušet extrakt ze zeleného čaje. Pomoci by vám mohly i  přípravky, které obsahují hořký pomeranč, kajenský pepř a extrakt ze zelené kávy. Sázkou na jistotu jsou i nápoje a potravinové doplňky, které obsahují kofein.

Závěr

pexels taryn elliott 5107129 scaled

Jak už bylo řečeno, bylinky mají opravdu velkou sílu. Z toho důvodu je důležité s nimi správně zacházet. To může v první řadě vyžadovat informace o tom, jaké jsou jejich vedlejší nežádoucí účinky. (Nadměrné množství kofeinu například způsobuje neklid, podrážděnost, nebo nespavost.) Pokud trpíte nějakým zdravotním problémem, nezapomeňte se o svém nápadu nejprve pobavit se svým ošetřujícím lékařem. Jelikož zná váš zdravotní stav, může vás upozornit na možné kontraindikace s léky, které berete.

V případě, že vám nějaká bylinka neudělá dobře, měli byste ji vysadit. Je totiž možné, že na ni máte alergii a její další konzumace by vás mohla ohrozit. 

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-herbs – 13 bylinek, které vám mohou pomoci s redukcí váhy (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/herbal-remedies – 11 doplňků stravy a bylinek, které vám mohou pomoci s hubnutím (anglicky)

Napsat komentář