Dieta podle krevních skupin: Víte, jak funguje?

Ať už si to připouštíme, nebo ne, jako lidé máme tendenci se neustále rozdělovat do skupin. Nejen podle barvy vlasů, nebo tvaru postavy, ale také podle toho, jakou máme krevní skupinu. Ta je důležitá kvůli podání správné krevní transfúze. Někdo však tvrdí, že má vliv i na to, co bychom měli jíst. Pokud vás to zajímá, povíme si o tom něco víc.

Spousta lidí nezná svoji krevní skupinu. Ne každý je dárcem krve, ne každá žena rodila a mnoho z nás mělo to štěstí, že nemuselo na žádnou operaci kvůli úrazu, či nehodě. K ničemu dalšímu znalost naší krevní skupiny zdánlivě nepotřebujeme.

Co kdybychom vám ale řekli, že podle některých lidí naše krevní skupina předurčuje, co bychom měli jíst a jak bychom měli hubnout? V případě, že by to byla pravda by to byl dobrý důvod k tomu ji jít při nejbližší příležitosti zjistit. Nebo ne?

pexels jill wellington 35625 scaled

Zda má dieta podle krevních skupin nějaké opodstatnění, nebo jde jen o módní trend si povíme v následujících několika odstavcích.

Co je to dieta podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin pracuje na principu toho, že těla s rozličnými typy krve potřebují něco trochu jiného. Některé krevní skupiny mají být dokonce náchylnější ke konkrétním zdravotním problémům, jako je například nesnášenlivost nějaké složky potravin a nápojů. 

Z toho důvodu nám řada nutričních specialistů doporučuje, abychom na základě své krevní skupiny pozměnili jídelníček. Případně i náš celkový životní styl. Pravda je ale taková, že krevní skupiny jsou stále velkou neznámou, takže tato metoda nemá stoprocentní zastání ve vědeckých studiích.

Jak funguje

Jak už bylo řečeno, základem je rozdělení lidí podle typu jejich krevní skupiny. Když nepočítáme Rh faktor, který je buď pozitivní, nebo negativní, máme mezi sebou lidi s krevními skupinami A, B, AB a 0. V závislosti na tom, ke kterému typu patří by měli omezit, nebo vyškrtnout příjem některých potravin. A u jiných zas přidat.

Co jíst podle krevní skupiny

Skupina typu A

Dieta podle krevních skupin předpokládá, že lidé se skupinou A jsou nastavení na konzumaci zeleniny a rostlinných produktů. Víc než komukoliv jinému by jim tedy mohly vyhovovat vegetariánské typy stravy. Strava bohatá na maso by jim naopak nemusela dělat za každých okolností dobře. U krevní skupiny A také existuje podezření na větší náchylnost k cukrovce a k rakovině.

Tato skupina by si měla dopřávat: Kuřecí maso, krůtí maso, makrelu, lososa, sardinky, jogurty, kefíry, kozí mléko, vlašské ořechy, dýňová semínka, čočku, černé a zelené fazole, amarant, výrobky z rýžové a ovesné mouky, česnek, brokolici, cibuli, mrkev, ředkvičky, tofu, fíky, citron, ananas, grep…

Naopak by se měla vyhnout červenému a jinému tučnějšímu masu, pistáciím, kešu, kukuřici, granole nebo olivám.

Skupina typu B

O lidech, kteří mají krevní skupinu B se říká, že jsou to nomádi. Z toho důvodu by si měli dopřávat pestřejší stravu než všichni ostatní. To znamená, že by měli jíst jak maso bohaté na bílkoviny, tak dostatečné množství zeleniny.

Tato skupina by si měla dopřávat: Jehněčí maso, kozí maso, králíka, zvěřinu, zelené saláty, vejce a nízkotučné mléčné produkty

Pro krevní skupinu B nejsou vhodná rajčata, kukuřice, čočka, sezamová semínka a cokoliv, co obsahuje pšenici. Vyhnout by se měla i kuřecímu masu.

pexels huy phan 1409050 scaled

Skupina AB

Krevní skupina AB je velmi vzácná. Navíc kombinuje dvě jiné existující skupiny. Což znamená, že lidé, kteří ji mají by se měli řídit podobnými radami. Ovšem, tak, aby jim to přineslo užitek.

Tato skupina by si měla dopřávat: Tofu, mořské plody, zelenou zeleninu, ananas, jehněčí maso, králíka, krútu, makrelu, sardinky a čočku

Lidé se skupinou AB by se měli naopak vyhnout červenému masu, fazolím, kukuřici a výrobkům z pšenice. Také byste měli omezit, nebo zcela vyškrtnout kuřecí maso a uzené maso.

Skupina 0

Úplně nakonec se podíváme na skupinu lidí, kteří mají krev s hodnotou 0.

Tato skupina by si měla dopřávat: Živočišné proteiny z hovězího, jehněčího a zvěřiny, máslo, sójové mléko, mozzarellu, kozí sýry, vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle, amarant, rýži, rajčata, česnek, cibuli, sladké brambory, červené papriky, mořské řasy, fíky…

Naopak jí nebude dělat dobře maso z husy, kaviár, jogurt, kešu, pistácie, lepek, oves, bulgur, graham, kukuřice, pórek, pomeranč, jahody a avokádo.

pexels pixabay 50585 scaled

Výhody a nevýhody

Výhodou diety podle krevních skupin může být to, že vám budou jasnější vaše osobní preference, nebo zdravotní problémy, které se mohou týkat trávení některých typů potravin. Díky tomu se může zvýšit kvalita vašeho života.

Na druhou stranu, tento typ diety není podložen žádnými vědeckými studiemi, které by potvrdily její účinnost. Také není vyloučeno, že se kvůli ní zhorší váš dosavadní zdravotní stav. Před jejím zahájením proto raději absolvujte důkladnou lékařskou prohlídku.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health-news/nutritionists-say-science-doesnt-back-blood-type-diet – Dieta podle krevích skupin (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319399 – Dieta pro krevní skupinu A (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/302561-a-diet-for-b-positive-blood-group/ – Dieta pro krevní skupinu B (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/447904-how-to-lose-weight-with-an-ab-positive-blood-type/ – Dieta pro krevní skupinu AB (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319303 – Dieta pro krevní skupinu 0 (anglicky)

https://www.verywellfit.com/the-blood-type-diet-89893 – Výhody a nevýhody diety podle krevních skupin (anglicky)

 

Napsat komentář