Dieta každý druhý den: funguje?

Snažíte se dlouhodobě zhubnout, ale vaše pokusy pokaždé ztroskotají na tom, že vás honí mlsná? V tom případě byste měli zpozornět. V současné době totiž existuje stravovací směr, který vám umožní jíst vše, ale zároveň vám pomůže s hubnutím, který se nazývá dieta každý druhý den. Může něco takového doopravdy fungovat?

Hubnutí je někdy opravdová řehole. I když se neustále snažíte sami sebe přesvědčovat o tom, že vám ta brokolice s mrkví prospívá a chutná, vaše hormony a chuťové pohárky mohou mít na celou věc trochu jiný názor. (Což je jeden z hlavních důvodů, proč po naprosto vzorném dni jdete v jedenáct večer plenit ledničku.)

Co kdybychom vám ale řekli, že existuje dieta, kterou je nutné dodržovat pouze každý druhý den? Pokud vám zní tato slova dobře, půjdeme se spolu podívat na to, co všechno vlastně obnáší. Také si zkusíme posvítit na to, zda je opravdu tak účinná, jak se o ní tvrdí.

pexels photo 842142

Co o dietě každý druhý den víme?

S myšlenkou diety, kterou je potřeba dodržovat jen každý druhý den poprvé přišla Kristy Varadyová. Inspiroval ji k tomu pokus na myších, u kterých chtěla tímto způsobem docílit zastavení rozvoje rakoviny bez toho, aniž by ztratily svou hmotnost. To se ale nepovedlo, protože pokusné subjekty ji pod rukama zhubly. Od tohoto okamžiku to bylo už jen kousek k úvaze, zda by měl tento způsob stravování stejný efekt i na lidi.

Vzhledem k principu fungování tento stravovací směr získal jméno “Dieta každý druhý den”. To znamená, že se každý druhý den nemusíte omezovat v jídle. Podmínkou ale je, abyste si následující den naservírovali na talíř stravu, jejíž energetická hodnota nepřesahuje 500 kalorií.

Může tato dieta fungovat?

I když se vám to může zdát poněkud s podivem, dieta každý druhý den může opravdu fungovat. To ostatně dokazuje i jedna ze studií, která byla publikovaná na portále PubMed Central. Během ní se zjistilo, že u obézních lidí může v intervalu 2-12 týdnů dojít ke ztrátě 3-8 % jejich tělesné váhy.

pexels photo 704569

Také se ukázalo, že je tento způsob diety vhodný (a obzvláště účinný) u lidí v pokročilejším věku a že ve spojení s cvičením je u nich možné dosáhnout opravdu zajímavých výsledků. Vzhledem k tomu, že nedochází k dlouhodobému hladovění taky nijak závažně nepřispívá ke ztrátě svalové hmoty a lidé mají menší problémy s jejím dodržováním. 

Co se týče pocitů hladu, tam už výsledky tak jednoznačné nejsou. Zatímco někteří lidé ho ve dnech diety pociťovali s postupem času jako menší, u jiných byl nezměněn. Nemělo by ale docházet ke kompenzačnímu hladu, který by zúčastněné nutil k přejídání během dnů s neomezeným jídelníčkem. 

Výhody a nevýhody

Mezi výhody této diety patří:

 • Prevence vzniku cukrovky 2. typu (ač zanedbatelná, tak je to pořád plus)
 • Snižování rizika infarktu
 • Snížení krevního tlaku
 • Snížení LDL (špatného) cholesterolu
 • Stimulace autofagie (proces, během kterého dochází k recyklaci buněk, který zabraňuje následně vyjmenovaným problémům)
 • Prevence rakoviny 
 • Prevence neurodegenerace
 • Prevence infekcí
 • Možnost jíst co si přejete
 • Lepší snášenlivost

Mezi její nevýhody patří:

 • Riziko přejídání ve dnech bez omezení
 • Pocit hladu u některých testovaných subjektů
 • Snazší sklouznutí k poruchám příjmu potravy
 • Že není vhodná pro všechny (speciálně ne pro nemocné, staré lidi, děti, těhotné a kojící ženy)
 • Nenaučíte se nic o zdravém způsobu života

Vzorový jídelníček

pexels photo 4553031

Pokud vám chybí inspirace, jak by mohl váš jídelníček během této zvláštní diety vypadat, můžete se inspirovat tím, který vám přinášíme níže.

Pondělí: Vejce s parmazánem a špenátem; Rybí tacos; Dílek hořké čokolády; Burito se zeleninou a krůtím masem 

Úterý: Hummus; Losos pečený s citronem a chřestem; Vařené vejce; Kuře s brokolicí

Středa: Proteinové palačinky s medem a banánem; Divoká treska s kuskusem; Hrst mandlí; Těstovinový salát s vepřovým masem

Čtvrtek: Vejce se šunkou; Sladká brambora s krůtím masem; Dva stonky celeru s arašídovým máslem; Pečené rybí filety s citronem

Pátek: Ovesné kuličky s rozinkami; Salát s quinoou, okurkou, olivami, sýrem feta a pečeným krůtím masem; Miska čerstvých jahod; Losos s kapustou a kešu

Sobota: Zelené smoothie s mátou; Pečené kuře s jarními závitky se zeleninou; Avokádo s rajčetem; Masová směs z krůty

Neděle: Kaše ze sladké brambory; Salát z černých fazolí a krevet; Kousek nakrájeného celeru a mrkve, Krůtí klobása s paprikou a cibulí

Porce vždy odměřujte tak, abyste se ve dnech diety vešli do stanoveného kalorického limitu.

Závěr

Pokud se během diety každý druhý den naučíte aplikovat zásady zdravého životního stylu, můžete z ní vyjít neobvykle fit. Před jejím nasazením byste ale měli nejprve konzultovat váš zdravotní stav s lékařem.

 

Napsat komentář