Dukanova dieta: Zjistěte, jak funguje

Během posledních dvou dekád jsme se setkali s obrovským množstvím diet a stravovacích směrů. Některé z nich skončily v propadlišti dějin, jiné si získávají své příznivce i dnes. Jednou ze stálic hubnoucích programů je Dukanova dieta. Víte, jak funguje a co během ní jíst?

Lidé mají tendenci stále hledat diety, které jim pomohou redukovat, nebo udržet stanovenou váhu. Pokud ale začneme chybovat už na startu, existuje poměrně vysoké riziko, že ačkoliv zhubneme, budeme se potýkat se zrádným jojo efektem. Proto je klíčové, abyste si zvolili takový redukční program, který bude respektovat váš zdravotní stav, cíle i případné limity. 

Co vám může v tomto ohledu nabídnout Dukanova dieta?

Co je to Dukanova dieta

photo 1529042410759 befb1204b468

Dukanova dieta funguje tak, že do svého jídelníčku zařadíte vysoký podíl bílkovin a co nejvíce snížíte příjem sacharidových potravin a jídel. Své jméno dostala po lékaři Dr. Pierru Dukanovi, který se v 70. letech 20. století inspiroval výrokem jednoho ze svých obézních pacientů. Ten byl ochoten zříci se veškerého jídla s výjimkou masa. 

Na základě této informace vytvořil speciální program o čtyřech fázích, které u každého trvají různě dlouhou dobu. V první a zároveň nejpřísnější fázi, která trvá 2-10 dní, můžete jíst jen libové maso, vejce a nízkotučné mléčné výrobky, které kombinujete s ovesnými otrubami. 

Ve druhé fázi (14 dní) střídáte dny, ve kterých jíte jen proteinová jídla s těmi, kdy během nich jíte i povolené druhy zeleniny. Stále máte v jídelníčku otruby. Třetí fáze (10 dnů za každý shozený kg hmotnosti) je o tom, že si smíte dát trochu ovoce, celozrnný chléb a sýr. Dvakrát týdně si můžete dokonce dovolit jídlo, které obsahuje škrob. (Většinou příloha.) Jeden den musí být striktně jen o příjmu bílkovin. Poslední fáze je o tom, že jíte podle libosti, ale jeden den v týdnu držíte proteinovou dietu. Opět nesmí chybět otruby. 

Recepty a vzorový jídelníček

Pokud si nedovedete představit, jak může Dukanova dieta v praxi vypadat, ukážeme vám možný vzorový jídelníček na tři dny. Každý z nich představuje jinou fázi diety.

Den 1: Nízkotučný sýr cottage s 9 g ovesných otrub, skořicí a s umělým sladidlem; Pečené kuře s vývarem; Libový steak

Den 2: Míchaná vejce s rajčaty; Grilované kuře se zeleným salátem a nízkotučnou zálivkou, řeckým jogurt s 12 g ovesných otrub a sladidlem; Filet z pečeného lososa, brokolice a květák vařený na páře

Den 3: Vaječná omeleta se sýrem a špenátem; Krůtí sandwich v celozrnném chlebu; Restované vepřové s grilovanou cuketou, jablko

photo 1546241126 da278b8ec3ac

Co se týče receptů, během Dukanovy diety se hodí vařit na páře, nebo péct v troubě s minimem přidaného tuku. Jak víme, při vaření jsme schopní ho používat více než kolik je ho ve skutečnosti potřeba. Což může vést k plíživému tloustnutí.

Výhody a nevýhody

Výhodou Dukanovy diety je to, že se nemusíte nijak drasticky omezovat v množství přijatého jídla. A to i na začátku programu. Jelikož i libové maso má vysokou sytící hodnotu, neměli byste trpět pocity nedostatku a hladu. Po najetí na nový životní styl navíc můžete očekávat poměrně rychle viditelný úbytek na váze

photo 1585507252242 11fe632c26e8

Na druhou stranu, budete si muset zvyknout na to, že od začátku diety přijdete o jídla bohatá na sacharidy a škroby. Také se můžete potýkat s nedostatkem některých vitamínů a minerálních látek. Vysoký příjem bílkovin může navíc negativně ovlivnit zdraví vašich ledvin a kardiovaskulárního systému. Proto je vhodné se před jejím začátkem nejprve poradit s vaším ošetřujícím lékařem, který zhodnotí, zda je pro vás vhodná.

Máte nějaké zkušenosti s Dukanovou dietou? Pokud ano, budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů pod článkem.

 

Napsat komentář