Jablečná dieta – jídelníček na 7 dní: Zhubnete až 4 kila!

Pokud se vám nelíbí, kolik jste v poslední době přibrali, neobejde se to bez cvičení a bez změny jídelníčku. Nebo ne? No, v některých případech ano. Pokud se těšíte dobrému zdraví a neodradí vás experimentování, můžete zkusit jablečnou dietu.

Jablka jsou ovoce, které je u nás dostupné téměř celý rok. Proto už si jich často ani nevšímáme a hledáme další (a pro nás zajímavější) druhy ovoce a zeleniny. Někteří z nás se ale v dospělém životě ke konzumací jablek zase vrací. Zvlášť, když si něco přečtou o jídelníčku jablečné diety. Jak už totiž její název napovídá, ten je tvořen především jen jablky.

Je tento druh diety udržitelný a pro naše zdraví bezpečný? A jaké mají lidé s jablečnou dietou zkušenosti? Na to se podíváme níže.

pexels juan c palacios 3652898 scaled

Co je jablečná dieta?

Jablečná dieta je v původním smyslu jednodruhová dieta. Podobně, jako je tomu například u zelné diety, nebo u diety, jejíž součástí je tukožroutská polévka. Jablečná dieta na 7 dní tedy bude vyžadovat především spoustu jablek a hodně vody. 

To je samo o sobě hodně restriktivní. Proto se někteří lidé rozhodli udělat její menší aktualizaci a do jídelníčku přidali i jiné potraviny a nápoje. Ty by měly zajistit, že jídelníček nebude příliš jednotvárný. A že v něm bude (alespoň malé množství) jiných pro tělo důležitých živin.

Proč právě jablečná dieta?

pexels laker 6157055 scaled

Když se podíváme na jablka jako na samostatnou potravinu, zjistíme, že jejich konzumace může mít pro lidské zdraví mnoho výhod. V první řadě, jablka mohou příznivě ovlivnit hladinu cholesterolu v krvi. Taktéž mohou mít pozitivní vliv na krevní tlak. Jelikož je v jablkách vláknina, jejich pravidelná konzumace může vést k úpravě trávení. Vitamín C, který je v jablkách obsažen, pak zužitkuje náš imunitní systém

Největším důvodem je v očích některých lidí ale skutečnost, že konzumace jablek může podpořit ztrátu tělesné hmotnosti. Což je zároveň patrně i důvod, proč se jablečná dieta těší tak velké popularitě.

Jablečná dieta na 7 dní

Když jsme mluvili o určité aktualizaci jídelníčku jablečné diety, patrně jsme ve vás vzbudili zvědavost, čeho přesně se týká. Proto se podíváme na vzorový týdenní jídelníček.

Pondělí: 2 jablka; 1 jablko; 3 jablka

Úterý: 1 jablko a 1 sklenice mandlového mléka; 1 jablko a zeleninový salát s avokádem a ořechy; 3 jablka

Středa:  1 jablko, 1 krajíček celozrnného chleba a 1 kousek libové krůtí šunky; 1 jablko a zeleninový listový salát; 3 jablka

Čtvrtek: 1 jablko; 1 jablko a 90 g libového kuřecího masa bez kůže se syrovou zeleninou; 3 jablka

Pátek: 1 jablko a miska celozrnných cereálií s mandlovým mlékem; 1 jablko a pečený losos se zeleninovým salátem a zálivkou z jablečného octa; 2 jablka

Sobota: 1 jablko, 1 vařené vejce a plátek celozrnného chleba; 1 jablko, zelná polévka s kuřecím masem; 2 jablka

Neděle: 2 jablka, 1 jablko s kuřecím masem bez kůže, zeleninový salát se zálivkou z jablečného octa, 3 jablka

Jablečná dieta – výsledky

pexels anete lusina 6331110 scaled

Podle lidí, kteří mají zkušenosti s jablečnou dietou, lze při jejím striktním dodržování zhubnout až čtyři kilogramy za týden. Problém je ale v tom, že za zdravé hubnutí se považuje to, během kterého shodíte 0,5-1 kg za týden. Z toho jasně plyne, že se nejedná o krystalicky čistý způsob hubnutí. 

Kromě toho, že hodně omezíte příjem živin (především bílkovin) se může stát, že si takto radikálním hubnutím zpomalíte metabolismus. To znamená, že tělo si začne ukládat veškerý tuk do nových zásob. Nízký obsah bílkovin ve stravě navíc může vést ke ztrátě aktivní svalové hmoty. Takže, opticky sice zhubnete. Ale ve skutečnosti vám tuk na těle zůstane. A krátce po skončení diety se dostaví jojo efekt

Co z toho vyplývá? Že i když je jablečná dieta pro někoho možná lákavá, nejde o udržitelný způsob ztráty hmotnosti. Ideální volbou je přiměřená úprava jídelníčku a cvičení.

Drželi jste někdy jablečnou dietu? Pokud ano, podařilo se vám ztratit váhu trvale?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/how-apples-affect-weight – Jak jablka ovlivňují hmotnost (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/impressive-health-benefits-of-apples/ – 7 důvodů, proč konzumovat jablka (anglicky)

https://loudfact.com/apple-diet/ – Jablečná dieta (anglicky)

 

Napsat komentář