Kalanetika: Opravdu funguje? + 3 nejlepší cviky

Léto se kvapem blíží. A s ním i čas, kdy se svlékneme do šortek a plavek. Co si ale budeme povídat. Kombinace stresu, lockdownu a zavřených sportovišť se negativně podepsala na naší postavě. Pokud jste odhodlaní na sobě začít opravdu tvrdě pracovat a chcete vidět výsledky co nejdříve, vyzkoušejte kalanetiku.

Říká se, že ve zdravém těle žije zdravý duch. A funguje to i naopak. Tělo následuje mysl. Pokud jste tedy ve stresu, kromě toho, že budete mít špatnou náladu a mezilidské problémy, se to odrazí i na chuti k jídlu a následně pak i na vaší váze. (Ale třeba i na tom, že nemůžete spát.) 

pexels alexy almond 3756527 scaled

A tím se pocit selhání ještě prohlubuje. Takže jde vlastně o takový začarovaný kruh, ze kterého není snadné vystoupit. Co když vám ale s kily navíc pomůže krátké, zato však pravidelné a intenzivní cvičení, kterému se říká kalanetika?

Co to je? A co od toho můžete očekávat?

Kalanetika: Opravdu funguje?

Kalanetika je velmi jednoduchý druh cvičení. Jejím cílem je zeštíhlení, ale také vytvarování postavy. V kalanetice také hraje velkou roli protahování svalů. Oproti posilování, nebo jiným populárním druhům cvičení, se kalanetika zaměřuje na cviky, které nevyžadují velký rozsah pohybu. Tuto skutečnost ale kompenzuje počtem opakování. Vzhledem k tomu, že se při kalanetice neskáče, je vhodným druhem cvičení pro lidi, kteří mají problémy s pohybovým ústrojím. (Pro rehabilitaci po operaci se spíše doporučuje cvičení s gumou.)

Kalanetika pro začátečníky

pexels elly fairytale 3823075 scaled

Vzhledem k tomu, že kalanetika nevyžaduje zvedání těžkých předmětů, ani žádné náročné pohyby, je jako stvořená pro začátečníky, kteří teprve hledají svou cestu ke každodennímu cvičení. Z toho důvodu mohou kalanetiku cvičit například senioři. Po konzultaci s lékařem se do ní mohou pustit dokonce i těhotné ženy. 

Kalanetika a její nejlepší cviky

Na začátku cvičení začněte s protahovacími cviky. Stoupněte si do rovného postoje a mírně rozkročte nohy. Také zvedněte ruce nad hlavu. A následně se protahujte směrem nahoru, tak, jako byste se chtěli o pár centimetrů zvětšit. Poté se s rovnými zády předkloňte a směřujte oběma rukama za sebe do stran. Kolena jsou v této chvíli mírně pokrčená od sebe. Nakonec ruce protáhněte až za sebe směrem vzhůru. Doporučený počet opakování je pět.

Dále si lehněte zády na zem a pokrčte kolena směrem nahoru. Bedra tlačte k zemi. Rukama se dotkněte vnitřní strany stehen. Lokty vytlačte směrem ven a nahoru. (Že to děláte správně poznáte podle tlaku mezi lopatkami.) Stále se držte stehen a zvedněte hlavu nahoru. (Pozor na bedra!) Pusťte se stehen a předpažte. Hlava a ramena musí být ve vzduchu. Poté se zvedejte a klesejte zhruba o centimetr nahoru a dolů. Cvičte, dokud cítíte, že zvládáte.

Pokud vám jde o tvarování nohou, o něco se opřete. Důležité je jen to, abyste se opírali v šíři ramen. Postavte se do spatného postoje. Poté se se postavte na přední bříška nohou. (Takže se paty nebudou dotýkat země.) Paty budete mít blízko u sebe, špičky od sebe. Srovnejte záda a podřepněte si. Opakujte desetkrát.

Jaké jsou zkušenosti s kalanetikou?

pexels tim samuel 6697233 scaled

Lidé, kteří se rozhodli kalanetiku vyzkoušet, se většinou shodují na tom, že je extrémně nenáročná. Jak po stránce požadované fyzické kondice na začátku cvičení, tak na výbavu a oblečení. Je ale potřeba extrémně dbát na správnost prováděných cviků. Z toho důvodu se pro domácí cvičení kalanetiky hodí volně dostupná videa, během kterých budete cvičit společně s instruktorem. Když navíc budete cvičit pravidelně, a třeba u toho ještě trochu upravíte svůj každodenní jídelníček, měli byste brzy vidět rozdíly.

Kalanetika a její výsledky

O výsledcích se budeme ostatně bavit už teď. Ženy, které se rozhodly kalanetiku vyzkoušet, říkají, že jim pomohla hezky vytvarovat tělo. Také často uvádějí, že je tento způsob cvičení moc baví. (Například ve srovnání s běháním.) Jde si navíc individuálně upravit počet opakování. Takže, pokud na začátku nezvládáte plný rozsah cviků, můžete začít s jejich menším počtem opakování. A posléze začnete cvičení prodlužovat. 

Velkým pozitivem je, že oproti silovému cvičení lidé po cvičení kalanetiky nepociťují svalové bolesti. Což je výhodné. Protože lze cvičit každý den. 

Zkoušeli jste někdy kalanetiku? Nebo se vám zdá být příliš staromódní?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kalanetika – Kalanetika (česky)

Napsat komentář