Jak zhubnout břicho? Vsaďte na pohyb a na zdravou stravu

Když se trochu oteplí, z vyhledávače na nás začnou vyskakovat hesla, která se pídí po tom, jak rychle zhubnout břicho, nebo jak zhubnout břicho a boky najednou. Asi vás příliš nepotěšíme, ale tím, že budete sedět bez jakékoliv aktivity na gauči rozhodně nebude cesta, která vede k úspěchu. Místo toho se do toho pořádně obujte, začněte se hýbat a v neposlední řadě dobře stravovat. Jak si s tím ale poradit?

Zhubnout břicho bez cvičení je snem prakticky každého z nás. (Nebo minimálně těch, kteří ho považují za svou kritickou oblast.) Bohužel, hypnotizováním špíčků v zrcadle náš problém nezmizí. Dokonce ani tím, že budeme cíleně a dlouhodobě hladovět. 

Ať už vám jde o pekáč buchet, nebo jen o mírnou korekci vašeho tukového polštářku, který se vám rýsuje v plavkách a v obtáhlejších šatech, pomůže vám cvičení a strava. I když to zní nejspíš celkem snadno, tato záležitost od vás bude vyžadovat trpělivost a spoustu pevné vůle. Výsledky se totiž obvykle nedostaví hned. Nenechte se ale ničím zdeptat a konečně se pusťte do boje.

Nejefektivnější cviky na břicho

Než se pustíme do popisu cviků, které vám pomohou zpevnit a vytvarovat břicho, vám musíme svěřit jedno tajemství. Cvičením jedné partie nepřispíváte k tomu, abyste v této partii zhubli tuk. Pointa spočívá v tom, že byste měli preferovat komplexní pohyb celého těla, který vám pomůže spálit tukové zásoby (ideálně kardio) a vyrýsuje vám svaly (posilování)

Pokud zvolíte variantu, že budete cvičit pouze břicho, svaly se vám sice posílí, ale pod tukovou vrstvou nebudou jednoduše vidět. 

Pokud berete tuto skutečnost na vědomí, vyzkoušejte:

  • Horolezce (Mountain Climbers)
  • Ruské otočky (Russian Twists)
  • Prkno s balonem
  • Veslovací stroj
  • Sklapovačky
  • Klasické prkno, nebo jeho další variace (na jedné ruce, s roztaženýma nohama atd.)
  • Zvedání boků

Pokud chcete začít s cvičením břicha doma, začněte klasickým prknem, kdy se opíráte o lokty a špičky u nohou a držíte rovná záda co nejdéle to svedete. Anebo horolezce. Dlaněmi se při něm opírejte o zem, postavte se na špičky a kolena přitahujte k hrudi, popřípadě do kříže. Rychlost výměny nohou přizpůsobte své aktuální kondičce. 

photo 1518644961665 ed172691aaa1

Celkem snadno si poradíte i s ruskými otočkami. Během nich si sednete na zem, zvednete nohy do vzduchu a horní polovinu těla (spolu s rukama) začnete otáčet do stran. Je jen na vás, zda se rukou dotknete země, nebo si do ruky vezmete balon. Zvedání boků je zase o tom, že se položíte na bok, podepřete se loktem, stehny nebo chodidly (opět na jedné straně) a budete se takto snažit dostat tělo nahoru. Samozřejmě, aby to fungovalo, musíte obě strany vystřídat. 

Posilovat břicho nestačí, potřebujete pohyb

Jak už bylo řečeno, pouhé posilování jedné konkrétní oblasti vám bude k ničemu. Aby byly svaly pěkně vidět, musíte je zbavit veškerého přebytečného tuku, který je skrývá pod sebou. A to vyžaduje hubnutí celého těla. (Tělo totiž nepozná, že má hubnout jen na jednom místě.) Zároveň se připravte na to, že pokud vám jako první tloustne vždycky břicho, bude hubnout jako poslední. (Proto do té doby můžete mít výstavní ruce, zadek a nohy.) 

pexels photo 196640 scaled

K pálení tuku se nejlépe hodí kardio cvičení, které (oproti posilování) děláme déle a s mírnější intenzitou, která nás drží v aerobním pásmu. Často je ho nutné vykonávat alespoň 30 minut. Během té doby tělo začne vyplavovat tuky, které lze spálit pohybem. Začít můžete tím, že si budete dopřávat pravidelné procházky. Vyhovovat by vám ale mohl i běh, tanec nebo plavání

Ovšem, aby bylo vaše břicho hezky vyrýsované a pevné, nepodceňujte ani již zmíněné posilování. Kardio vám sice pomůže spálit tuk, ale sexy křivky získáte až poté, co dáte svalům do těla

Zdravá strava je polovinou úspěchu

pexels photo 1070053

Byla by škoda se věnovat každý den cvičení a nemyslet při něm na stravu. Abyste měli co nejlepší výsledky, měli byste škrtnout přesolené a přeslazené pokrmy a nápoje. Podobně jako polotovary a fast food

Místo toho si dopřávejte dostatek zeleniny, která obsahuje hodně vitamínů, minerálních látek a vlákniny, která je důležitá pro naše zdravé trávení. (Mimo jiné také navozuje delší pocit sytosti.) Vzhledem k tomu, že až na některé druhy neobsahuje mnoho kalorií vám zbyde spousta prostoru, který lze zaplnit kvalitním masem, které je důležitým zdrojem bílkovin. Kromě toho, že nás chrání před ztrátou svalů jim dodávají stavební materiál pro růst. 

Hodně důležitý je ale i pitný režim, který by měl stát především na čisté neslazené vodě a na kvalitních (NE ovocných) čajích. Když se ale budete dlouhodobě snažit, neuškodí vám ani malá sklenička vína, nebo nějaký dobrý pamlsek. Ten může mít podobu hořké čokolády.

Jaké fígle máte na hubnutí břicha vy? Napište nám je do komentářů pod článkem. 

Napsat komentář