Reverzní dieta: Zabraňte jojo efektu

Každý ví, že pokud chce něco shodit, měl by snížit kalorický příjem. Ne nijak drasticky, ale dlouhodobě udržitelně. Co když ale nad svým jídlem přemýšlíte, ale váha se nehne ani o deko? Možná by vám mohla pomoci reverzní dieta. Jaký má postup? A má nějaký speciální jídelníček?

Hubnutí je pro mnoho lidí hodně složité. Třeba kvůli předchozím snahám o snižování hmotnosti, které vedou tak akorát k jojo efektu a rozházenému metabolismu. Řadě lidí se proto může zdát, že nemají na nějaké hubnutí nárok a musí se naučit žít s vysokou hmotností, která je předurčuje k těžšímu nákupu oblečení, nižšímu sebevědomí a vleklým zdravotním potížím.

Opak je ale pravdou. Odpovědí na vaše otázky by mohla být reverzní dieta, která je takovou dietou po dietě. Velkou popularitu získala především u bodybuilderů, kteří touží po pořádných svalech. Najet na ni mohou ale i obyčejní smrtelníci, kteří nemají ambice soutěžit v disciplíně bikini fitness.

Jak to funguje?

Co je reverzní dieta?

Reverzní dieta

Reverzní dieta funguje na principu toho, že v jejím průběhu do svého jídelníčku pozvolna přidáváte větší počet kalorií. V podstatě jde tedy o zcela opačný postup, než který se prosazuje u klasických redukčních diet. 

Cílem tohoto snažení je to, aby se vám zrychlil metabolismus, který může být poškozený předešlým snižováním kalorického příjmu. Někteří lidé také tvrdí, že tento postup vede k větší hladině energie a k redukci hladu.

Jak na to?

Aby mohla reverzní dieta fungovat, potřebujete znát správný postup, bez kterého to jednoduše nepůjde. 

Základ této diety spočívá v tom, že každý týden přidáte 50-100 kalorií do svého jídelníčku nad svůj limit, který je vám stanoven na základě toho, kolik kalorií potřebuje vaše tělo pro udržení aktuální hmotnosti. Tento interval trvá v rozmezí 4-10 týdnů

Reverzní dieta

Opravdu to funguje?

Je jasné, že tenhle postup může u lidí vyvolat řadu otázek. Zvlášť těch, které se soustředí na to, zda může podobný postup při snižování hmotnosti doopravdy fungovat. 

Abychom si nalili čistého vína, důkazů, že reverzní dieta opravdu funguje, je spíš méně než více. Na druhou stranu, je pravda, že hladovění může mít negativní vliv na hormony, které indikují hlad. Pravidelný příjem by je mohl dostat pod kontrolu, což by mělo odvrátit záchvaty přejídání, v průběhu kterých sníte všechno, co vám přijde pod ruce. Asi vám nemusíme říkat, že právě tohle představuje riziko, že u vás dojde ke skokovému přírůstku na váze.

Nevýhody reverzní diety

Pro některé lidi má dodržování reverzní diety smysl. Je ale potřeba myslet na to, že ani reverzní dieta není úplně bez rizika. 

Mezi hlavní mínusy patří:

  • Podhodnocování kalorického příjmu (pro mnoho lidí je těžké správně odměřit jídlo o velikosti 50-100 kalorií, podle dostupných zdrojů měla jídla testovaných subjektů v průměru 259 kalorií)
  • Přílišná orientace na kalorie (v extrémních případech to může vést k posedlosti, nebo dokonce k poruše příjmu potravy)
  • Nedostatek poznatků

Řekněte NE radikálním dietám

Reverzní dieta

Jak vidíte, reverzní dieta není pro každého. Také není jisté, jestli je pro člověka za všech okolností bezpečná. (Na tyto údaje si budeme muset nejspíš chvíli počkat.) Jedna věc nám ale z tohoto článku zcela jasně vyplývá.

Největší problémy sami sobě přivodíte tím, že se rozhodnete dodržovat opravdu radikální dietu, která vede k razantnímu snížení vašeho denního kalorického příjmu. (Hluboko pod kalorický příjem, který vaše tělo potřebuje k přežití.) 

Z toho důvodu se vyplatí hubnout pomalu, ale zdravě. Stačí, když ve svém jídelníčku uděláte několik menších změn, ke kterým budete přidávat nějaké další. V první řadě zkuste vynechat slazení čaje a kávy a pití sladkých limonád. S kalorickým příjmem dovede dost radikálně zatočit i alkohol. Světlé těstoviny vyměňte za zeleninové, nebo za celozrnné. (Už se prodávají i v normálních obchodech.) Neuškodí ani zvýšení příjmu kvalitních bílkovin.

Zkoušeli jste někdy reverzní dietu? Pokud ano, co si o ní myslíte?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/reverse-dieting – Reverzní dieta: Co to je a může to pomoci s hubnutím? (anglicky)

https://www.health.com/diets/reverse-diet – Vše o reverzní dietě (anglicky)

Napsat komentář