Co na nafouklé břicho? Zkuste upravit jídelníček a sportovat

Nafouklé břicho nám nejen opticky přidává kila navíc, ale také způsobuje nadýmání. Které je často zdrojem mnoha trapných momentů. Co když ale nejde o to, že jste si dali jednou čočku, ale nafouklé břicho řešíte na každodenní bázi? Dá se s tím něco dělat?

Nafouklé břicho není vůbec nic příjemného. Především proto, že nám způsobuje značné nepohodlí a činí naše oblečení menší, než jaké bychom ve skutečnosti potřebovali. Co se s tím dá ale dělat, když už jste vyzkoušeli všemožné pastilky z lékárny, avšak po jejich vysazení se problém zase objevil?

nafouklé břicho

Nejlepší bude, když kompletně změníte svůj životní styl. 

Co způsobuje nafouknutí břicha?

Nafouklé břicho má mnoho různých příčin. I když není jednoduché najít váš konkrétní spouštěč, alespoň budete vědět, na jaké faktory se ve svém životě zaměřit.

Negativní vliv na břicho má v tomto ohledu:

  • Nevhodné jídlo (například luštěniny, které byly navíc špatně připravené)
  • Nemoc (například Crohnova choroba, nebo jiné onemocnění zažívacího traktu)
  • Příliš mnoho soli ve stravě
  • Příliš mnoho sacharidů 
  • Přejedení

A mnoho dalších faktorů. 

Jelikož na sobě člověk sám často nepozná, že je nemocný, vaše první kroky by měly vést do ordinace lékaře, který provede sérii všech nezbytných vyšetření a testů, které odhalí, zda se potřebujete začít léčit. Tento krok bychom vám doporučili nevynechávat.

Tipy a triky, jak se zbavit nadýmání

Pokud se ukázalo, že vám nic vážného není, měli byste zapracovat na kvalitě vašeho životního stylu. Je totiž docela dobře možné, že děláte něco, co nadýmání břicha vyloženě podporuje.

Cvičení

nafouklé břicho

Jedním z tipů, který má celkem rychlý účinek, je pohyb. Jelikož nemusíte mít vždycky čas, nebo náladu sportovat, zkuste si vyjít alespoň na krátkou procházku. Případně vyzkoušejte pár jógových pozic. 

Pohyb má pozitivní vliv na pohyb střev. Díky tomu tedy zlepšíte své trávení. Také může uvolnit plyny ve střevech, které dávají vašemu břichu objem. 

Masáž břicha

Dalším relativně rychlým úlevovým prostředkem je speciální masáž břicha, kterou si dokážete udělat i svépomocí doma. Jen je potřeba dodržovat několik základních pravidel. V první řadě je potřeba používat celé dlaně a na břicho příliš netlačit. Pokud vám vadí tření, použijte speciální olej na masírování břicha. (V některých obchodech jsou dostupné oleje tohoto typu pro miminka a kojence.) Masáž břicha by neměla za žádných okolností bolet. Pokud se tak stane, přestaňte a vyhledejte pomoc.

Teplá vana

nafouklé břicho

Rozhodně neuděláte nic zlého, pokud si napustíte vanu a dopřejete si relaxační koupel. Tím by mělo dojít k redukci stresu a ke zlepšení trávení.

Pijte vodu

Z dlouhodobého hlediska se vyplatí pít větší množství vody. Ta by měla nahradit především perlivé a jiné bublinkové nápoje, které mohou způsobovat plynatost. Sladké nápoje navíc mohou taktéž obsahem cukru přispívat ke snadnějšímu nadýmání. Pokud vám samotná voda nechutná, přidejte do ní kousek okurky, bylinky nebo pár kousků čerstvého ovoce.

Zvyšte příjem vlákniny

Vláknina je velmi důležitá pro normální trávení. Většina z nás jí jí ale velmi málo. Proto se zkuste zaměřit na zvýšení příjmu čerstvého ovoce, zeleniny, správně upravených luštěnin či na konzumaci ovesných vloček a dalších cereálních výrobků. 

Nežvýkejte žvýkačky

I když to může být uklidňující, spolykáte mnohem větší objem vzduchu. Což se pak projeví i na objemu vašeho břicha. Pokud už to musí být, zkuste počet žvýkaček trochu zredukovat. 

Jaké tipy proti nadýmání znáte vy?

Zdroje informací

https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-bloating-reasons – Příčiny nadýmání (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322525 – 18 tipů, jak se zbavit nadýmání (anglicky)

Napsat komentář