TOP 12 největších mýtu o hubnutí, kterým se stále věří

Kdo by nechtěl stoupnout na váhu a mít na ní o pár kilo méně? Případně, kdo by pohrdnul tím, že se vejde do šatů, které mu byly naposledy před pěti lety? Nejspíš nikdo. Pravdou ale je, že na cestě za štíhlejší siluetou často věříme mnoha mýtům, které mohou proces shazování negativně ovlivnit. Jaké výroky byste tedy měli urychleně vypustit z hlavy?

Dá se říct, že každý kdo v životě trochu zhubnul má řadu osobních doporučení, která šíří dál. Pravdou ale je, že mnohdy neznáme skutečné příčiny toho, proč ke ztrátě váhy došlo. Pokud někdo přestane jíst pečivo a ještě úplně vynechá slazené nápoje a cukrovinky, vložili bychom ruku do ohně hlavně za ten přidaný cukr. To samé platí o lidech, kteří zhubli drastickou dietou. Tělo může doopravdy zhubnout. Ale může to být jen svalstvo s vodou, zatímco zásoba tuku zůstane nezměněná. A takto bychom mohli pokračovat dál.

Na jaké hubnoucí mýty tedy co nejrychleji zapomenout?

Kalorie jsou stejné

mýty o hubnutí

Na první pohled by se mohlo zdát, že všechny kalorie jsou stejně špatné. Ale není to pravda. Rozdílné potraviny procházejí různými metabolickými procesy. Také mohou mít rozdílný dopad na rychlost vyhladovění, či na fungování hormonů. Pro srovnání, je rozdíl přijmout tuk a přijmout protein, který má schopnost vás mnohem lépe nasytit. 

Hubnutí je lineární proces

Bohužel, hubnutí je všechno, ale rozhodně ne lineární proces. Některé dny v měsíci můžete spálit mnohem víc kalorií než v jiné. Naopak v průběhu několika dní můžete i něco málo přibrat. Může to být způsobené zaplněním střev, ale také větším zadržováním vody. Zvlášť ženy, které jsou v životě ovlivněné funkcí hormonů o něco intenzivněji, si těchto změn na váze pravidelně všimnou. 

Suplementy pomáhají se snížením hmotnosti

Kdo už někdy neslyšel o tom, že nějaký zázračný doplněk přemění tuk ve svaly? Bohužel to tak ale nefunguje. Na některé tyto doplňky stravy a suplementy působí jako placebo. Sice nic nedělají, ale člověk, který v ně věří, může opravdu dosáhnout požadovaného výsledku. Mnoho z nich ale nefunguje. Nebo fungují na principu toho, že vám mají dodat více energie, kterou využijete v průběhu cvičení. Bez vašeho přičinění prostě zhubnout nelze.

Obezita je o síle vůle a ne o biologii

mýty o hubnutí

V některých případech je obezita způsobená nemocí. U žen jde například o syndrom polycystických ovarií. Vyšší váhu mohou mít i lidé s depresí, nebo lidé, kteří mají sníženou funkci štítné žlázy. Samozřejmě, většina obézních lidí je pravděpodobně zdravá, ale nelze je všechny házet do jednoho pytle.

Jez méně, více se hýbej

Hubnutí je hlavně o kalorickém deficitu. A u zdravých jedinců tato rada může i fungovat. Ne ale u lidí, kteří mají vážný problém s váhou. V takovém případě může člověku pomoci s jeho problémem jen odborník. Sice za to bude chtít zaplatit, ale ta investice za to jednoznačně stojí.

Sacharidy dělají tloušťku

Sacharidy jsou mnoha příznivci keto nebo low-carb diety považované za krystalické zlo. Ve skutečnosti je ale naše tělo potřebuje k normálnímu fungování. Zvlášť pokud pocházejí například z celozrnných potravin, jejichž konzumace je vnímána jako žádoucí. Něco jiného jsou ale přidané cukry, kterým bychom se měli vyhýbat.

Tuk dělá tučná těla

myty o hubnutí

I tuk je potřeba k životu. Nezapomínejme na to, že se v něm rozpouštějí některé důležité vitamíny. (D, E, K, A) Pokud tedy nejíte tuk po kilech, ale používáte ho střídmě, neměli byste mít s přibíráním problém.

Snídaně je důležitá pro hubnutí

Tohle je tak trochu chyták, protože lidé, kteří snídají, mají pravděpodobně lepší životní styl. Ale není to pravidlem. Snídaně navíc nenakopne metabolismus. Přes den si proto hlídejte, kolik a čeho sníte.

Na vině je fast food

Ne každý fast food je zlo. Prakticky v každém rychlém občerstvení jde najít alespoň jedno jídlo, které by šlo (s přivřeným okem) nazvat zdravější. Případně existují i řetězce, které nabízejí zdravé jídlo. Když budete u nákupu přemýšlet, můžete být v klidu.

Diety na ztrátu hmotnosti fungují

Hodně drastické diety nefungují, protože zpomalí metabolismus. Navíc během nich může dojít ke ztrátě svalů a vody. Po najetí na normální rytmus se kvůli tomu tělo obvykle obalí tukem ještě o dost víc. A tak vzniká jojo efekt.

Silnější lidé jsou nemocní a hubení lidé jsou zdraví

Toto nemusí být v žádném případě pravda. Například ženy, které extrémně cvičí a mají málo tělesného tuku mohou přijít o svůj menstruační cyklus. Také mohou mít psychické problémy kvůli neustálému hlídání postavy. 

Dietní potraviny pomáhají s hubnutím

Ani to není pravda, protože to, že je něco dietní neznamená, že toho můžete sníst neomezené množství. 

Jaké mýty o hubnutí slýcháváte nejčastěji vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/top-12-biggest-myths-about-weight-loss – 12 největších mýtů o hubnutí (anglicky)

 

Napsat komentář