Paleo dieta: Zpět ke kořenům člověka

Keto, low-carb nebo Cambridge dietu už určitě znáte. Už jste ale slyšeli o paleo dietě? Pokud ještě ne, pokusíme se vám ji v tomto článku představit. Včetně toho, jaké jsou její výhody a nevýhody a jakým způsobem přejít na plnohodnotnou paleo stravu.

Na světě existuje tolik diet a stravovacích směrů, že je snadné se v nich přestat orientovat. Některé z nich jsou ale tak zvláštní, že je zná už skoro každý. (Například raw stravování a frutariánství.) V poslední dekádě se ale o velký rozruch postarala (dnes stále populárnější) paleo dieta, která nám velí vrátit se k nejstarším kořenům člověka.

Opravdu ale může strava našich předků pokrýt naše dnešní výživové potřeby? Nebo je paleo dieta krokem správným směrem? A jak stravování podle jejích zásad vlastně vypadá?

Odpovědi na tyto a další otázky se dočtete v následujících několika odstavcích.

Co je to paleo dieta?

Paleo dieta je jméno pro stravovací směr, který se snaží napodobit jídelníček z doby, kdy svět křižovali lovci a sběrači. Hned na úvod je ale potřeba říct, že neexistují žádné zmínky o tom, co lidé v tomto období skutečně jedli. Principy diety tedy vychází jak z našich domněnek, tak ze znalostí tehdejšího zemědělství a pravděpodobného způsobu života.

pexels photo 2338407

Ve své podstatě jde ale o to, abyste do svého jídelníčku zařadili více čerstvých a jen velmi lehce zpracovaných potravin (ideálně, pokud jsou ještě lokálního původu) a vzdali se všeho, co naši předci zcela určitě neznali. (Alkoholické koktejly, brambůrky, snídaňové cereálie, salámy a tak podobně.) 

Přechod na paleo stravu

Začít s novým životním stylem, který je navíc radikální v tom, že se musíte vzdát výdobytků moderní doby, je těžké. Když to ale vezmete za správný konec, brzy tomu přijdete na kloub a dodržování paleo jídelníčku pro vás nebude žádný problém. (Ještě navíc, když recepty paleo stravy dovedou být opravdu pestré a chutné.)

pexels photo 2916450

Pokud nevíte, jak začít, jděte na to tak, že:

  • Z jídelníčku pomalu vyškrtnete lepek 
  • Postupně odeberete mléčné produkty
  • Se vyhnete ořechovým máslům
  • Vyškrtnete luštěniny (což pro mnoho z nás nebude vůbec žádný problém, protože jich jíme už tak celkem málo)
  • Začnete s vařením vlastního jídla, tak, aby splňovalo kritéria paleo diety
  • Do jídelníčku přidáte hodně zdrojů bílkovin (ideálně z masa) a zeleniny
  • Škrtnete slazené nápoje
  • Se naučíte vařit na sádle, nebo kokosovém oleji
  • Najdete někoho, kdo vás ve vašem úsilí podpoří (spousta lidí vás totiž bude chtít od tohoto životního stylu co nejrychleji odradit)
  • Se o sebe budete mnohem lépe starat (budete spát, relaxovat i přiměřeně cvičit)

Výhody a nevýhody

Paleo dietu nelze označit jako vyloženě špatnou, ale ani jako výhradně dobrou. To ale nejlépe pochopíte, když se seznámíte se všemi existujícími výhodami a nevýhodami, které může na vaše tělo mít.

Mezi výhody paleo diety patří:

  • Že vám pomůže zhubnout
  • Prevence některých civilizačních chorob (třeba cukrovky 2. typu)
  • Prevence některých nemocí kardiovaskulárního systému (pokud ale holdujete sádlu a hodně tučnému masu, může se riziko spíš zvyšovat)

pexels photo 1640777 scaled

Mezi nevýhody paleo diety naopak patří:

  • Chybějící živiny, které tělu dodáváme z nepovolených potravin (mléko, obiloviny…)
  • Riziko, že vám bude chybět vitamín D, který je zodpovědný za dobrou náladu, ale i za zdraví našich kostí
  • Riziko, že se vám zvýší hladina cholesterolu v krvi
  • Riziko poškození ledvin (podobně jako u jiných diet, které jsou postavené na zvýšeném příjmu bílkovin)

Z toho plyne, že paleo dieta rozhodně není vhodná pro staré lidi a pro děti. Obě skupiny potřebují k zachování zdraví (a ke správnému vývoji) neomezené spektrum potravin. Dodržovat by ji neměly ani těhotné a kojící ženy a lidé, kteří trpí nějakou dlouhodobou nemocí.

S lékařem by se měli poradit pacienti, kteří trpí cukrovkou 2. typu. Stejně by měli postupovat i lidé s nějakou autoimunitní chorobou. Naprosto nevhodná je pak pro lidi (a především pro ženy), které trpí osteoporózou a pro pacienty s poruchou nějakého vnitřního orgánu. (Mezi které řadíme i srdce.)

Vzorový jídelníček

pexels photo 1295572 scaled

Ještě před finálním shrnutím se podíváme na to, co v průběhu paleo diety jíst. Vzorem vám může být tento jídelníček na pět dní.

Pondělí: Vejce smažená na sádle se zeleninou a jedním kouskem ovoce; Kuřecí salát s olivovým olejem a hrstí ořechů; Masový karbanátek se zeleninovým salátem

Úterý: Slanina s vejcem a kouskem ovoce; Karbanátek se salátem z pondělní večeře; Losos smažený na másle se zeleninovým salátem

Středa: Zeleninový salát z úterní večeře s trochou lososa; Sendvič bez housky s listovým salátem a zeleninou; Smažené hovězí se zeleninou, hrst bobulí

Čtvrtek: Vejce s kouskem ovoce; Smažené hovězí se zeleninou ze středeční večeře s hrstí ořechů místo bobulí; Smažené vepřové maso se zeleninou

Pátek: Vejce se zeleninou smažené na kokosovém oleji; Kuřecí salát s olivovým olejem a hrstí ořechů; Steak se zeleninou a sladkým bramborem

Závěr

Paleo dieta může být velmi zajímavé zpestření vašeho běžného jídelníčku. Z našeho pohledu ale není vhodné ji dodržovat příliš dlouho. Případně si zajistěte dostatek potravinových doplňků, které alespoň částečně zmírní výpadek důležitých vitamínů a živin z vaší stravy. 

 

Napsat komentář