Co je to smoothie dieta + 5 receptů

Popíjení ovocných, ale i zeleninových smoothies je způsob, jak do těla dostat více vitamínů, minerálů a vlákniny. Když si ale nedáme pozor na to, co do nich dáváme, můžeme do sebe dostat spoustu sacharidů, jejichž příjem bude mít negativní dopady na naši postavu. Proto se podíváme na to, na jakém principu funguje smoothie dieta.

Nemáte čas sledovat, kolik ovoce, nebo zeleniny jste během dne snědli? Případně se vám nechce neustále nosit s sebou velké množství potravin? V takovém případě existuje jednoduchá pomoc. Pokud to jde, rozmixujte to a vypijte! 

pexels photomix company 103566 scaled

Během přípravy smoothies je ale nutné trochu přemýšlet. Ta čistě ovocná jsou skvělá a chutná, ale taky plná cukru. Což může být důvod, proč nemůžete ani po změně jídelníčku zhubnout. Hodně lidí také věří tomu, že pouhé popíjení ovocných a zeleninových šťáv jim pomůže s rychlým hubnutím, bez toho, aniž by trpěli hladem, nebo nedostatkem energie.

Kde je tedy pravda? To si objasníme v následujících několika řádcích.

Smoothie dieta na hubnutí a detox

Za smoothie dietou stojí Drew Sgoutas, který vypracoval plán na 21 dní, během kterého lidé popíjejí smoothies. Aby se jeho klientům lépe dodržoval, vydal k němu knihu, která obsahovala 36 receptů. Také se v ní nacházel nákupní seznam. Mimo jiné se zabýval i takzvaným detoxikačním plánem, jak nahradit tři denní jídla smoothie nápoji po dobu tří dnů.

Celé to funguje tak, že dvě jídla denně nahradíte smoothies. Třetí jídlo může být klasické, ale doporučuje se u něj hledět na to, kolik obsahuje kalorií. V rámci diety je jednou týdně povolený “cheat day”. Je ale nutné držet se pokynů, která jídla během něj může dietář sníst.

5 receptů, které musíte vyzkoušet

pexels pixabay 434295 scaled

V případě, že vás předchozí řádky zaujaly a chtěli byste smoothie dietu osobně vyzkoušet (nebo prostě jen chcete zvýšit svůj denní příjem ovoce a zeleniny), můžete vyzkoušet některý z těchto pěti receptů.

Jahodové smoothie s okurkou a mrkví

Budete potřebovat: 1 hrnek mražených jahod, 1 hrnek nakrájené okurky bez slupky, 2 lžíce mrkvové šťávy (plus nějakou do zálohy, pokud vám smoothie přijde příliš husté)

V mixéru rozmělněte jahody a najemno nakrájenou okurku. Posléze do směsi přidejte mrkvovou šťávu. V případě, že se vám zdá smoothie příliš husté, můžete ho nastavit 1-2 extra lžícemi šťávy z mrkve.

Jahodové smoothie s banánem a zázvorem

Budete potřebovat: ¼ hrnku pomerančové šťávy, 1 banán, 1 cm oloupaného čerstvého zázvoru, 2 hrnky zmražených jahod

V mixéru zpracujte jahody s banánem. Jakmile je směs dostatečně rozmixovaná, přidejte do ní zázvor a pomerančovou šťávu.

Banánové smoothie se skořicí

Budete potřebovat: 1 hrnek vanilkového sójového mléka, 1 banán, 2 lžíce arašídového másla, ½ lžičky skořice, 1 lžíci medu, 3 kostky ledu (pokud chcete)

Rozmixujte arašídové máslo s banánem, medem, skořicí a mlékem. Kdo chce osvěžit, může do smoothie přidat kostky ledu. (Dobrým tipem je ale i lehce namražený banán.)

Zelené smoothie

pexels daria shevtsova 3673762 scaled

Budete potřebovat: 1 namražený banán, 2 hrsti špenátu, ½ avokáda, 2 hrnky mandlového mléka bez cukru, 2 odměrky proteinového prášku podle chuti

Rozmixujte banán s avokádem a špenátem. Následně přidejte mléko a proteinový prášek a máte hotovo.

Dýňové kořeněné smoothie

Budete potřebovat: ½ hrnku dýňového pyré, 1 zmražený banán, 1 hrnek mandlového mléka, 1 lžíci javorového sirupu, ¼ lžičky vanilky, ¼ lžičky skořice, ⅛ lžičky muškátového oříšku, ⅛ lžičky nového koření

Všechny ingredience pořádně zpracujte v mixéru a můžete podávat.

Výhody a nevýhody

Výhodou tohoto postupu je, že do sebe dostanete zvýšený objem ovoce a zeleniny. Také si můžete vzít nápoj skoro všude s sebou. Nevýhodou naopak je, že se musíte řídit nákupními seznamy a nemůžete si dopřát nic navíc. Ovoce navíc obsahuje hodně cukru, který neprospívá hubnutí. Také můžete trpět nedostatkem proteinů, což se může po skončení diety projevit jojo efektem. (V neposlední řadě, pro prospěšnost této diety neexistují vědecké důkazy.) Z našeho pohledu tedy všeho s mírou.

Zdroje informací

https://www.verywellfit.com/weight-loss-smoothie-dos-and-donts-3495929 – Smoothie dieta: Výhody a nevýhody a informace o tom, jak to funguje (anglicky)

https://www.womansday.com/food-recipes/food-drinks/g1632/smoothies-for-weight-loss/ – 27 smoothies, které vám pomohou s hubnutím (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/are-smoothies-good-for-you – Jsou nám smoothies prospěšná? (anglicky)

Napsat komentář