Středomořská dieta: Ještě jste ji nevyzkoušeli? Poradíme vám, jak na to

Středomoří si řada z nás oblíbila kvůli krásným památkám, teplému moři a přátelskému prostředí. Co kdybyste si ho ale z letošní dovolené přivezli alespoň malý kousek i domů? Stačí, když se dáte na Středomořskou dietu.

Středomoří je vděčným cílem nejednoho milovníka kultury, koupání a tepla. V hledáčku mnohých je ale i zdejší strava. Ta se skládá především z čerstvých (lokálních) potravin. Také se zde hodně jedí ryby a téměř vše se zalévá hektolitry olivového oleje. Sem tam si místní okoření život i skleničkou dobrého lokálního vína.

Těžko říct, zda za to může uvolněnější životní tempo, nebo jde o kombinaci více faktorů, ale lidé ve Středomoří se nám zdají obecně víc v kondici a zdraví. Proto se podíváme, zda se opravdu vyplatí najet na Středomořskou dietu i po návratu domů.

pexels pixabay 33783 scaled

Středomořská dieta – jezte chutně, lehce i zdravě

Středomořská dieta stojí na principu jídelníčku Italů a Řeků. Odborníkům totiž neušlo, že tyto národy se oproti lidem v Americe těší o něco lepšímu zdraví. Poté, co se rozhodli životní styl těchto národů zkoumat, vyplynulo, že Středomořská dieta může pozitivně přispět ke snížení rizika mrtvice, cukrovky 2. typu či dokonce ke snížení tělesné váhy. 

Jelikož každý z národů jí trochu odlišně, neexistuje jediný správný způsob, jak Středomořskou dietu pojmout. Obecně se ale stačí inspirovat několika jednoduchými pravidly. Ve Středomořské dietě převládá konzumace ryb, luštěnin, čerstvého ovoce a zeleniny, bylinek či celozrnných výrobků. Nešlápnete vedle ani s olivovým olejem, nebo s kvalitním bílým jogurtem.

pexels ponyo sakana 4193867 scaled

Jaké potraviny jsou povolené: Jídelníček

Našinci budou na začátku diety možná trochu úpět. Ve Středomořské dietě se totiž omezují vajíčka a mléčné výrobky. Hodně velkou raritou je v těchto oblastech konzumace červeného masa. Navíc, prakticky nikoho neuvidíte se slazenými nápoji v ruce. Odstřihnout byste měli i polotovary a fast food. Na druhou stranu, Středomoří je ohledně jídelníčku (i toho redukčního) velmi chutné a kreativní. Což si ukážeme na následujících několika příkladech.

Den 1

Zelené smoothie s ananasem; ¾ hrnku malin; Středomořský salát s tuňákem a špenátem; ¾ hrnku ostružin; pečený losos s Dijonskou hořčicí a pilafem ze zelených fazolí

Den 2

Muffin s uzeným čedarem a bramborou; ¾ hrnku malin; kotlík s kuřecím masem a čili, 2 stonky celeru a 3 lžíce hummusu; 2 švestky; penne s kuřetem a zeleninou s pestem z petržele a vlašských ořechů

Den 3

Muffin s uzeným čedarem a bramborou; 1 broskev; kotlík s kuřecím masem a čili se 2 stonky celeru a 3 lžíce hummusu; ¾ hrnku ostružin a 6 půlek vlašských ořechů; hamburger s krůtím masem, špenátem, sýrem feta a tzatziky a zeleninovým salátem zakápnutým balzamikovým octem

pexels alesia kozik 6065913 scaled

Pokud byste potřebovali ještě další dávku inspirace, můžete si zkusit připravit falafel s tahini dipem. Výborné jsou i vegetariánské špagety z dýně. Perfektní snídaně je i ovesná kaše s borůvkami a pekanovými ořechy, kterou si připravíte večer a sníte si ji v klidu během rána. V neposlední řadě, nebyla by to Středomořská dieta, kdybychom nezmínili caprese.

Co si uvařit ze Středomořské diety – recept

Jelikož nás v následujících několika týdnech čeká krásné a teplé počasí, kdy nemáme obvykle velkou chuť k jídlu, mrkneme se na rychlý recept na zelené smoothie s ananasem. To se hodí k snídani, nebo třeba ke svačině.

Budete potřebovat: ⅔ hrnku vanilkového řeckého jogurtu, 1 banán, 1 hrnek nakrájeného ananasu, 1 hrnek čerstvého baby špenátu, ½ hrnku jablečného džusu, led

Všechny ingredience (mimo led, který by mohl poškodit čepele) dejte do výkonného mixéru a mixujte je tak dlouho, dokud nevznikne pyré. Pokud chcete, ovoce můžete nechat chvíli v mrazáku. Díky tomu by se měla finální konzistence smoothie podobat spíš zmrzlině, nebo tužšímu jogurtu.

Podle preferencí můžete do hotového smoothie přidat i několik kostek ledu.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/mediterranean-diet-meal-plan – Průvodce Středomořskou dietou (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/mediterranean-diet/scientific-health-benefits-mediterranean-diet/ – 8 benefitů Středomořské diety (anglicky)

https://www.eatingwell.com/article/291946/30-day-mediterranean-diet-meal-plan-1200-calories/ – Jídelníček pro Středomořskou dietu (anglicky)

https://www.garnishandglaze.com/pineapple-spinach-green-smoothie-recipe/ – Zelené smoothie s ananasem a špenátem (anglicky)

 

Napsat komentář