Synefrin a jeho 4 účinky: Spálíte s ním tuky při hubnutí?

Že se kofein používá při podpoře hubnutí, to už nejspíš víte. Také se ale pravděpodobně celkem často setkáváte s látkou, které se říká synefrin. Co přesně umí? Jaké jsou s ní zkušenosti? A podporuje hubnutí?

Některé látky jsou v hledáčku lidí, kteří si přejí podpořit své sportovní výkony a metabolismus. V nejrůznějších spalovačích tuku a doplňcích stravy na hubnutí se mnohé z nich dokonce pravidelně opakují.

Mimo kofein a garcinii kambodžskou můžeme jmenovat třeba synefrin. Jeho přítomnost může naznačovat i přítomnost hořkého pomeranče ve složení výrobku.

Má nějaké doporučené dávkování? A mohou ho užívat všichni lidé bez rozdílu?

Co je synefrin?

pexels dominika roseclay 2090903 scaled

Synefrin je alkaloid, který se používá jak v doplňcích stravy, tak v tradiční čínské lidové medicíně. Aby se posílil jeho účinek při podpoře hubnutí, nejběžněji se kombinuje s kofeinem. Nezřídka se ale setkáte například i s extraktem z černého pepře, se zeleným čajem a podobně.

Doplňky stravy s obsahem synefrinu nejsou vhodné pro všechny, protože tato látka nemusí být vhodná pro jedince s vysokým krevním tlakem a s historií kardiovaskulárních chorob.

Na co je synefrin dobrý?

Synefrin v organismu zvyšuje srdeční frekvenci, ve své podstatě by se měl tedy postarat o větší nabuzení, které lze využít při sportování. Díky tomu můžete v jeho průběhu dosáhnout zajímavějších výsledků. Někteří lidé ho tedy považují za určitý typ stimulantu.

Také vám může potenciálně nabídnout:

 • Podporu odbourání tuku
 • Zvýšení energetického výdeje
 • Mírné potlačení chuti k jídlu

Jak už bylo navíc řečeno, v doplňcích stravy na podporu ztráty hmotnosti se nejčastěji uvádí hořký pomeranč, který tuto látku obsahuje. Níže se tedy zaměříme na to, jestli má hořký pomeranč i nějaké další dopady na lidské zdraví.

Benefity hořkého pomeranče

pexels pixabay 461415 scaled

Hořký pomeranč se používá v tradiční čínské medicíně, nejčastěji na problémy s trávením a zácpou. V jiných regionech se dokonce hořký pomeranč doporučuje na redukci úzkostí a PMS. Je ale nutno dodat, že neexistují žádné vědecké důkazy, že hořký pomeranč na tyto potíže opravdu zabírá.

Studie na zvířatech naznačuje, že užívání hořkého pomeranče mělo dobrý vliv na fungování štítné žlázy, ale tento výsledek nelze vztáhnout na lidi.

Rizika spojená s užíváním hořkého pomeranče

Jak už jsme to lehce nakousli o pár řádků výše, užívání hořkého pomeranče není zcela bez rizika. Pro některé lidi může být dokonce i nebezpečný.

Mezi rizikové faktory, kvůli kterým byste ho neměli užívat, patří:

 • Nepravidelný tlukot srdce
 • Vysoký krevní tlak
 • Zelený zákal

Jak ho užívat?

Nejjednodušší pro vás bude, když hořký pomeranč (a potažmo synefrin) budete užívat ve formě přírodních doplňků stravy na podporu hubnutí, kde se kombinuje i s dalšími výše zmíněnými látkami, jež mohou mít pozitivní vliv na redukci hmotnosti.

Abychom si je trochu připomněli, jde o:

 • Kofein
 • Zelený čaj
 • Garcinii kambodžskou
 • Pálivé papričky
 • Extrakt z černého pepře

Aby byl účinek takového doplňku stravy co největší, doporučuje se tyto přípravky užívat ve dnech, kdy plánujete cvičení. V takovém případě na něj můžete mít větší množství energie a můžete tedy spálit o pár kalorií navíc.

Spoléhat se ale na to, že synefrin zvládne udělat veškerou práci bez toho, aniž byste museli hnout prstem, je ale nevhodné.

Máte s doplňky stravy s obsahem synefrinu osobní zkušenosti?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/bitter-orange – Vše o hořkém pomeranči (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-976/bitter-orange – Hořký pomeranč (anglicky)

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-bitter-orange – Hořký pomeranč a zdraví (anglicky)

 

Napsat komentář