Co jíst po cvičení? Povolené a zakázané potraviny

V době, kdy jsou všechna fitka a sportoviště zavřená se musíme do cvičení a hubnutí vrhnout svépomocí. Kromě absence posilovacích strojů to obvykle znamená i tápání v oblasti nejvhodnějšího sportovního jídelníčku. Abyste i přes tuhle nepřízeň dosáhli co nejlepších výsledků, prozradíme vám kdy jíst po cvičení a co.

Cvičení je aktivita, která nás udržuje v kondici. Což je důležité nejen pro naši psychickou pohodu a sebevědomí (protože nemusíme v hlavě řešit každý faldík pod sukní, či tričkem), ale také kvůli našemu zdravotnímu stavu.

Současná situace ale pohybovým aktivitám příliš nepřeje. Cvičení doma vyžaduje pořádnou dávku odhodlání. Je mnohem jednodušší se po práci posadit na gauč a sledovat nejnovější seriály. Místo toho, abychom zapli online lekci cvičení a začali se alespoň 30 minut hýbat. (Někdo se bojí, že bude rušit sousedy, jiný si připadá trapně kvůli tomu, že ho sledují ostatní členové rodiny, nebo mu prostě chybí opustit důvěrně známé prostředí domova.) 

Nemožnost sdílení důležitých informací navíc vede k tomu, že nevíme, jak se před a po cvičení stravovat. Nebo vy snad víte, co jíst po cvičení večer?

Pokud už se odhodláte s nějakým cvičením začít (i kdyby to mělo být jen posilování s gumou na cvičení), řekneme vám, co si položit na talíř, aby to co nejméně ohrozilo vaše snažení.

Co jíst po cvičení při hubnutí

pexels ylanite koppens 1906435 scaled

Při cvičení, a zvláště pak po tom silovém, může vzniknout trochu paradox. Začneme spalovat tuky, ale naroste nám svalová hmota. Takže, zatímco při pohledu do zrcadla spatřujete něco, co se vám jednoznačně líbí, váha může ukazovat víc než předtím. Není proto ideální fixovat se jenom na hmotnost, ale také třeba na objemy pasu, zadku, paží a lýtek. (Pokud se na to necítíte, můžete se průběžně fotit. To vám pomůže udělat si jasnou představu o tom, jakého jste dosáhli od začátku pokroku.)

Obecně se po cvičení všem skupinám doporučuje doplňovat proteiny, které jsou důležité pro zvětšování svalové hmoty. Přípustné je i rozumné množství zdravých tuků a karbohydrátů, které vám dodají energii. Co se týče času podávání jídla, je dobré si něčeho zobnout do 45 minut od skončení aktivity. Tento interval lze podle potřeby prodloužit na 2 hodiny.

Povolené potraviny

Asi úplně nejdůležitější jsou tekutiny. Během cvičení se potíte, takže je potřeba je doplnit. Někteří nedají dopustit na sportovní nápoje, vyhovovat by vám ale mohla i voda, nebo vlažný/studený čaj. (Teplý a horký spíš ne. Budete rozehřátí, takže by to mohlo být nepříjemné.) Jídla pak vybírejte podle toho, jak rychle a efektivně s nimi dovede vaše tělo pracovat.

Ideální je třeba chia pudink, ovesná kaše, řecký jogurt s ovocem, vejce, burákové máslo s celozrnným chlebem, proteinový nápoj a kaše, maso z tuňáka, nebo lososa, avokádo či ořechy. 

pexels engin akyurt 1437268 scaled

Zakázané potraviny

Hodně lidí se domnívá, že po cvičení mohou sníst všechno, co jim přijde pod ruku. Protože si to přece zaslouží! Což je ale chyba. Zdravý jídelníček je nutné dodržovat (s nějakými občasnými úlety pro radost) stále. Jinak se nebude vaše tělo správně regenerovat a ještě u toho získá veškerý tuk zpátky.

Abyste svoji linii zbytečně neohrožovali, vyhněte se sladkým limonádám, sladkým dezertům, slaným pochutinám, polotovarům, fast foodu a dalším jídlům, která obecně zařazujeme mezi nezdravé potraviny. Také se vyvarujte jídlům s příliš nízkou kalorickou hodnotou. Což by mohl být problém u lidí, kteří preferují RAW stravu, nebo vsadili na tukožroutskou polévku.

Cvičení ráno

pexels sebastian coman photography 3655916 scaled

Říká se, že sušenka, nebo rohlík nepozná, kolik je hodin. Takže je jedno, zda si ho dáte ráno, nebo večer. Existují ale nějaká obecně platná doporučení pro to, co jíst po cvičení ráno? Abyste měli sílu do celého dne, dopřejte si kvalitní bílkoviny. Hodně důležité jsou i vitamíny a další živiny. Nejlepších výsledků dosáhnete s ovesnou kaší, kterou jste si předpřipravili během předchozího večera. Dobrou volbou jsou i proteinové palačinky, ovocné smoothies s jogurtovým základem nebo toasty s avokádem a vejcem.

Cvičení večer

U cvičení večer bychom měli hledět hlavně na to, že jídlo, které si pak dáme, by nemělo narušovat kvalitu našeho spánku. To ale neznamená, že si vystačíte s jedním jablkem. Dobrou volbu představují omelety, zeleninové saláty s libovým kuřecím, nebo krůtím masem, filet z mořské ryby nebo třeba grilované tofu se zeleninovou přílohou.

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322692 – Co jíst po cvičení, abyste hubli, budovali svalovou hmotu a rychleji se regenerovali (anglicky)

https://www.healthline.com/health-news/what-are-the-best-foods-to-eat-after-an-intense-workout – Co jíst po cvičení (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/297568-what-should-i-eat-after-a-morning-workout/ – Co jíst po cvičení ráno (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/532188-what-are-you-supposed-to-eat-after-the-gym-at-night/ – Co jíst po cvičení večer (anglicky)

 

Napsat komentář