Příprava na kolonoskopii: Dodržujte tuto dietu

Možná vás delší dobu trápí nějaké zdravotní problémy, kvůli kterým musíte podstoupit sérii vyšetření. Některá z nich potřebují co nejprůchodnější zažívací ústrojí, takže vyžadují dodržování diety. To se týká například kolonoskopie. Jak se na ni připravit? A drží se před ní nějaká speciální dieta?

To, že některé zdravotní potíže vyžadují úpravu životního stylu a jídelníčku, to jistě dobře víte. Pro ženy může být například učiněným zázrakem protikvasinková dieta, která může snížit četnost potíží v intimní oblasti. Není ale zdaleka jediná, kterou můžete v průběhu svého života ve vhodný moment vyzkoušet.

Užitečné pro vás mohou být i informace o dietě před kolonoskopií, jejímž primárním cílem je kontrola stavu tlustého střeva. Z toho důvodu je hodně důležité se na toto vyšetření dopředu připravit a na jeho základě upravit svou stravu.

Co jíst a co pít? Existuje nějaký doporučený jídelníček? A užívá se před vyšetřením projímadlo?

Jak probíhá vyšetření kolonoskopie

V první řadě se podíváme na to, jestli se říká koloskopie nebo kolonoskopie. Podle dostupných informací je možné používat oba termíny, takže se nemusíte cítit špatně, když vás to přirozeně táhne pouze k jednomu z nich.

Samotná procedura zahrnuje endoskopické vyšetření tlustého střeva od jeho nejspodnější části. Začíná se tedy od konečníku přes celý tračník až k dolnímu konci tenkého střeva. Na základě toho může lékař sledovat stav střev, přítomnost patologických změn, zánětů a dalších jevů. Vzhledem k povaze vyšetření je zásadním krokem přípravy dokonalé vyprázdnění.

Přečtěte si: Poznejte nadýmavé potraviny

Jak se připravit

bread 3467243 1920

Před vyšetřením bude dost možná nutné vysadit léky, které pravidelně berete. Z toho důvodu je důležité absolvovat konzultaci se svým ošetřujícím lékařem, který vám poradí, které léky máte přestat užívat, kdy a na jak dlouhou dobu.

Samotná příprava pak začíná zhruba 7 dní před samotnou akcí. Cca týden před kolonoskopií se doporučuje vysadit přípravky s obsahem železa. 3 dny před vyšetřením se doporučuje vysadit léky, které jsou určeny pro léčbu průjmu. V tento den se také obvykle doporučuje začít vysazovat potraviny, které by mohly ve střevě nechat hrubé zbytky. (Užitečná může být například bezezbytková dieta před kolonoskopií.)

3 dny před vyšetřením můžete konzumovat:

  • Mléčnou rýži
  • Jogurt
  • Dětskou výživu
  • Bramborovou kaši bez slupek
  • Měkce uvařené těstoviny
  • Pudinky
  • Piškoty
  • Bílé rohlíky a veku
  • Čajové sušenky
  • Vývary (bez zeleniny a masa, leda rozmixované)

Hodně důležitý je i dobře nastavený pitný režim. Kdo má cukrovku, ten by si měl kvůli speciálnímu režimu a případnému vysazení léků častěji měřit hladinu glykémie.

Ženy také musí dbát na zvýšenou ochranu proti neplánovanému početí. Režim přípravy na vyšetření může zvýšit riziko selhání hormonální antikoncepce, proto se doporučuje alespoň 7 následujících dní používat i bariérovou antikoncepci. (V případě pochybností vám doporučíme poradit se s gynekologem či s lékárníkem, který dovede zodpovědět i vaše dodatečné otázky, které se týkají tohoto tématu.)

Před vyšetřením se pije speciální roztok, jehož užití má přesné načasování, o kterém vás bude informovat lékař. Poměrně běžný je takzvaný dělený režim, který označuje užití dávky večer před vyšetřením a ráno. Ráno by neměla doba od požití dávky a vyšetřením přesáhnout 4 hodiny. Také se ale můžete setkat s neděleným režimem.

Tip: Co je dieta podle krevních skupin?

Dieta před kolonoskopií – jídelníček

soup 3242589 1920

Speciální změny v oblasti životosprávy vyžaduje i poslední jeden den před zákrokem. Například je naprosto nevhodné pít 1 den před kolonoskopií kávu a čaj s mlékem. Také se snažte vyvarovat mléčným nápojům, džusům s dužinou, perlivým a alkoholickým nápojům.

Jídelníček může vypadat následovně:

Snídaně

Lehce posnídáte, dáte si například čaj nebo kávu bez mléka, vodu, bílé pečivo bez posypky (například klasický rohlík), jogurt či přesnídávku.

Oběd

K jídlu si dáte pouze čirý vývar bez masa, bez zeleniny a bez těstovin, případně sladký čaj.

Večeře

Večer před vyšetřením by se měly pít pouze tekutiny. Ideální je čaj nebo neperlivá voda. Snažte se vyhnout barevným nápojům, které mohou znesnadnit vyšetření.

Co se týče rána před vyšetřením, je důležité přijít s lačným žaludkem. S pitím tekutin byste měli přestat nejpozději 3-4 hodiny před odchodem z domova.

Přečtěte si: Co je Atkinsonova dieta?

Co dalšího byste měli vědět?

glass 1206584 1920

V případě, že nebudete dodržovat pokyny, které se týkají očisty střeva, může dojít k několika nežádoucím jevům. Prvním z nich může být delší doba vyšetření. Špatná viditelnost a průchodnost střev navíc může zvýšit riziko toho, že bude nutné kolonoskopii v blízké době opakovat. Pokud tedy nebudete důsledně dbát na všechny pokyny odborníka, prakticky nic tím nezískáte.

Vzhledem k povaze vyšetření se také hned po něm nedoporučuje:

  • Chodit do školy/zaměstnání
  • Řídit motorová vozidla
  • Činit vážná rozhodnutí
  • Obsluhovat stroje

Tip: Co byste měli vědět o keto dietě

Také se snažte předem zajistit osobu, která na vás v průběhu vyšetření počká a doprovodí vás domů. V závislosti na tom, jaký je rozsah vyšetření a jak dobře jste se na něj zvládli připravit, může jeho délka činit 15-60 minut. Po jeho skončení vás budou lékaři ještě chvíli sledovat pro případ, že by se s vámi něco dělo.

Co se týče výsledků, některé budete znát hned. (V některých případech může lékař vyřešit i drobné potíže přímo ve střevě během vyšetření.) Pokud je potřeba udělat histologie, může vyhodnocení výsledků pár dní trvat. 

I když nejde o úplně nejpříjemnější vyšetření, jeho provedení má smysl. Kvůli riziku případného opakování také dbejte na to, abyste se na něj připravili podle instrukcí.

 

Napsat komentář