Dělená strava: Má smysl při hubnutí?

Fitness strava může mít mnoho rozdílných podob. Zatímco někdo klade zvýšený důraz na přísun bílkovin a snaží se omezit příjem sacharidů, další lidé si chtějí dopřát od všeho trochu. Pokud mezi ně patříte i vy, možná pro vás bude nejlepší volbou dělená strava. Jaké jsou povolené potraviny? A na jakém funguje principu?

Dělená strava má zajímavé recepty, protože funguje na principu toho, že spolu nemícháte pokrmy, které obsahují proteiny a sacharidy. Aby se tento přístup maximálně zjednodušil, mnoho lidí k dělené stravě přistupuje tak, že pravidelně střídají dny, kdy jedí buď jedno, nebo druhé.

I když vám to možná bude připadat poněkud zvláštní, tento typ diety má rozhodně něco do sebe. Ve srovnání s ostatními se totiž nemusíte bát radikálního omezení celé jedné skupiny potravin, kterou organismus potřebuje ke svému normálnímu fungování.

pexels pixabay 356079 scaled

Co dalšího byste měli o dělené stravě vědět?

Proč se potraviny rozdělují?

Dělená strava pracuje s termíny, mezi které patří kyselé potraviny (proteiny) a zásadité potraviny (které obsahují sacharidy). Toto rozdělení a důsledné dodržování jejich nemíchání by mělo podpořit vaše trávení. Na druhou stranu, i když každá z těchto složek vyžaduje trochu jiný způsob trávení, organismus si s jejich kombinováním v jednom jídle obvykle dovede poradit.

Rozdělení potravin

pexels jer chung 2116094 scaled

Dělená strava rozděluje potraviny do tří hlavních kategorií, které se mohou, ale také nemusí kombinovat navzájem. Hlavní rozdíl u těchto skupin je ten, že tělo k jejich trávení používá odlišné mechanismy. (Což souvisí i s pH.)

Známe:

  • Kyselé potraviny
  • Zásadité potraviny
  • Neutrální potraviny

Do kategorie kyselých se řadí maso s mlékem a mléčnými výrobky. Zásadité potraviny naopak bývají bohaté na sacharidy. Proto do této kategorie patří rýže, obiloviny, brambory…

V neposlední řadě je tu pak ještě kategorie neutrálů, mezi kterými najdeme zakysané mléčné výrobky, zeleninu a podobně.

V jednom dni můžete jíst potraviny ze všech kategorií, ale měl by mezi nimi být odstup alespoň 4 hodin. Jelikož ne vždy je jednoduché tuto podmínku dodržet, mnozí lidé se rozhodnou dny se zásaditými a kyselými potravinami střídat.

Jak dlouho ji držet?

Dělená strava nemá žádnou doporučenou délku, takže ji můžete dodržovat libovolně dlouho. Počítejte ale s tím, že nejde o žádnou radikální dietu, takže k váhovému úbytku při ní dojde až za delší dobu a rozdíl nebude na první pohled tak radikální.

Kdo by se jí měl vyhnout?

pexels lgh 1256875 scaled

I když technicky vzato na dělené stravě není (ve srovnání se zelnou dietou nebo s paleo dietou) nic radikálního, nemusí být vhodná pro každého.

Vyhnout by se jí měli:

  • Senioři
  • Děti
  • Těhotné ženy
  • Kojící ženy
  • Lidé, kteří mají problémy se zažíváním
  • Chronicky nemocní lidé

Také nebude vhodná pro lidi, kteří chtějí za krátkou dobu zhubnout větší množství váhy. V takovém případě pro ně bude vhodnější volbou low-carb nebo keto dieta.

Co si z toho vzít?

Dělená strava se řadí k rozumnějším stravovacím stylům, se kterými se můžeme v oblasti hubnutí a diet setkat. Stejně jako u všech ostatních ale platí, že byste měli hlídat velikost svých porcí. Rozhodně vám nepomůže, když budete dodržovat zásadité a kyselé stravování, když kalorický příjem nebude v rozumných hodnotách.

Také nezapomínejte na to, že nejlepších výsledků vždy dosáhnete, když budete dietu kombinovat ještě s nějakým druhem pohybu, který vám pomůže s růstem svalové hmoty, se zvýšením kalorického deficitu a s formováním postavy.

Máte s dělenou stravou nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, dosáhli jste s její pomocí vysněného výsledku?

Napsat komentář