Přemýšleli jste o tom, že začnete hubnout, ale nevíte, jaký stravovací směr byste si měli zvolit? Pokud vám nejde o rychlou redukci váhy, ale chcete žít dlouhodobě zdravěji, mohla by vám vyhovovat dělená strava. Nejen, že pomůže zhubnout, ale některým dokonce i přibrat!
Pokud to s hubnutím, přibíráním (v případě podvýživy) či udržováním váhy myslíte opravdu vážně, je určitě lepší se zaměřit na stravovací směry, které lze dodržovat po libovolně dlouhou dobu.
Od redukčních diet je odlišuje to, že nejsou tak explozivní a násilně vám nesníží kalorický příjem pod přijatelnou mez. Což znamená, že tělo neoberete o energii, ani o důležité živiny. V neposlední řadě nebudete vyhlížet konec dietního programu.
Proč se o dělené stravě vyplatí přemýšlet si povíme v našem dnešním článku.
Co je to dělená strava
Dělená strava je výživový směr, který se zaměřuje na rozdělování potravin na ty, které obsahují sacharidy a na ty, které mají ve složení hodně bílkovin. Obě tyto skupiny potřebují ke správnému zpracování v těle jiné prostředí. Proto se dbá na to, aby je konzument nemíchal.
Už z výše uvedeného plyne, že dělená strava rozděluje potraviny do několika kategorií. Mohou být buď sacharidové, bílkovinné, nebo neutrální. (Měly by se tedy moci konzumovat jak ve dnech, které patří čistě sacharidům, tak v těch, ve kterých hrají prim na bílkoviny bohatá jídla.)
Zatímco někdo preferuje rozdělení po dnech, někomu víc vyhovuje dělení pouze podle jídel. V takovém případě je ale důležité, aby od posledního pokrmu uběhlo dostatečné množství času.
Zakázané a povolené potraviny
Když se zaměříme na bílkoviny, máte povolené:
- Maso
- Vejce
- Mléčné výrobky
- Citrusové ovoce
- Jablka
- Hrušky
- Meruňky
- Broskve
- Třešně
Pije se čaj, suché bílé a červené víno.
K sacharidům řadíme:
- Rýži
- Celozrnné pečivo a výrobky (třeba těstoviny)
- Brambory
- Kapustu
- Kukuřici
- Banány
- Sušené ovoce
- Med
V sacharidových dnech preferujte z alkoholických nápojů pivo. Pít lze i ovocné šťávy a nejrůznější džusy.
Nakonec tu máme neutrální potraviny, mezi které jsou zahrnuté plnotučné mléčné výrobky, uzené maso, luštěniny a houby. Dopřát si lze i široké spektrum zeleniny. (Okurky, papriky, špenát…)
Výhody a nevýhody dělené stravy
Dělená strava má pro dietáře spoustu zajímavých výhod. V první řadě učí lidi více přemýšlet o skladbě jednotlivých potravin, které přes den jedí.
Také vám může pomoci s:
- Dodáváním všech důležitých živin
- Úpravou trávení
- Redukcí hladu a pocitu únavy
Má ale i pár nevýhod, mezi kterými najdeme:
- Pomalejší hubnutí/přibírání na váze (záleží, co je vaším cílem)
- Potřebu se (alespoň na začátku) trochu více hlídat
- Nutnost o věcech trochu více přemýšlet
- Složitější organizaci stravování (budete se muset naučit orientovat v jídelníčcích jednotlivých restaurací atd.)
Pokud jste schopni tyhle věci překonat, pak by pro vás mělo mít dodržování dělené stravy více přínosů než negativ.
Vzorový jídelníček
Pondělí: Ovesné muffiny s mangem; Bílý jogurt s medem a mandlemi; Celozrnné těstoviny s rajčatovou omáčkou a vejcem; Sladké hroznové víno; Zapečené brambory se sýrem
Úterý: Míchaná vajíčka se zeleninou; Sušené ovoce; Libový steak se zeleninovým salátem; Kefír s ořechy; Grilované tofu s čočkovým salátem
Středa: Ovesná kaše s banánem; Celozrnný chléb se sýrem a syrovou zeleninou; Pečené brambory se zeleninou; Zralá hruška; Zeleninový salát s jogurtovou zálivkou
Čtvrtek: Výběr sýrů se zeleninou; Zeleninový salát s ořechy a tofu; Pečený losos; Kefírové mléko; Zvěřina na víně
Pátek: Celozrnný chléb s marmeládou; Banán s ořechy; Zapečené brambory s jogurtovou zálivkou; Rýžová kaše s ovocem; Fazole na mexický způsob s tmavým pečivem
Závěr
Jak vidíte, v dělené stravě neexistují žádné velké extrémy. Jde jen o to, jak tělu ulehčit trávení. Když vytrváte, uvidíte, že výsledky budou rozhodně stát za to.