Díváte se na ručičku na váze a přemýšlíte, jak je možné, že vážíte tolik? Trápí vás časté otoky a ke konci dne si nedokážete sundat z prstu ani prstýnek? Pokud jste si na některou z předchozích otázek odpověděli kladně, může to být známka toho, že máte v těle přebytek vody. Co způsobuje zavodnění organismu? A jak se bezpečně odvodnit a tento stav dlouhodobě udržet?
Naše váha se skládá z mnoha různých složek. Kromě váhy kostí a orgánů je důležité měřit i množství tuku a vody. A to především u žen, které mívají s jejím zadržováním vzhledem ke kolísání hormonů mnohem větší problémy.
Tip: Kalorické tabulky jako dobrý pomocník při hubnutí
Velkou výhodou pro nás je, že množství vody v těle můžeme aktivně ovlivnit svou životosprávou. Nemusíte si tedy zoufat, že se budete s tímto problémem trápit až do konce života. Na druhou stranu, ne všechny metody odvodnění jsou bezpečné, je tedy důležité se předem informovat o tom, jak při něm postupovat správně. Získané znalosti vám navíc mohou pomoci v budoucnu zadržovat vody mnohem méně. Do určité míry vás tedy může přestat trápit ve větší míře i celulitida.
Co byste tedy měli o tomto tématu vědět? Na to se společně zaměříme níže.
Proč dochází k zavodňování?
Zavodňování organismu může do velké míry souviset s tím, jak vypadá naše každodenní životospráva. Na druhou stranu, také to znamená, že když se nám podaří ji trochu upravit, tento problém může celkem snadno zmizet.
Na množství vody v organismu má negativní vliv:
- Přebytek soli v jídelníčku
- Sedavé či stojící zaměstnání
- Činnost hormonů
- Užívání některých léků (některá antidepresiva, léky na vysoký tlak…)
- Zdravotní stav (onemocnění kardiovaskulárního systému…)
Základem řešení je tedy průběžný monitoring zdraví u lékaře, kompenzace některých jevů (jako je sedavé zaměstnání) a zdravější jídelníček.
Tipy, které se vyplatí vyzkoušet
Méně soli
Začít můžete tím nejjednodušším. Tedy výrazným omezením soli v jídelníčku. Sůl sice v těle potřebujeme, nemělo by jí být ale příliš. Jak to ale udělat, aby měly připravené pokrmy zajímavou chuť i bez ní? Vyzkoušejte například sušené bylinky, česnek a další koření. Pozor si naopak dávejte na kořenící směsi, ve kterých bývá soli hodně. Také se snažte minimalizovat příjem hodně slaných potravin a pochutin.
Draslík, hořčík a vitamín B6
Koho byste si naopak měli vzít na pomoc? Jednoznačně draslík a hořčík. Z toho důvodu mějte ve svém jídelníčku větší množství banánů, rajčat, avokáda či špenátu. O vitamínu B6 se pak dokonce říká, že může mít dobrý vliv na zavodnění, které se dostavuje před začátkem menstruace.
Proteiny
V jídelníčku by vám určitě neměly chybět ani kvalitní proteiny. Ovšem, za předpokladu, že nebudou příliš tučné a nebudou plné soli. (Případně je před konzumaci neutopíte v moři tuku.) Naopak se snažte snížit příjem sacharidů.
Nohy nahoru
Pokud celý den stojíte nebo sedíte, může se zhoršit cirkulace ve vašich dolních končetinách. Následkem toho můžete trpět pocitem těžkých nohou a může se dokonce zvýšit i riziko žilní trombózy. Jakmile to tedy alespoň trochu půjde, dejte si nohy nahoru.
Kompresní punčochy
Spolu s předchozím bodem velmi úzce souvisí i speciální kompresní podkolenky, punčochy a další potřeby (dělají se dokonce i kompresní legíny). Aktivní komprese nohy trochu stáhne, díky čemuž se podpoří normální cirkulace v těle.
Tip: Víte, co je to racionální výživa?
Cvičení
Velkou roli při zvládání zavodnění hraje i pohybová aktivita, které byste se měli věnovat alespoň 150 minut týdně.
Káva a čaj
Technicky vzato může být nápomocné i pití čaje nebo kávy, protože nápoje s obsahem kofeinu mohou podpořit odvodňování organismu. Samozřejmě ale v průběhu dne nezapomínejte ani na doplňování vody.