Zavodnění těla: Co ho způsobuje a jak se odvodnit?

Díváte se na ručičku na váze a přemýšlíte, jak je možné, že vážíte tolik? Trápí vás časté otoky a ke konci dne si nedokážete sundat z prstu ani prstýnek? Pokud jste si na některou z předchozích otázek odpověděli kladně, může to být známka toho, že máte v těle přebytek vody. Co způsobuje zavodnění organismu? A jak se bezpečně odvodnit a tento stav dlouhodobě udržet?

Naše váha se skládá z mnoha různých složek. Kromě váhy kostí a orgánů je důležité měřit i množství tuku a vody. A to především u žen, které mívají s jejím zadržováním vzhledem ke kolísání hormonů mnohem větší problémy.

Tip: Kalorické tabulky jako dobrý pomocník při hubnutí

Velkou výhodou pro nás je, že množství vody v těle můžeme aktivně ovlivnit svou životosprávou. Nemusíte si tedy zoufat, že se budete s tímto problémem trápit až do konce života. Na druhou stranu, ne všechny metody odvodnění jsou bezpečné, je tedy důležité se předem informovat o tom, jak při něm postupovat správně. Získané znalosti vám navíc mohou pomoci v budoucnu zadržovat vody mnohem méně. Do určité míry vás tedy může přestat trápit ve větší míře i celulitida.

Co byste tedy měli o tomto tématu vědět? Na to se společně zaměříme níže.

Proč dochází k zavodňování?

asian woman weight loss and diet concept 2023 11 27 04 56 17 utc scaled
Asian woman weight loss and diet concept

Zavodňování organismu může do velké míry souviset s tím, jak vypadá naše každodenní životospráva. Na druhou stranu, také to znamená, že když se nám podaří ji trochu upravit, tento problém může celkem snadno zmizet.

Na množství vody v organismu má negativní vliv:

  • Přebytek soli v jídelníčku
  • Sedavé či stojící zaměstnání
  • Činnost hormonů
  • Užívání některých léků (některá antidepresiva, léky na vysoký tlak…)
  • Zdravotní stav (onemocnění kardiovaskulárního systému…)

Základem řešení je tedy průběžný monitoring zdraví u lékaře, kompenzace některých jevů (jako je sedavé zaměstnání) a zdravější jídelníček.

Tipy, které se vyplatí vyzkoušet

Méně soli

Začít můžete tím nejjednodušším. Tedy výrazným omezením soli v jídelníčku. Sůl sice v těle potřebujeme, nemělo by jí být ale příliš. Jak to ale udělat, aby měly připravené pokrmy zajímavou chuť i bez ní? Vyzkoušejte například sušené bylinky, česnek a další koření. Pozor si naopak dávejte na kořenící směsi, ve kterých bývá soli hodně. Také se snažte minimalizovat příjem hodně slaných potravin a pochutin.

Draslík, hořčík a vitamín B6

sliced banana 2023 11 27 05 04 07 utc scaled
fresh natural sliced banana food

Koho byste si naopak měli vzít na pomoc? Jednoznačně draslík a hořčík. Z toho důvodu mějte ve svém jídelníčku větší množství banánů, rajčat, avokáda či špenátu. O vitamínu B6 se pak dokonce říká, že může mít dobrý vliv na zavodnění, které se dostavuje před začátkem menstruace.

Proteiny

V jídelníčku by vám určitě neměly chybět ani kvalitní proteiny. Ovšem, za předpokladu, že nebudou příliš tučné a nebudou plné soli. (Případně je před konzumaci neutopíte v moři tuku.) Naopak se snažte snížit příjem sacharidů.

Nohy nahoru

the girl is lying on the stairs with her legs up 2023 11 27 04 51 27 utc scaled

Pokud celý den stojíte nebo sedíte, může se zhoršit cirkulace ve vašich dolních končetinách. Následkem toho můžete trpět pocitem těžkých nohou a může se dokonce zvýšit i riziko žilní trombózy. Jakmile to tedy alespoň trochu půjde, dejte si nohy nahoru.

Kompresní punčochy

Spolu s předchozím bodem velmi úzce souvisí i speciální kompresní podkolenky, punčochy a další potřeby (dělají se dokonce i kompresní legíny). Aktivní komprese nohy trochu stáhne, díky čemuž se podpoří normální cirkulace v těle. 

Tip: Víte, co je to racionální výživa?

Cvičení

Velkou roli při zvládání zavodnění hraje i pohybová aktivita, které byste se měli věnovat alespoň 150 minut týdně.

Káva a čaj

roasted coffee beans in bag 2023 11 27 05 34 16 utc scaled
Roasted coffee beans in bag. With copy space

Technicky vzato může být nápomocné i pití čaje nebo kávy, protože nápoje s obsahem kofeinu mohou podpořit odvodňování organismu. Samozřejmě ale v průběhu dne nezapomínejte ani na doplňování vody.

Napsat komentář